pultuszczak




Skąd brać dobrej jakości materiały drzewne?

2024-02-05 11:52:46

 Każdego roku Polska produkuje kilkadziesiąt milionów metrów sześciennych drewna. Większość zaspokaja potrzeby krajowych odbiorców, przede wszystkim komercyjnych. Kilkanaście procent całej produkcji trafia natomiast na eksport. Import drewna (zwłaszcza egzotycznych gatunków) wynosi kilka milionów ton rocznie. Co to oznacza w praktyce? Po pierwsze – bezproblemowy dostęp do surowca. Po drugie – jego bardzo zróżnicowaną jakość. Tymczasem w wielu przypadkach potrzebny jest naprawdę dobry materiał drzewny. Skąd go pozyskiwać i skąd czerpać informacje o producentach?

Czym zajmuje się producent drewna konstrukcyjnego?

Drewno konstrukcyjne to wytrzymały surowiec, wykorzystywany przede wszystkim na budowie. Może to być drewno lite lub klejone, pod warunkiem że charakteryzuje się odpowiednią gęstością. Z drewna konstrukcyjnego wykonuje się m.in. szkielety budynków oraz więźby dachowe. Do gatunków drzew, z których najczęściej wykonuje się konstrukcje, należą sosna, świerk, jodła, modrzew oraz daglezja – dwa ostatnie używane cenione jako drewno dekoracyjne. Każde z nich cechuje inna twardość, sprężystość, odporność na ogień, podatność na paczenie, kolor.

Producent drewna konstrukcyjnego to przedsiębiorstwo zajmujące się pozyskiwaniem tego surowca. Może to oznaczać ścinanie i obróbkę drzew, ale też import gotowych partii (w Polsce szczególnie popularne jest drewno konstrukcyjne pochodzące z północy Skandynawii).

Opinie o firmach z branży drzewnej – gdzie ich szukać?

Spora liczba przedsiębiorstw zajmujących się wycinką, obróbką, importem lub po prostu sprzedażą drewna, może stanowić wyzwanie dla klienta. Gdzie naprawdę warto kupić materiał na budowę domu, na stworzenie naturalnych mebli albo po prostu do palenia w kominku? Opinie o sprzedawcach drewna znajdziesz na https://www.gowork.pl/opinie/sprzedaz-drewna-materialow-budowlanych-i-sanitarnych;kat.

To również cenne źródło informacji dla osób poszukujących pracy w branży drzewnej. Można nie tylko sprawdzić aktualne oferty, ale także dowiedzieć się, które przedsiębiorstwo w okolicy jest naprawdę solidnym pracodawcą i kontrahentem.

Skąd brać drewno, aby mieć pewność wysokiej jakości?

Wybieranie dostawcy drewna na chybił-trafił nie jest najlepszym pomysłem. Również cena niekoniecznie powinna stanowić główne kryterium, zwłaszcza gdy z zakupionego materiału ma powstać szkielet domu albo dizajnerski wystrój wnętrza, który musi sprawdzać się przez całe dziesięciolecia.

Przy dużej ilości sprzedawców obecnych na rynku, kluczowe jest zapoznawanie się z opiniami. Stawiajmy przy tym na źródła obiektywne i niezależne. Na stronie internetowej poszczególnych firm najczęściej udostępniane są wyłącznie najwyższe oceny. Nieprzychylne komentarze bywają również usuwane z profili w mediach społecznościowych. Dlatego lepiej weryfikować informacje z wykorzystaniem niezależnych portali, umożliwiających dzielenie się opiniami.

Składy drzewne i tartaki – dlaczego warto wybierać lokalne?

Skąd sprowadzać drewno? Najlepiej od lokalnych producentów, o ile oczywiście spełnia ono kryteria jakościowe. Małe tartaki czy firmy zajmujące się obróbką i przygotowaniem materiału nie mają takiej siły przebicia, jak najwięksi producenci, a niejednokrotnie oferują o wiele lepsze drewno.

Krótka droga transportu oznacza także zmniejszenie śladu węglowego, przez co proces jest przyjaźniejszy dla środowiska. Warto również zwrócić uwagę na certyfikaty potwierdzające, że drewno pochodzi ze zrównoważonych plantacji (np. FSC, PEFC). Jeśli nie ma wyraźnej potrzeby, lepiej stawiać na drewno polskie, niż egzotyczne.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *