pultuszczak




Czym są szkolenia AFF?

2016-07-27 2:25:12

Niezapomniane widoki, poczucie wyjątkowej wolności, mnóstwo adrenaliny to coś, co przyciąga ludzi do skoków spadochronowych. Jeśli marzysz aby zacząć przygodę ze skokami przeczytaj poniższy artykuł. Podpowiemy w nim co warto wiedzieć o skokach.

W dzisiejszych czasach do skoków spadochronowych nie potrzeba specjalnej kondycji fizycznej czy wyjątkowego zdrowia. Nie potrzebne są również czasochłonne szkolenia. Osoby początkujące mogą wykonaćskoki spadochronowe w tandemie. Będzie to dla nich idealny wybór. Pozwoli on uświadomić sobie z czym wiąże się skakanie na spadochronie. Jeśli uznamy, że to jest właśnie to, że to może być nasza nowa pasja wówczas przychodzi czas na szkolenie AFF.

Skrót AFF pochodzi od angielskiej nazwyAccelerated FreeFall – czyli przyspieszona nauka swobodnego spadania. Jest to specjalna metoda szkolenia, która ma na celu szybkie przygotowanie ucznia-skoczka do samodzielnego skakania z opóźnionym otwarciem spadochronu.

Część teoretyczna szkolenia obejmuje wiele elementów. Zaczyna się ona zanim zostanie wykonany pierwszy skok spadochronowy. Na takim kursie uczeń dowiaduje się jak postępować na wypadek sytuacji awaryjnych. Poznaje sprzęt jego technikę działania. Następnie po każdym skoku uczniowi przedstawiana jest informacja o tym jakie błędy popełnił. Omawia się je na podstawie filmu, który zrobił instruktor podczas skoku.

Część praktyczna to ćwiczenia na uprzęży. Podczas nich uczeń-skoczek uczy się wyczepiania spadochronu głównego a także otwierania zapasowego. Ćwiczy także skoki. W przypadku szklenia AFF skoki wykonuje się na wysokości co najmniej 3000 metrów. Najczęściej jest to jednak wysokość 4000 metrów. oraz skoki.

Sprzęt, którym posługuje się uczeń-skoczek podczas skoku wyposażony jest w AAD a także RSL, gdzie AAD to Automatic Activation Device czyli automatyczne urządzenie aktywujące spadochron (tak zwany automat spadochronowy), natomiast RSL to nic innego jak Reserve Static Line. Rozwiązanie to uratowało wielu spadochroniarzy. Jest to tasiemka podłączona karabinkiem do taśmy nośnej głównego spadochronu oraz do zawleczki zapasowego.

Obie osoby zarówno uczeń jak i instruktor posiadają radiotelefon. Uczeń dostaje wskazówki po otwarciu spadochronu. Ułatwiają one prawidłowe wylądowanie w wyznaczonym miejscu.

Podczas skoków student powinien zaliczyć 7 poziomów. Ich liczna często pokrywa się z ilością skoków które są potrzebne do opanowania wszystkich umiejętności.

Podczas 2 bądź 3 poziomów uczeń skacze z dwoma instruktorami, a potem już tylko z jednym. Szkolenie może się zakończyć gdy uczeń będzie miał opanowaną umiejętność otwierania spadochronu, utrzymania stabilnej sylwetki, umiejętnego przemieszczania się do przodu oraz powracania do pozycji płaskiej po zdestabilizowaniu sylwetki, jak również wykonywania obrotów.

Po ukończeniu całego kursu uczeń może już samodzielnie wykonywać skoki, lecz do uzyskania świadectwa kwalifikacji bądź dokumentu, który będzie potwierdzał uznanie licencji zagranicznej ma status ucznia-skoczka. Nadal za jego bezpieczeństwo odpowiada instruktor, który danego dnia go kontroluje i nadzoruje.

Jeśli dla kogoś takie szkolenie AFF to zbyt wiele, pozostaje mu skok tandemowy, który nie wymaga takiego przygotowania. Można go wykonać w ośrodku „Skydive” wypełniając wcześniej formularz rezerwacyjny na stronie http://skokiwarszawa.pl/.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *