pultuszczak

Facebook

USG jąder

2018-12-09 11:23:43
Badanie USG należy do najczęściej wykorzystywanych przy stawianiu diagnozy w przypadku chorób wielu narządów. Jest ono wykorzystywane ze względu na nieinwazyjność oraz dużą skuteczność. Jednym z rodzajów USG, które można wykonać, jest badanie ultrasonograficzne jąder. Kto powinien się na nie zgłosić? Jak wygląda badanie USG jąder?

 

USG jąder to badanie, które pozwala wykryć zmiany chorobowe, które nastąpiły w obrębie jąder, jak i najądrzy i całej moszny. Jest nieocenione w przypadku wykrywania takich dolegliwości jak guzy i torbiele jądra. W przypadku, w którym pacjent skarży się na zwapnienia jądra, również zalecane jest przeprowadzenie badania ultrasonograficznego. Jeśli pacjent odczuwa ból narządów moszny, ma nieprawidłowy wyciek z cewki moczowej, są to także wskazania, aby udać się do lekarza po skierowania na badaniem ultrasonograficzne jąder.

Wskazanie do przeprowadzenia USG jąder obejmują również takie dolegliwości, jak stan zapalny jądra lub najądrza, krwiak jądra, uraz jądra, przepuklinę pachwinową, skręt jądra oraz niedorozwój jądra, a także nowotwór jądra. Dzięki badaniu ultrasonograficznemu lekarz jest w stanie określić przyczyny nieprawidłowości i może zalecić dalsze leczenie.

Raz w miesiącu zalecane jest przeprowadzenie samodzielnego badania jąder. Mężczyzna powinien zbadać stan worka mosznowego, jego wielkość, kształt oraz wagę. Aby wykryć potencjalne guzki, można delikatnie naciskać na jądra.

Badanie ultrasonograficzne jąder nie wymaga specjalnego przygotowania. Od pacjenta wymaga się tylko, aby odsłonił worek mosznowy. Przed przystąpieniem do badania należy poinformować lekarza o odbytych chorobach a także przyjmowanych lekach.

Podczas badania ultrasonograficznego jąder pacjent znajduje się na plecach, a lekarz pokrywa mosznę pacjenta specjalnym żelem, który umożliwia przeprowadzenie badania. Następnie osoba przeprowadzająca badania przesuwa głowicą aparatu po skórze pacjenta. Lekarz może na bieżąco omawiać zmiany, które dostrzega podczas przeprowadzenia badania. Po jego zakończeniu pacjent otrzymuje wyniki oraz w przypadku wykrycia nieprawidłowości zostaje omówiony dalszy proces leczenia. Więcej na temat USG jąder na http://www.sport-med.pl/leczenie/badanie-ultrasonograficzne-moszny-jader.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…