Możemy być dumni z wysokiej frekwencji!
2025-05-21 11:26:40
Niedzielne wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pokazały, że każdy z kandydatów znalazł w naszym powiecie swoich zwolenników, jednak przede wszystkim potwierdziliśmy, jak ważne dla nas są te wybory. I oby tak było również II turze.
Wielu z nas jeszcze w sobotę obawiało się niskiej frekwencji, do której mogła się przyczynić choćby pogoda – jeszcze bardziej nieprzewidywalna niż wyniki wyborów. Elektroniczne systemy zliczania głosów skracają czas na to aby dowiedzieć się zarówno tego, ile głosów dostał kandydat,na którego sami głosowaliśmy, jak i tego, jakie poparcie zebrał ten z kandydatów, którego najbardziej nie lubimy… Zacznijmy jednak od frekwencji: w pierwszej turze uprawnionych do głosowania w powiecie pułtuskim było 39 tysięcy 712 wyborców. Po zamknięciu lokali wyborczych w niedzielę 18 maja z urn wszystkich komisji w siedmiu gminach wyjęto 26.125, kart ważnych. To oznacza w naszym powiecie frekwencję 65,75%
W poszczególnych gminach frekwencja wyglądała następująco:
Gmina Gzy 62,43%
Gmina Obryte 69,43%
Gmina Pokrzywnica 67,88%
Gmina Pułtusk 64,35%
Gmina Świercze 64,22%
Gmina Winnica 67,89%
Gmina Zatory 69,23%
Frekwencja w lokalach wyborczych na wsiach wyniosła 67,01%, do lokali na obszarze miasta poszło 64,06% uprawnionych wyborców. Jak widać z tego zestawienia, opracowanego na podstawie danych Państwowej Komisji Wyborczej, w powiecie pułtuskim najwyższą frekwencją mogą się dziś pochwalić wyborcy z Gminy Obryte (69,43%) a najniższą z Gminy Gzy (62,43%). Trzeba przy tym przyznać, że aktywność w wyborach powyżej 60 procent uprawnionych do głosowania to dobry wynik potwierdzający, że wybór prezydenta jest dla nas ważną sprawą.
Jak ta wyborcza aktywność w naszym powiecie przełożyła się na poparcie dla każdego z kandydatów? Zwycięzcą I tury wyborów bez wątpienia okazał się Karol Nawrocki, a rozkład wszystkich oddanych głosów przedstawia tabela.
Całkowita liczba ważnych głosów, sumująca się do 100% to 25.968 W tym miejscu uwagę zwraca różnica pomiędzy liczbą ważnych kart i ilością ważnych głosów, wynosząca 157. Widzimy, ile było głosów nieważnych, jak zawsze z powodów oczywistych: postawienia znaku “X” obok nazwiska dwóch lub większej liczby kandydatów (zrobiło tak 45 wyborców), oraz z powodu niepostawienia znaku “X” obok nazwiska żadnego kandydata (112 wyborców).
Jakie poparcie uzyskali w wyborczą niedzielę poszczególni kandydaci w każdej z gmin prezentujemy w specjalnie opracowanym zestawieniu.
Opublikowane przez Państwową Komisję Wyborczą wyniki pochodzące ze wszystkich obwodów głosowania (w całej Polsce to 32143 komisje) pokazują jasno, że za dwa tygodnie, 1 czerwca, znowu pójdziemy do urn. Wybierzemy Prezydenta RP głosując na jednego z dwóch kandydatów: Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego.
Poparcie dla kandydatów w powiecie pułtuskim

Poparcie dla kandydatów w gminach
ZCZ