pultuszczak




Rusza program edukacyjny „Woda na Start”

2015-03-20 7:33:19

Z badania przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie Żywiec Zdrój, wynika, że co drugi Polak nie wie, ile płynów powinien wypijać każdego dnia. Wielu z nas brakuje świadomości tego co, i w jakich ilościach, wypijamy w ciągu dnia.

Nie zdajemy sobie też sprawy z tego, jak regularne picie wody wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Celem startującego właśnie programu „Woda na Start” jest uświadamianie Polakom wpływu prawidłowego nawodnienia na nasze zdrowie i samopoczucie oraz edukacja na temat roli wody w prawidłowej diecie.

Pijemy zbyt mało
Choć w ciągu ostatnich czterech lat odsetek osób, które mają świadomość, że piją za mało wzrósł z 16 do 40 proc., nie przekłada się to na praktykę i zachowania konsumentów. Według rekomendacji Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (European Food Safety Authority, EFSA), dorosły mężczyzna powinien wypijać dziennie około 2l wody, a kobieta około 1,6l dziennie**. Tymczasem 59 proc. kobiet i aż 78 proc. mężczyzn każdego dnia wypija mniej płynów, niż jest to zalecane**. Wyniki badania zrealizowanego przez TNS Polska na zlecenie Żywiec Zdrój pokazują, że zdecydowanie najchętniej i w największej ilości pijemy napoje ciepłe, takie jak kawa czy herbata i najczęściej z dodatkiem cukru. Dane wskazują, że ponad 49 proc. płynów spożywanych w ciągu dnia przez osoby dorosłe to słodkie napoje. Woda stanowi natomiast jedynie 28 proc. spośród wszystkich płynów, które przeciętny Polak wypija w ciągu dnia*.

Woda – lek na (prawie) całe zło
Eksperci z zakresu dietetyki i żywienia podkreślają, że woda jest najbezpieczniejszym i najbardziej naturalnym napojem. Nie zawiera cukru, a tym samym zbędnych kalorii. Systematyczne picie wody małymi porcjami, w tempie proporcjonalnym do jej utraty, pomaga nam utrzymać prawidłowe funkcjonowanie organizmu i dobrą kondycję psychofizyczną. Odpowiednie nawodnienie wpływa też
na lepszą wydajność organizmu i produktywność.
Już niewielkie odwodnienie może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie i zdolność do pracy umysłowej. Woda wpływa nie tylko na przemianę materii, reguluje również szereg procesów zachodzących w organizmie – mówi dr n. med. Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia. Picie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia pozwala zachować sprawność intelektualną i fizyczną, dlatego warto, by regularne sięganie po szklankę wody stało się nieodłącznym nawykiem każdego z nas.

Kropla drąży skałę, czyli w edukacji siła
„Woda na Start” to kampania edukacyjna zainicjowana przez Żywiec Zdrój i realizowana we współpracy
z Instytutem Żywności i Żywienia oraz Instytutem Matki i Dziecka. Jej celem jest poprawa wiedzy
oraz zmiana postaw, zachowań i nawyków związanych z nawodnieniem.
Konsekwentnie prowadzone działania informacyjne związane z właściwym nawodnieniem, uzupełniają powszechną świadomość dotyczącą zdrowia i prawidłowej diety. Regularne picie wody, uczenie tego nawyku dzieci, to jeden z najlepszych sposobów utrzymania optymalnego poziomu zapotrzebowania organizmu na płyny (w tym wodę). Wyniki wielu badań wskazują, że picie wody należy traktować jako ważny element profilaktyki otyłości u dzieci, a także próchnicy zębów – podkreśla prof. Halina Weker z  Instytutu Matki i Dziecka. Działania realizowane w ramach programu „Woda na Start” obejmą akcję edukacyjno-informacyjną oraz wydarzenia specjalne realizowane w przestrzeni publicznej. Więcej o programie oraz wpływie wody na nasze zdrowie można znaleźć na stronie:www.wodanastart.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *