pultuszczak




Gdzie zapadną ciemności?

2022-09-30 3:20:21

Gminy naszego powiatu o oszczędnościach prądu

 W połowie września premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia tzw. “Tarczy solidarnościowej”, która przewiduje m.in. zobowiązanie administracji rządowej i samorządowej do zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc. już od 1 października tego roku.

– Energooszczędne oświetlenie zewnętrzne, uliczne to nasz kolejny duży krok – rozwiązanie, które wypracowaliśmy razem z wieloma samorządami i które będzie służyło Polakom i oszczędności energii. To oświetlenie uliczne, oświetlenie zewnętrzne chcemy, aby było zmodernizowane w taki sposób, aby zużywało mniej energii. W całej Polsce rozpoczniemy taki program. Przygotujemy odpowiednie wsparcie dla samorządów, aby jak najszybciej, jeszcze tej zimy przystąpić do realizacji tego programu, który potrwa pewnie kilka kwartałów – powiedział premier podczas konferencji.

Samorządy muszą zaciskać energetycznego pasa również ze względu na kilkukrotny wzrost cen prądu i ogrzewania. Sposobem może być wyłączanie lamp ulicznych, iluminacji i fontann, zimniejsza woda w kranach i niższa temperatura w budynkach jednostek gminnych i podległych gminie. Jakie pomysły mają włodarze gmin naszego powiatu? Zebraliśmy informacje ze wszystkich oprócz Świercz, gdzie w poniedziałek, gdy dzwoniliśmy z pytaniami w tej sprawie, nie było ani pana wójta, ani sekretarza.

GMINA PUŁTUSKNa razie nie zapadły żadne konkretne decyzje dotyczące wyłączania lamp ulicznych w określonych miejscach czy godzinach. Jak nas poinformował zastępca burmistrza Mateusz Miłoszewski, 10 października odbędzie się kolejny przetarg na dostawę energii elektrycznej dla gminy, gdyż poprzedni został unieważniony. Od jego rozstrzygnięcia zależą kolejne decyzje. To że w Pułtusku, na przykład na ulicy Świętojańskiej, po zmroku, około 20, jest jeszcze ciemno, może wynikać z faktu, że zegary nie przestawiły się jeszcze po okresie letnim. W mieście jest 160 stacji zasilających oświetlenie uliczne, stąd latarnie mogą się zapalać w różnych godzinach, dopóki nie zostaną zsynchronizowane zegary, a to nastąpi po okresowym przeglądzie technicznym oświetlenia.

GMINA ZATORY

Na razie wójt Grzegorz Falba wydał polecenia szkołom i innym jednostkom gminnym, by oszczędnie gospodarowały energią elektryczną, ale zdaje sobie sprawę, że wymagane oszczędności będzie można uzyskać jedynie podejmując niepopularną decyzję o czasowym, na przykład na okres miesiąca, zupełnym wyłączeniu oświetlenia ulicznego we wszystkich miejscowościach. Niestety, nie wszędzie na terenie gminy są bowiem techniczne możliwości godzinowego wyłączania lamp ulicznych, w większości nie ma zegarów, tylko czujki zmroku. Oszczędne lampy ledowe są oczywiście sukcesywnie montowane w mniejszych miejscowościach, w ramach środków z funduszu sołeckiego. W tych większych, jak na przykład Zatory, planowano takie inwestycje w przyszłym i kolejnych latach. Być może zapowiadane przez premiera rządowe programy dofinansowujące wymianę oświetlenia pozwolą na szybsze wykonanie tych inwestycji w roku  przyszłym, a tę zimę trzeba jakoś przeczekać.

GMINA POKRZYWNICA

Wymiana oświetlenia na energooszczędne ledowe jest sukcesywnie kontynuowana już od kilku lat, zainstalowano też już kilkadziesiąt lamp solarnych. Poza tym, po konsultacjach z radnymi i sołtysami, już od kilku lat, przy mniej uczęszczanych drogach, oświetlenie uliczne jest wyłączane w godzinach od północy do czwartej rano. Oszczędzaniu energii sprzyjają również instalacje fotowoltaiczne zamontowane na budynkach użyteczności publicznej – szkołach, urzędzie gminy, świetlicach wiejskich, remizach strażackich.

GMINA OBRYTE

W tej gminie czas świecenia lamp ulicznych skrócono o godzinę. Duże oszczędności w zużyciu prądu przyniosła wymiana lamp na ledowe, które stanowią już w około 80% oświetlenia na terenie gminy. Na razie żadnych innych drastycznych decyzji oszczędnościowych wójt Sebastian Mroczkowski nie planuje.

GMINA GZY

Oszczędności wprowadzono w tej gminie już ponad rok temu, wyłączając lampy uliczne w godzinach od 24 do 4 rano. Jak wspomina wójt Cezary Wojciechowski, na początku, gdy podjął taką decyzję, były głosy niezadowolenia ze strony mieszkańców, ale teraz już wszyscy przyzwyczaili się do takiego rozwiązania.

GMINA WINNICA

Tu postawiono na wymianę oświetlenia ulicznego na bardziej energooszczędne. Do końca tego roku wszystkie lampy uliczne na terenie gminy zostaną zmienione na ledowe, które świecą już w wielu miejscowościach.

ED

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *