ŻEBY KOSTKA BYŁA DOBRZE ZASPOINOWANA
2020-07-07 1:09:43
Symboliczne otwarcie mostu Świętojańskiego nastąpiło – jak zaznaczył burmistrz Wojciech Gregorczyk – “w przeddzień święta św. Jana Nepomucena, którego pomnik jest w pobliżu mostu, a 20 lat temu był przywrócony po zniszczeniach wojennych”
Dlaczego symboliczne otwarcie? Burmistrz Gregorczyk: – Dlatego, że jeszcze ruchu drogowego nie będzie, ponieważ technologia wymaga, żeby kostka była dobrze zaspoinowana, a poza tym most niedługo przejdzie bardzo ciężką próbę w momencie, kiedy ruch kołowy będzie już na moście dopuszczony. Zamkniemy ulicę Benedyktyńską, żeby można było remont dokończyć i cały ruch drogowy będzie odbywał się przez most Świętojański, więc od razu przejdzie ciężką próbę.
Most powstał w ramach gminnego zadania pod nazwą Remont ciągu ulic Starego Miasta o długości 1523 m wraz z mostem Świętojańskim w Pułtusku. Wojciech Gregorczyk: – Zadanie w znacznej części jest wspófinansowane w ramach Funduszu Dróg Samorządowych – to kwota dofinansowania w wysokości 5 milionów 755 tysięcy. 3 miliony 860 tys. Gmina Pułtusk w ub. roku i w tym roku przeznaczyła na realizację tego zadania z naszego wspólnego budżetu, całkowita wartość inwestycji wynosi zatem 9 milionów 615 tys.
Początek inwestycji to Nowy Rynek, ul. Daszyńskiego, Zaułek, Panny Marii, Nadwodna, most Świętojański, Świętojańska, Piotra Skargi, Marii Konopnickiej, północna pierzeja Rynku, Benedyktyńska do 3 Maja.
Most Benedyktyński będzie musiał poczekać na inwestycję.
A oto i wykonawcy obiektu: Jan Kaczmarczyk, Marcin Kaczmarczyk, Sławomir Wiśniewski z firmy Drogi i Mosty, Włodzimierz Jabłoński – Przedsiębiorstw Robót Inżynieryjnych i Mostowych PYLON, Jan Gut – Branża Mostowa, Paweł i Daniel Goc – firma brukarska, Jacek Pieńkos – barierki mostowe – WROMET. Nadzór budowalny z ramienia inwestora – Paweł Sobieski, nadzór archeologiczny – Marek Gierlach i Jakub Affelski.
– Inwestycje drogowe są niezwykle kosztowne w stosunku do innych, samorządowcy o tym doskonale wiedzą, i bez pomocy budżetu państwa bardzo trudno było, aby samorządy z własnych środków finansowych mogły dokonywać tak dużych inwestycji – powiedział poseł Henryk Kowalczyk. Dodał, że dzięki FUNDUSZOWI DRÓG SAMORZĄDOWYCH Pułtusk jest w stanie wykonać bardzo potrzebną inwestycję, czyli modernizację, odnowienie, rewitalizację wielu wielu ulic. Inwestycja dziesięciomilionowa nie byłaby więc możliwa do udźwignięcia bez znacznego dofinansowania.
Wicewojewoda mazowiecki, Sylwester Dąbrowski, podkreślił, że “Dzisiaj dla Pułtuska i dla turystów, którzy tu przyjeżdżają, nadeszła wielka chwila”, że oto dokonuje się “inwestycja łącząca nowoczesność z historią”, za którą należą się gratulacje dla władz samorządowych.
Symbolicznie oddany do użytku most poświęcił ks. infułat Wiesław Kosek, a dopełnieniem spotkania było SŁOWO wygłoszone przez archeologa i historyka sztuki Marka Gierlacha o historycznym znalezisku (fragment szesnastowiecznych murów) odkrytym na Świętojańskiej, obecnie zaznaczonym mozaiką na jezdni.
Prowadzący uroczystość, Andrzej Kwiatkowski, inspektor do spraw obsługi medialnej w UM: – Niedawno odkryty fragment murów pod ulicą Świętojańską, pochodzący z XVI stulecia, to ślad barbakanu, elementu średniowiecznego budownictwa obronnego, ważny składnik fortyfikacji murowanej budowli, wysuniętej przed linię murów obronnych i połączonej z bramą miejską za pośrednictwem osłoniętego przejścia. To też jest dowód na to, że skoro w tym miejscu została usytuowana pułtuska brama miejska, taka z poborem myta, to również w tej okolicy znajdowała się główna, o ile nie jedyna trwała wówczas przeprawa mostowa, tu, na Duszku, na jednym z dwu ramion Narwi okalających WYSPĘ.
Pokaz Chorągwi Pułtuskiej zakończył otwarcie mostu.