pultuszczak

Facebook


Husaria po raz siódmy

2020-09-09 9:47:20

Wszystkich zakręcownych na historię, miłośników barwnych widowisk plenerowych, pięknych strojów z epoki, zapraszamy na pułtuski zamek już w najbliższy weekend, 12 i 13 września. O VII Dniach Tradycji Rzeczpospolitej rozmawialiśmy z dyrektorem domu Polonii Michałem Kisielem

Dni Tradycji mają już swoją sławę i stałą liczną widownię. W tym roku odbędą się w wyjątkowych warunkach. Nie możemy zapominać o epidemii i zagrożeniach jakie ze sobą niesie, dlatego i organizatorzy, i widzowie muszą spełnić pewne warunki. Ciekawym rozwiązaniem na czas pandemii, dla tych, którzy ze względu na stan zdrowia i obawy przed większymi zgromadzeniami, nawet tymi na świeżym powietrzu, nie będą osobiście uczestniczyć w Dniach Tradycji, będzie transmitowanie całej imprezy online, przez kilka portali internetowych, również o zasięgu krajowym, między innymi przez znany naszym mieszkańcom Pułtusk News, który przygotuje profesjonalną relację z kilku kamer.

Jeśli chodzi o pokazy na świeżym powietrzu, są dwa podstawowe warunki, które organizatorzy i widzowie muszą spełnić. Przede wszystkim ma być wydzielona strefa dla widowni, by oglądających oddzielić od występujących. Jest to jak najbardziej możliwe i wcześniej też było praktykowane podczas rekonstrukcji bitwy na plaży miejskiej czy pikniku z husarią na błoniach zamkowych. Widzowie powinni zachowywać dwumetrowe odległości albo, w sytuacji gdy nie będzie to możliwe, założyć maseczki. Organizatorzy proszą o wyrozumiałość i noszenie maseczek w strefie widowni.

Dni Tradycji Rzeczpospolitej to impreza, która już mocno zakorzeniła się w naszym mieście i zyskała sławę ogólnopolską o czym świadczy ilość odwiedzających ją osób – ponad 5 tysięcy jednego dnia. Ze względu na wyjątkową sytuację, sponsorzy trochę się wykruszają, ale na szczęście udało się pozyskać wsparcie i wspólnymi siłami zorganizować to piękne patriotyczne widowisko.

Obok prezentujemy szczegółowy program. W sobotę spotkanie w husarią i Turniej o Pierścień Lwa Lechistanu. To jedyny taki turniej w Polsce, nasz pułtuski. Na zdjęciu czekający już na zwycięzcę pierścienia, sygnet z orłem króla Jana III Sobieskiego. Turniej cieszy się dużym zainteresowaniem husarii z całej Polski i pojedynek jak zwykle będzie zacięty. Fundatorką sygnetu, jak co roku, jest pani Małgorzata Kwiatkowska która prowadzi zamkowe stoisko z biżuterią,

W sobotę również, na plaży miejskiej, odbędzie się rekonstrukcja bitwy pod Wiedniem, w której jak zwykle czynny udział bierze Chorągiew Pułtuska na czele z kasztelanem zamkowym Mariuszem Kubiszem. Nasza chorągiew przygotowuje barwną scenografię bitwy. Pomysłodawcą i głównym organizatorem wydarzenia jest Dariusz Wasilewski z Białegostoku, porucznik husarii podlaskiej z pułtuskimi Dniami Tradycji Rzeczpospolitej związany od samego początku.

Niedziela upłynie pod znakiem pikniku z husarią na podzamczu. Poprzedzi go uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, w pułtuskiej bazylice. Z dziedzińca zamkowego do kościoła wyruszy korowód złożony z piechoty i husarii, na czele z królem Janem III Sobieskim i królową Marysieńką.  Msza jak co roku będzie wyjątkowa, z udziałem husarii, z czytaniami z Jakuba Wujka w języku staropolskim, z chorałem gregoriańskim. Warto też wspomnieć, że na tę okazję ksiądz infułat Wiesław Kosek zwykle zakłada ornat, który ma około 500 lat i jest tak bogato zdobiony, że waży kilkadziesiąt kilogramów! Oprawa mszy niewątpliwie przeniesie uczestników daleko w przeszłość, odsłoni piękne karty naszej historii.

Zamkowy piknik z husarią rozpocznie się w niedzielę około godziny 13.30. W programie pokazy uzbrojenia, walki szabla bojową, „bijatyka na całego”, dżygitówka, pokaz łuczników konnych, turniej szermierki i łuczniczy, pokaz jazdy dam husarskich. Zwieńczeniem tego dnia jest wielki finał Polskiej Ligi Husarskiej, który od trzech lat odbywa się w Pułtusku. Poprzedzony jest kilkoma turniejami w innych miastach, a w finale zostanie wyłoniony najlepszy husarz Rzeczpospolitej 2020 roku.

Honorowy patronat nad Dniami Tradycji objął poseł Henryk Kowalczyk, który, jak podkreśla w rozmowie z Tygodnikiem dyrektor Domu Polonii Michał Kisiel, ma bardzo znaczący wkład w organizację imprezy, podobnie jak zarząd krajowy Stowarzyszenia Wspólnota Polska na czele z prezesem Dariuszem Bonisławskim i wiceprezesem, pułtuszczaninem Krzysztofem Łachmańskim. Piękna lekcja historii nie mogłaby się odbyć gdyby nie wsparcie krajowych i lokalnych sponsorów, którym już dziś dziękujemy w imieniu wszystkich, którzy w najbliższy weekend odwiedzą pułtuski zamek. Mamy nadzieję że pogoda dopisze i wspaniałe widowisko odbędzie się bez żadnych przeszkód.
Pierścień króla Jana III Sobieckiego będzie nagrodą dla zwycięzcy turnieju husarskiego

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *