pultuszczak




Ogród w zgodzie z naturą!

2019-01-29 11:01:30

Ogród prowadzony w zgodzie z naturą, będzie miał pozytywny wpływ nie tylko na nas , ale również na nasze otoczenie. Ogród prowadzony z troską o środowisko, zwierzęta, owady, czy rośliny – będzie zdrowszy również dla nas.

 

Obcowanie z naturą to doskonały sposób na relaks, przebywanie w zielonym otoczeniu pomaga nam wypocząć, ukoić nerwy. Dodatkowo od dawna znane jest lecznicze działanie roślin – możemy uprawiać takie, z których wykonamy naturalne lekarstwa, kosmetyki, lub które będą smaczną przekąską.

Rośliny w ogrodzie wpływają również pozytywnie na środowisko – oczyszczają powietrze, utrzymują odpowiednia wilgotność powietrza, czy też obniżają latem temperaturę otoczenia. Rośliny troszczą się o nas – niezależnie czy są to rośliny ozdobne, czy chwasty, mają podobne znaczenie.

Ten nowoczesny ogród jest bardzo atrakcyjnym miejscem wypoczynku dla jego właścicieli.

W ogrodzie mamy możliwość nawiązania kontaktu z przyrodą – obserwowania występujących w niej procesów, naturalnych powiązań, praw, jakimi się rządzi. Przyglądając się uważnie, możemy stwierdzić, że człowiek przez wiele lat, prowadził i nadal prowadzi działania, które szkodzą przyrodzie i środowisku.

Zaczynając od swojego ogrodu przydomowego, jesteśmy w stanie zmienić ten stan rzeczy. Coraz większa świadomość na temat naszego negatywnego oddziaływania na środowisko, spowodowała, iż obecnie coraz większą uwagę przykładamy do sposobu, w jaki zachowujemy się i jakie skutki ma to dla środowiska – staramy się zmieniać swoje nawyki, tak, aby nie wyrządzać szkód. Ogród prowadzony zgodnie z naturą to dobry pomysł na poprawę tego stanu rzeczy. Najłatwiej jest zacząć od siebie, dać dobry przykład, więc do dzieła! Dla każdego posiadacza ogrodu czy balkonu mamy kilka wskazówek, jak prowadzić ogród w zgodzie z naturą.

Rośliny odpowiednio dobrane do stanowiska, rosną bujne i dorodne.

Grunt to dobra podstawa !

Dla tych wszystkich, którzy zaczynają przygodę z ogrodnictwem, lub dla tych, którzy szukają przyczyny ich niepowodzeń w prowadzeniu ogrodu, kilka praktycznych wskazówek.

Dobierając rośliny do ogrodu, czy na balkon, bardzo często popełniamy błąd, który polega na ignorowaniu tego, jakie warunki panują w ogrodzie czy na balkonie. Bardzo ważne jest, aby rośliny były dobrane do miejsca, w jakim mają rosnąć. Nie chodzi tu o walory estetyczne, tylko ich wymagania. Jeżeli dobrze dobierzemy rośliny do warunków siedliskowych, będą one zdrowo rosły, nie sprawiając problemów.

Co musimy uwzględnić? Przede wszystkim, jakie warunki słoneczne panują w ogrodzie – czy jest to miejsce zacienione, czy bardziej słoneczne. Dodatkowo musimy zorientować się, czy gleba w ogrodzie jest żyzna, czy jałowa. Jeżeli mamy słabą glebę, warto będzie zasilić ją naturalnymi nawozami – jak obornik, biohumus, czy też kompost albo stosując poplon. Musimy sprawdzić odczyn gleby – możemy zrobić test, za pomocą dostępnych w sklepie ogrodniczym i niedrogich odczynników, które powiedzą, czy gleba w ogrodzie jest kwaśna, czy zasadowa. Rośliny mają różne wymagania, a dzięki dopasowaniu ich do warunków, jakie mamy w ogrodzie, spowodujemy, że będą zdrowo rosły, bez konieczności naszej pielęgnacji, nawożenia. Takie dopasowanie roślin daje nam dużą satysfakcję, gdyż rośliny zdrowo się rozwijają, są bujne, atrakcyjne, i mało kłopotliwe.

Naturalistyczne rabaty, łąki kwietne są mało wymagające. Poradzą sobie bez chemii i będą ładnie wyglądać.

Nie! dla chemicznych środków.

Pomimo naszych starań, czasami w ogrodzie pojawia się szkodnik, albo choroba, z którą musimy walczyć. Najczęściej, większość z ogrodników, sięga po chemiczne, sztuczne preparaty, które zwalczają ten problem. Warto jest jednak zapoznać się z możliwościami, jakie oferuje nam naturalna apteczka. Wiele roślin, czy środków codziennego użycia, jak na przykład szare mydło, ma właściwości hamujące choroby grzybowe, bakteryjne, albo tępiące szkodniki. Podobnie działają preparaty wykonane z czosnku, pokrzywy, mniszka lekarskiego, krwawnika. Jest wiele naturalnych sposobów, które są skuteczne, ekonomiczne, a ich zastosowanie nie szkodzi środowisku i naszemu zdrowiu. Jeżeli w ogrodzie mamy uprawę warzyw, czy drzewa albo krzewy owocowe, powinno nam zależeć na tym, aby były to plony zdrowe, bez chemicznych preparatów, jakie oferują nam warzywa i owoce w sklepach. Nasi przodkowie znali wiele naturalnych i bardzo skutecznych środków niemal na wszystkie bolączki ogrodu, dlatego warto sięgnąć do tej wiedzy i wybrać dla siebie to, co potrzebne.

Kompostowanie w ogrodzie jest potrzebne, pozwala zużyć resztki i odpadki, tworząc zdrowy nawóz.

Kompost w ogrodzie zapewni równowagę

Kompostowanie to doskonały pomysł na przetwarzanie odpadów z ogrodu czy też z kuchni, na zdrowy nawóz dla naszych roślin. Kompostowanie wykorzystuje naturalne procesy rozkładu. Resztki organiczne rozkładają się, tworząc bogatą w węgiel i inne składniki mineralne, kompost.

Kompostować możemy resztki z ogrodu, takie jak liście, drobne gałęzie, chwasty – ale bez nasion, czy też fragmenty roślin, owoce, itp. Z kuchni możemy wykorzystać odpady z jedzenia, z wykluczeniem tych pochodzących od zwierząt, jak mięso, tłuszcz, kości.

Kompost możemy wykorzystać jako naturalny nawóz, jako podłoże do wysiewu nasion, uprawy kwiatów jednorocznych, w donicach, oraz jako ściółkę w ogrodzie – poprawia on strukturę gleby, oraz hamuje rozwój chwastów.

Co najważniejsze, kompost powstaje naturalnie, nie zawiera w sobie sztucznych nawozów, ani chemicznych środków. Jest naturalny i przyjazny dla środowiska – pozwoli nam przetwoyć to, co normalnie zmarnowałoby się, wyrzucone do śmieci.

Naturalne tworzywa, oraz materiały z recyklingu sprawdzą się w tym ogrodzie.

Naturalne tworzywa i rodzime materiały

Urządzając nasz ogród, warto jest zwrócić uwagę, jakie tworzywa wprowadzamy do ogrodu.

Bardzo często.planując nawierzchnie, wybieramy kamień, który trzeba transportować z daleka, który jest zagraniczny, nierodzimy. Może warto byłoby zwrócić uwagę na materiały, jakie powstają w naszym sąsiedztwie, może gdzieś znajduje się żwirownia, z ładnym kamieniem, który możemy wykorzystać na rabaty czy ścieżki. Być może w pobliżu funkcjonuje tartak, w którym kupimy drewno na taras, czy od budowy altany. Kupując meble, możemy wybierać z wielu rodzajów tworzyw – idealne meble na taras mogą być wykonane z tworzyw sztucznych, oraz naturalnych. W ogrodzie, który ma być przyjazny i naturalny, najlepiej skomponują się meble z drewna – to naturalne, szlachetne tworzywo, jest przyjazne dla środowiska, jego produkcja, czy rozkład nie wydzielają szkodliwych substancji. Dodatkowo bardzo ładnie komponuje się w roślinami.

