Husaria po raz siódmy
2020-09-09 9:47:20
Wszystkich zakręcownych na historię, miłośników barwnych widowisk plenerowych, pięknych strojów z epoki, zapraszamy na pułtuski zamek już w najbliższy weekend, 12 i 13 września. O VII Dniach Tradycji Rzeczpospolitej rozmawialiśmy z dyrektorem domu Polonii Michałem Kisielem
Dni Tradycji mają już swoją sławę i stałą liczną widownię. W tym roku odbędą się w wyjątkowych warunkach. Nie możemy zapominać o epidemii i zagrożeniach jakie ze sobą niesie, dlatego i organizatorzy, i widzowie muszą spełnić pewne warunki. Ciekawym rozwiązaniem na czas pandemii, dla tych, którzy ze względu na stan zdrowia i obawy przed większymi zgromadzeniami, nawet tymi na świeżym powietrzu, nie będą osobiście uczestniczyć w Dniach Tradycji, będzie transmitowanie całej imprezy online, przez kilka portali internetowych, również o zasięgu krajowym, między innymi przez znany naszym mieszkańcom Pułtusk News, który przygotuje profesjonalną relację z kilku kamer.
Jeśli chodzi o pokazy na świeżym powietrzu, są dwa podstawowe warunki, które organizatorzy i widzowie muszą spełnić. Przede wszystkim ma być wydzielona strefa dla widowni, by oglądających oddzielić od występujących. Jest to jak najbardziej możliwe i wcześniej też było praktykowane podczas rekonstrukcji bitwy na plaży miejskiej czy pikniku z husarią na błoniach zamkowych. Widzowie powinni zachowywać dwumetrowe odległości albo, w sytuacji gdy nie będzie to możliwe, założyć maseczki. Organizatorzy proszą o wyrozumiałość i noszenie maseczek w strefie widowni.
Dni Tradycji Rzeczpospolitej to impreza, która już mocno zakorzeniła się w naszym mieście i zyskała sławę ogólnopolską o czym świadczy ilość odwiedzających ją osób – ponad 5 tysięcy jednego dnia. Ze względu na wyjątkową sytuację, sponsorzy trochę się wykruszają, ale na szczęście udało się pozyskać wsparcie i wspólnymi siłami zorganizować to piękne patriotyczne widowisko.
Obok prezentujemy szczegółowy program. W sobotę spotkanie w husarią i Turniej o Pierścień Lwa Lechistanu. To jedyny taki turniej w Polsce, nasz pułtuski. Na zdjęciu czekający już na zwycięzcę pierścienia, sygnet z orłem króla Jana III Sobieskiego. Turniej cieszy się dużym zainteresowaniem husarii z całej Polski i pojedynek jak zwykle będzie zacięty. Fundatorką sygnetu, jak co roku, jest pani Małgorzata Kwiatkowska która prowadzi zamkowe stoisko z biżuterią,
W sobotę również, na plaży miejskiej, odbędzie się rekonstrukcja bitwy pod Wiedniem, w której jak zwykle czynny udział bierze Chorągiew Pułtuska na czele z kasztelanem zamkowym Mariuszem Kubiszem. Nasza chorągiew przygotowuje barwną scenografię bitwy. Pomysłodawcą i głównym organizatorem wydarzenia jest Dariusz Wasilewski z Białegostoku, porucznik husarii podlaskiej z pułtuskimi Dniami Tradycji Rzeczpospolitej związany od samego początku.
Niedziela upłynie pod znakiem pikniku z husarią na podzamczu. Poprzedzi go uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, w pułtuskiej bazylice. Z dziedzińca zamkowego do kościoła wyruszy korowód złożony z piechoty i husarii, na czele z królem Janem III Sobieskim i królową Marysieńką. Msza jak co roku będzie wyjątkowa, z udziałem husarii, z czytaniami z Jakuba Wujka w języku staropolskim, z chorałem gregoriańskim. Warto też wspomnieć, że na tę okazję ksiądz infułat Wiesław Kosek zwykle zakłada ornat, który ma około 500 lat i jest tak bogato zdobiony, że waży kilkadziesiąt kilogramów! Oprawa mszy niewątpliwie przeniesie uczestników daleko w przeszłość, odsłoni piękne karty naszej historii.
Zamkowy piknik z husarią rozpocznie się w niedzielę około godziny 13.30. W programie pokazy uzbrojenia, walki szabla bojową, “bijatyka na całego”, dżygitówka, pokaz łuczników konnych, turniej szermierki i łuczniczy, pokaz jazdy dam husarskich. Zwieńczeniem tego dnia jest wielki finał Polskiej Ligi Husarskiej, który od trzech lat odbywa się w Pułtusku. Poprzedzony jest kilkoma turniejami w innych miastach, a w finale zostanie wyłoniony najlepszy husarz Rzeczpospolitej 2020 roku.
Honorowy patronat nad Dniami Tradycji objął poseł Henryk Kowalczyk, który, jak podkreśla w rozmowie z Tygodnikiem dyrektor Domu Polonii Michał Kisiel, ma bardzo znaczący wkład w organizację imprezy, podobnie jak zarząd krajowy Stowarzyszenia Wspólnota Polska na czele z prezesem Dariuszem Bonisławskim i wiceprezesem, pułtuszczaninem Krzysztofem Łachmańskim. Piękna lekcja historii nie mogłaby się odbyć gdyby nie wsparcie krajowych i lokalnych sponsorów, którym już dziś dziękujemy w imieniu wszystkich, którzy w najbliższy weekend odwiedzą pułtuski zamek. Mamy nadzieję że pogoda dopisze i wspaniałe widowisko odbędzie się bez żadnych przeszkód.