Kobiety za kierownicą – Yanosik zdradza fakty, które mogą zaskoczyć!
2025-03-07 11:45:43Wśród polskich kierowców przeważają mężczyźni, ale wiele kobiet równie aktywnie korzysta z samochodu na co dzień i czuje się dobrze za kierownicą. Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet eksperci Yanosik postanowili sprawdzić, ile pań korzysta z ich systemu, jakie auta preferują oraz jak wygląda ich styl jazdy na trasie.
Yanosik, należący do Neptis S.A., to polski system stworzony z myślą o kierowcach, z którego korzysta już ponad 5 milionów użytkowników. W ramach swoich usług oferuje urządzenia oraz bezpłatną aplikację mobilną, która nie tylko nawiguje do celu, ale także dostarcza aktualnych informacji o sytuacji na drodze, ostrzega przed utrudnieniami i umożliwia wymianę komunikatów między zmotoryzowanymi.
Kierowcy chętnie korzystają ze wsparcia Yanosik zarówno na krótkich, jak i długich trasach, ceniąc go za niezawodność i przydatność w codziennej jeździe oraz poza nią, bowiem system oferuje również szereg usług, które odpowiadają na wiele motoryzacyjnych potrzeb.
Z Yanosik korzystają zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Jak rozkłada się ten podział płci w polskich systemie dla zmotoryzowanych oraz jakie są różnice w stylach jazdy obu grup? Eksperci przygotowali raport, w którym zdradzają szczegóły, bazując na własnych danych.
Kobiety jeżdżą bezpieczniej
Według raportu Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, podsumowującego wypadki na drogach w 2023 roku, sprawcami wśród kierujących pojazdem najczęściej byli mężczyźni, którzy doprowadzili do 71,9% zdarzeń.
Kobiety spowodowały 23,7% wypadków w 2023 roku. Z kolei, z winy pieszych panie doprowadziły do 32% wszystkich zdarzeń tego rodzaju, a panowie do 65,7%.
Ze statystyk Policji można wyczytać, że panie jeżdżą bezpieczniej niż panowie. Dodatkowo, część kierujących kobiet chętnie korzysta z wsparcia Yanosik – eksperci odnotowali w swoim systemie udział pań na poziomie 20,7%.
Jak zachowują się kobiety za kółkiem?
Według danych z systemu Yanosik, większość kobiet preferuje aktywność za kółkiem w porze dziennej (91,31%), aniżeli nocą (8,69%). W nocnych godzinach to panowie podróżują więcej (11,27%).
Kierujące częściej poruszają się również po dużych miastach na prawach powiatu (18,21%) aniżeli mężczyźni (16,34%).
Mniej zmotoryzowanych pań preferuje jazdę autostradami (4,53%) i drogami ekspresowymi (6,94%), wybierając częściej drogi krajowe (26,58%), wojewódzkie (21,22%) i pozostałe (40,72%).
Dla porównania – mężczyźni podróżują więcej autostradami (7,74%), drogami ekspresowymi (9,60%), krajówkami (26,82%), a mniej drogami wojewódzkimi (20,04%) oraz innymi (35,80%) niż żeńska część użytkowników Yanosik.
W zestawieniu danych z Yanosik zauważalna jest różnica także w długości pokonywanych odcinków. Kobiety preferują krótsze trasy w odcinkach do 75 km, podczas gdy mężczyźni wykazują się większą aktywnością na trasach o długości nawet więcej niż 500 km.
Zmotoryzowane kobiety częściej niż mężczyźni wybierają się w trasy o długości do 25 km (33,97% vs. 26,40%) oraz od 25 do 50 km (25,00% vs. 19,57%).
Panie wolą miejskie samochody
Eksperci Yanosik przeanalizowali dane swoich użytkowników i wytypowali pięć marek samochodów, w których odsetek kobiet wśród właścicieli jest najwyższy. Są to: Mini, Smart, Daihatsu, Daewoo i Suzuki.
Jeśli chodzi o konkretne modele w podziale na wiek pojazdów, kobiety w systemie Yanosik najczęściej posiadają Toyotę Yaris (do 5 lat), Toyotę Aygo (6-10 lat), Ford Ka (11-15 lat) oraz Hyundaia Getz (powyżej 15 lat). Wśród mężczyzn najpopularniejsze są z kolei Kia Sportage (do 5 lat), Ford Mondeo (6-10 lat), Renault Laguna (11-15 lat) oraz Opel Vivaro (powyżej 15 lat).
Eksperci sprawdzili również, jakie paliwo preferują właściciele pojazdów zgłoszonych w systemie Yanosik. W przypadku aut w wieku do 10 lat, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, dominuje benzyna. Natomiast w starszych pojazdach (11-15 lat) coraz częściej pojawia się olej napędowy. W grupie samochodów mających ponad 15 lat kobiety najczęściej wybierają benzynę (44,41%) i olej napędowy (41,35%), podczas gdy mężczyźni w tej kategorii zdecydowanie częściej jeżdżą dieslami (47,60%).
Interesującym trendem jest równe zainteresowanie pojazdami nisko- i zeroemisyjnymi u obu płci. Z danych Yanosik wynika, że samochody elektryczne w wieku do 5 lat stanowią 1,55% najpopularniejszych typów napędu zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. W przypadku hybryd różnica jest nieznaczna – 20,25% aut użytkowanych przez kobiety to modele hybrydowe, a wśród mężczyzn ten odsetek wynosi 22,27%.
Dane z systemu Yanosik oraz raportu Komendy Głównej Policji pokazują, że styl jazdy kobiet cechuje większa ostrożność. Mimo, że panie preferują jazdę w ciągu dnia, unikając podróży nocą, to w ruchu miejskim są bardziej aktywne niż mężczyźni, co pokazuje ich częstsza obecność w dużych miastach na prawach powiatu. Kobiety wykazują także większe zainteresowanie samochodami typowo miejskimi.
I choć wciąż dominuje stereotyp, że motoryzacja to męska domena, dane z systemu Yanosik pokazują, że kobiety są aktywnymi uczestniczkami ruchu drogowego, dbającymi o bezpieczeństwo swoje oraz innych i coraz więcej z nich świadomie korzysta z nowoczesnych technologii, wspierających jazdę samochodem.