Nawet duże elementy jak funkcjonalne zadaszenia tarasu, najlepiej prezentują się, gdy są wykonane z drewna.

Meble drewniane mają tylko jedną wadę, wymagają impregnacji. Dlatego jeżeli jednak zdecydujemy się na trwalsze meble z tworzywa sztucznego, zwróćmy uwagę, jak zostały wykonane, czy może tworzywo jest z recyklingu. Natomiast kupując meble wysokiej jakości, na kilka, a nawet kilkanaście lat, ograniczymy ilość śmieci.

Nawet drobne elementy jak doniczki z terakoty, gliny czy drewna, są naturalne, ładne i bardziej ekologiczne, niż sztuczne z plastiku.

Pożądane będą również materiały pochodzące z recyklingu.

Takie codzienne decyzje, jakie podejmujemy w ogrodzie, są istotne dla naszego otoczenia.

Zarówno jadalne jak i ładne rośliny, jak na przykład mięta, będą idealne w ogrodzie.

Rośliny z babcinego ogrodu

Od kilku sezonów obserwujemy w ogrodnictwie powrót do roślin rodzimych, bylin, takich, które pamiętamy z ogrodów naszych babć. Bardzo nas to cieszy, gdyż byliny są gatunkami atrakcyjnymi, pożytecznymi i łatwymi w uprawie.

Byliny to rośliny, które raz posadzone w ogrodzie, rosną tam przez wiele lat. Możemy zaliczyć tu naparstnice, rozchodniki, malwy, jeżówki, złocienie, ostróżki, liliowce, dalie, goździki. Rośliny te w większości są bardzo atrakcyjne dla owadów – nektarodajne, kolorowe i pachnące, przyciągają motyle i pszczoły.

Popularne stają się bujne rabaty – łączą byliny, drzewa i krzewy. Idealnie siedliska dla ptaków, owadów i zwierząt – które zapewniają schronienie, pożywienie, miejsce bytowania.

Dodatkowo bujne rabaty wyglądają naturalnie, i są mało wymagające. Kiedy już się rozrosną, stanowią piękną dekorację ogrodu.

W trosce o zwierzęta, ptaki i owady

W trosce o zwierzęta, ptaki i owady, powinniśmy starać się urozmaicić nasz ogród. Miejsce, gdzie występuje zarówno małe oczko wodne, jak też kamienisty, słoneczny zakątek, czy obfitujący w drzewa, cienisty skrawek zieleni, będzie stwarzał możliwość rozwoju i bytowania wielu, różnym gatunkom.

W trosce o ogrodową faunę, powinniśmy sadzić rośliny, które będą pokarmem w okresie wegetacyjnym, ale również zimą. Owoce pozostające na drzewach, czy też nasiona na rabatach, staną się stołówką dla ptaków.

Postarajmy się również nie porządkować rabat jesienią, tylko dopiero wiosną. Pozostawione na grządkach pozostałości roślin staną się chronieniem przed siarczystym mrozem czy wiatrem, dla wielu stworzeń.

Pozostawiając w ogrodzie dłuższą trawę, czy zakładając na fragmencie trawnika łąkę kwietną, tworzymy miejsca do rozwoju i bytowania, dla wielu owadów, jak na przykład motyle, których gąsienice chętnie zamieszkują takie źdźbła.

Ogród bez chemii, bujny i bezpieczny, zachęca zwierzęta do odwiedzin.

Ogród prowadzony w zgodzie z naturą będzie przyjazny dla człowieka, fauny i flory. Warto jest wprowadzić ten zdrowy trend w życie, i cieszyć się zdrowym ogrodem.

 

Artykuł partnera

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *