pultuszczak




XXIV Spotkania ze sztuką wielkanocną Kurpi

2025-04-01 4:26:15

12 kwietnia (sobota)

Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Pułtusku

ul. Rynek 13, Pułtusk

godz. 10:00-15:00

Spotkania ze sztuką wielkanocną to tradycja, która w Pułtusku trwa już od 26 lat. Po raz trzeci, do organizacji tego wydarzenia, przyłącza się Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Zapraszamy w sobotę 12 kwietnia, w godz. 10.00-15.00, do Centrum Dziedzictwa Kulturowego
w Pułtusku na niezwykłe wydarzenie, w ramach którego odbędą się m.in. warsztaty plastyki obrzędowej Kurpi Białych i Zielonych skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszyscy zainteresowani będą mogli spróbować swoich sił w samodzielnym tworzeniu pisanek, palemek, wycinanek i ciasta obrzędowego.

Na rynku w Pułtusku przed Ratuszem odbędzie się kiermasz wielkanocny. Swoje prace zaprezentują twórcy ludowi, rękodzielnicy oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Kurpi. Dla gospodyń zaplanowano również konkurs na „rejbak kurpiowski”, czyli tradycyjną potrawę z tartych zmienników, z dodatkiem mięsa i cebuli.

Całemu wydarzeniu towarzyszyć będzie muzyka kurpiowska, a koncert „Pieśni Wielkopostnych”
w wykonaniu Kurpiowskiego Zespołu Pod Borem z Zawad oraz Chóru Gaudium Cantus,
z pewnością wprowadzi wszystkich w atmosferę zbliżających się świąt wielkanocnych.

Współorganizatorem XXIV Spotkań ze sztuką wielkanocną jest Samorząd Gminy Pułtusk, Muzeum Regionalne w Pułtusku oraz Stowarzyszenie „Puszcza Biała – Moja Mała Ojczyzna”.

Szczegółowe informacje na stronie: www.nikidw.edu.pl

Kontakt: janusz.pawlak@nikidw.edu.pl

Tel: 511 056 898

Serdecznie zapraszamy!

Wstęp wolny!

—————————————————————————————————————–

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi jest państwową instytucją kultury, której jednym z głównych zadań jest popularyzowanie, dokumentowanie i poszerzanie wiedzy na temat kultury mieszkańców obszarów wiejskich. Misję tę realizuje m.in. poprzez upowszechnianie wiedzy o kulturze wsi, zachęcanie mieszkańców wsi do poznania swojego dziedzictwa oraz pokazywanie piękna tradycji wiejskich mieszańcom miast.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *