pultuszczak




Skalniak w ogrodzie

2019-07-15 2:19:09
Skalniaki cieszą się coraz większą popularnością w ogrodach. Wydawałoby się, że założenie tego rodzaju kompozycji jest sprawą trudną i skomplikowaną. Otóż, nie. Wystarczy odrobina wysiłku, pomysł i przede wszystkim chęci, aby nasz ogród zyskał nowe spektakularne założenie. Warto poczytać fachową literaturę, skorzystać z doświadczenia innych działkowców, dzięki czemu nie popełnimy typowych błędów. Dobór odpowiednich kamieni, czy charakterystycznych dla ogrodów skalnych roślin, jest sztuką i trzeba się do tego przygotować.

 

Jak powinien wyglądać skalniak?

Przede wszystkim powinno to być założenie jak najbardziej naturalne. Dobrze ułożone kamienie imitują górski krajobraz, a uroku dodają niskie byliny, które doskonale radzą sobie na górskich terenach. Warto wcześniej rozrysować sobie projekt na kartce, określić kształt, ułożenie kamieni, wypisać rośliny, które chcemy zakupić. Wielokrotnie przemyślany i udoskonalany projekt z pewnością spełni nasze oczekiwania. Lepiej poświecić na planowanie więcej czasu niż osiągnąć niezadowalający efekt. Warto pamiętać, że skalniaki z założenia nie powinny mieć idealnego kształtu. Imitując przyrodę, powinniśmy brać pod uwagę fakt, że w naturze nic nie jest idealne. Również miejsce założenia nie może być przypadkowe. Prawidłowo wkomponowany skalniak będzie harmonizował z krajobrazem, nie będzie wyglądać sztucznie. Kamienna rabata przy schodach, w rogu działki czy wzdłuż wijącej się ścieżki nada ogrodowi uroku i charakteru. Istotne w planowaniu skalniaka jest położenie w miejscu nasłonecznionym ponieważ rośliny skalne uwielbiają słońce i jednocześnie są w stanie znieść okresowo utrzymującą się suszę. Dla nas to świetna wiadomość, ponieważ w tych miejscach inne rośliny zazwyczaj mają problem z przetrwaniem.

Jakie rośliny wybrać?

Wybierajmy rośliny, które nie wymagają dużej ilości wody i są w stanie znieść wysokie temperatury. Gleby ciepłe, suche o odczynie obojętnym lub zasadowym stanowią dla nich wręcz doskonałe środowisko. Na skalniaku sprawdzą się: rośliny poduszkowe i rozetkowe, niektóre rośliny drzewiaste, niskie trawy czy paprocie.

Rośliny poduszkowe to niskie okazy, które przylegają do podłoża tworząc rodzaj poduch czy dywanów. Dzięki temu porywiste wiatry i ulewne deszcze nie stanowią dla nich zagrożenia. Wiosną skalniak zdobi żagwin ogrodowy, floks szydlasty czy ubiorek wiecznie zielony. Kwietne poduszki tworzy kwitnący na biało lub fioletowo dzwonek karpacki. Dobrze poradzą sobie wszelkiego rodzaju rozchodniki i rojniki, które nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Pierwiosnek, skalnica i kokorycz żółta będą dopełnieniem kompozycji.

Warto zadbać o mocniejszy akcent stosując niektóre rośliny drzewiaste. Przyciągną uwagę karłowe odmiany sosny górskiej, płożący się jałowiec lub świerk biały. Sprawdzi się również niewymagający pięciornik krzewiasty o żółtych, różowych lub białych kwiatach.

Różnorodność dostępnych traw oraz ich niewielkie wymagania czynią z nich idealnych mieszkańców ogrodu skalnego. Również paprocie dodadzą uroku i charakteru kompozycji. Ich wadą jest upodobanie do miejsc cienistych, dlatego musimy tak zaplanować rozmieszczenie roślin, aby zapewnić paprociom chociaż odrobinę cienia.

Założenie skalniaka to poważne przedsięwzięcie. Wymaga dokładnego przemyślenia wszystkich aspektów. Kiedy już uporamy się z projektem, wykonanie rabaty nie będzie stanowić problemu a stanie się czysta przyjemnością.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z marką www.target.com.pl – producentem produktów ogrodniczych.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *