Co nas czeka do wakacji?
2019-03-07 4:01:44
Czyli kalendarz miejskich imprez na pierwsze półrocze 2019
Spotkanie informacyjne odbyło się w pułtuskim Ratuszu. Na wstępie burmistrz Wojciech Gregorczyk podkreślił zacieśnienie współpracy z Domem Polonii w zakresie organizacji imprez i promocji miasta. Dyrektor Michał Kisiel mówił o ciągle wzbogacanej zabytkowo – historycznej ofercie zamku. Dom Polonii podjął współpracę z Mariuszem Kubiszem – teraz kasztelanem zamkowym, założycielem Chorągwi Husarskiej Pułtuskiego Grodu, organizatorem inscenizacji historycznych, widowiskowych pokazów dla wycieczek i uczestników zamkowych imprez, ale również pułtuszczan odwiedzających zamek. Dzięki jego pracy oraz ludziom, których zaraził swoją pasją, powstały tu nowe ekspozycje, zbrojownia, są jazdy konne dla dzieci i dorosłych.
– Nasza chorągiew działa od kilku miesięcy. Mamy również treningi otwarte dla publiczności, w każdą niedzielę. Mamy treningi jazdy konnej, walki konnej, szermierki historycznej, walki na miecze, podstawowe treningi kaskaderskie i aktorskie. Trzon naszej chorągwi stanowią profesjonaliści, ale zapraszamy wszystkich pozytywnie zakręconych amatorów. Treningi są nieodpłatne, udostępniamy własny sprzęt. Cieszę się, że przychodzi coraz więcej pułtuszczan, szczególnie najmłodsi. Wychodzimy do nich z otwartymi ramionami, chcemy z nich zrobić nie tylko wspaniałych rycerzy, szermierzy, ale przede wszystkim zarazić pasją do historii, pokazać, za co nasi dziadowie i pradziadkowie oddawali życie. Chcemy, by byli dumnymi Polakami i znali naszą historię.
Chorągiew pułtuska będzie promować nasze miasto również wyjeżdżając na rekonstrukcje historyczne w inne miejsca oraz weźmie udział w Wielkim Jarmarku Średniowiecznym, który w tym roku planowany jest 22 czerwca.
Oprócz rozsławionego już i tłumnie odwiedzanego Dnia Tradycji Rzeczpospolitej (w tym roku 13-15 września), wojowie z pułtuskiej chorągwi planują rekonstrukcję bitwy napoleońskiej (19 -20 maja). Wcześniej ,2 marca, odbędzie bal karnawałowy dla dzieci. Z kolei w dniach 29 – 30 czerwca koncert polski ROCK w zamku, pod hasłem ” Nikt na świecie nie wie…” Prezentowane mają być utwory z lat 60 – tych, 70 – tych i 80 -tych minionego stulecia, ale właśnie w formie koncertu, a nie festiwalu.
Michał Kisiel podkreślił, że scena Amfiteatru Domu Polonii w Pułtusku jest dla naszych mieszkańców, dla pułtuskiego samorządu zawsze będzie udostępniana nieodpłatnie, tak jak było do tej pory.
Wymieńmy jeszcze kilka ciekawszych wydarzeń z bardzo bogatego kalendarza.
W dniach 1-3 marca odbędą się obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych i Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych “Wilczym tropem”, połączony z piknikiem edukacyjnym i wystawą planszową “Niezłomni Ziemi Pułtuskiej”.
4 kwietnia będziemy obchodzić rocznicę dramatycznego dla Pułtuska wydarzenia, jakim był powódź w 1979 roku. Zaplanowano na ten czas wydarzenia pod hasłem “Wielka woda… wspomnienia po 40 latach”. Będą to: wystawa planszowa prezentująca zdjęcia z powodzi, referat “Powódź w Pułtusku w 1979 roku”, projekcja filmu dokumentalnego, rozstrzygnięcie konkursu literackiego “Wielka woda… wspomnienia po 40 latach”, wydanie folderu wydarzenia.
Nowym wydarzeniem jest organizowany 14 kwietnia Ogólnopolski Rajd Rowerowy, duża cykliczna impreza dla amatorów jazdy na rowerze, która tym razem odbędzie się właśnie w Pułtusku. Start rajdu będzie na naszym rynku, uczestnicy objadą rynek i wyruszą w trasę – krótsza to 70 – 80 km, dłuższa 120 km, dla osób które chcą wziąć udział w wyścigu.
28 kwietnia, w ramach obchodów Dnia Ziemi odbędzie się XIII Rodzinny Rajd rowerowy po Ziemi Pułtuskiej z przewodnikiem i piknik ekologiczny na przystani miejskiej.
25 – 26 maja Ogólnopolski Zjazd Food Trucków. Zgłosiła się Liga Food Trucków, która chce zorganizować na pułtuskim rynku, od strony Domu Polonii taką 2 – dniową imprezę. Na tę chwilę wiadomo, że przyjedzie 15 taki samochodów, które będą prezentować różne kuchnie. Do tego imprezy towarzyszące, między innymi kino 7D, konkursy.
7 czerwca, w Amfiteatrze Domu Polonii planowany jest Ogólnopolski Konkurs Piosenek Krzysztofa Klenczona i Innych Polskich Wykonawców Lat 60. i 70. XX w. “W sześciu strunach zaklęta muzyka”. Organizator konkursu to Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Pułtusku. Współorganizatorzy: Miejskie Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku oraz Gmina Pułtusk. Ogólnopolski Festiwal piosenek Krzysztofa Klenczona, skierowany do dzieci ze szkół podstawowych, młodzieży gimnazjalnej i ze szkół ponadpodstawowych. Ta impreza ma zastąpić odbywający się dotychczas co roku Festiwal im. Krzysztofa Klenczona. Decyzję o zmianie formuły podjął burmistrz Wojciech Gregorczyk, którego stanowisko prezentujemy obok, jak również zdecydowaną odpowiedź Fundacji im. Krzysztofa Klenczona. Jej członkowie, na czele z Alicją Klenczon, od zawsze brali udział w organizacji poprzednich festiwali, a teraz nie poinformowano ich ze kolejnej edycji nie będzie. Jak stwierdziła dyrektor PSP nr 3 Dorota Karzulewska, w poprzednich edycjach dziecięcego festiwali byli zapraszani, nie zawsze z tych zaproszeń korzystali, nie udzielali też wsparcia, jeśli chodzi o stronę finansową i nagrody dla uczestników. Raz tylko przekazali książki o Krzysztofie Klenczonie. W tym roku nie przygotowano jeszcze listy gości, którzy na festiwal zostaną zaproszeni. Jedno jest pewne, organizator nie liczy na żadne wsparcie Fundacji.
Uzupełniając odpowiedź pani dyrektor, burmistrz Wojciech Gregorczyk dodał, że Pułtusk nie odwraca się od Krzysztofa Klenczona , który z naszym miastem będzie związany już zawsze.
– Proponujemy inną formę, która nie wszystkim musi się podobać i każdy ma prawo do swojego zdania. Festiwal będzie skierowany do dzieci i młodzieży, ale będą również zaproszeni laureaci poprzednich edycji festiwalu i będą występy gwiazd. Jeśli chodzi o względy finansowe, nie stać nas by w budżecie imprez miejskich znalazła się impreza, na której organizację trzeba wydać 200 tysięcy. Chciałbym już w pewien sposób uciąć dyskusje na ten temat. Nie ma tu złej woli, tylko racjonalne argumenty. Z panem Kondrackim spotkałem się dwukrotnie i nie powiedziałem od razu ” tak, festiwal będzie”. Powiedziałem, że przyjrzę się sprawie, porozmawiam z osobami, które do tej pory przy organizacji festiwalu pracowały. Zrobiłem kilka spotkań i na drugim spotkaniu przekazałem panu Kondrackiemu informację, że zrobimy ten “mały festiwal”, który będzie nas dużo mniej kosztował a myślę, że swoją rolę spełni. Jak dalej współpraca Fundacji im. Krzysztofa Klenczona ze szkołą i gminą będzie wygląda, to się okaże. My jesteśmy otwarci – powiedział Wojciech Gregorczyk.
ZAPRASZAMY LATO to cykl imprez, jakie odbędą się w dniach 21 – 23 czerwca, a będą to: koncerty pod letnim niebem, szanty i piosenki żeglarskie “Rozśpiewana Zatoka, Wianki 2019, otwarcie plaży miejskiej.
OŚWIADCZENIE W SPRAWIE PUŁTUSK FESTIWALU IM. KRZYSZTOFA KLENCZONA
W nawiązaniu do stanowiska Fundacji im. Krzysztofa Klenczona w sprawie Pułtusk Festiwal im. Krzysztofa Klenczona informuję, że w wyniku konsultacji z osobami odpowiedzialnymi ze strony miasta Pułtusk za organizację poprzednich edycji festiwalu oraz po przeanalizowaniu sytuacji, podjąłem decyzję o zmianie formuły tego przedsięwzięcia kulturalnego.
Obecnie trwają prace dotyczące tegorocznej edycji festiwalu, który dotychczas odbywał się pod nazwą Pułtusk Festiwal im. Krzysztofa Klenczona. Ideą będzie promowanie wśród młodego pokolenia twórczości Krzysztofa Klenczona i innych muzyków lat 60. i 70. XX w.
Pragniemy, aby ich spuścizna docierała do wielopokoleniowej społeczności Polaków i była przekazywana dalej. Nie zabraknie koncertu laureatów poprzednich edycji oraz występu gwiazdy wieczoru. Mamy nadzieję, że tegoroczny festiwal przyciągnie większą publiczność. Zależy nam, by wydarzenie to na stałe gościło w Pułtusku i nie podzieliło losów swego poprzednika w Szczytnie. Słusznie zauważyli Państwo, że Pułtusk dotychczas niezwykle uhonorował urodzonego w naszym mieście artystę, choć mieszkał tu zaledwie kilka lat.
Zważywszy na poziom zainteresowania uczestników konkursu oraz publiczności Pułtusk Festiwalem im. Krzysztofa Klenczona, uznałem, że należy podjąć odważne działania w kierunku zmiany formuły tego wydarzenia, aby nie zaprzepaścić idei festiwalu.
Nie przyjmuję zarzutów, których mi Państwo w swoim piśmie nie szczędzą z prostego powodu – urząd objąłem nieco ponad dwa miesiące temu i działam w najlepiej rozumianym interesie mieszkańców grodu nad Narwią. Podejmuję decyzje z perspektywy znacznie szerszego spectrum funkcjonowania miasta i gminy niż jedna impreza. Próby doszukiwania się drugiego czy trzeciego dna, “manewry polityczne czy przepychanki”, które Państwo sugerują, nie mają sensu i z całą pewnością nie sprzyjają dobrej aurze wokół festiwalu czy też perspektywie konstruktywnej współpracy.
Reasumując, informuję, że w 2019 roku wydarzeniem wpisującym się w koncepcję festiwalu będzie III Ogólnopolski Konkurs Piosenek Krzysztofa Klenczona i Innych Polskich Wykonawców Lat 60. i 70. XX w. “W sześciu strunach zaklęta muzyka”, który odbędzie się 7 czerwca 2019 r. Organizator konkursu: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Pułtusku. Współorganizatorzy: Miejskie Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku oraz Gmina Pułtusk.
Burmistrz Miasta Pułtusk Wojciech Gregorczyk
Szanowny Panie Burmistrzu
Zastanawialiśmy się długo, na spotkaniu Zarządu i Rady Fundacji im. Krzysztofa Klenczona, czy powinniśmy odpowiedzieć, a właściwie ustosunkować się do Oświadczenia Burmistrza Miasta Pułtusk – Wojciecha Gregorczyka, które dotarło do nas listem poleconym 20 lutego br. Sądzimy jednak, że kilka z poruszonych przez Pana burmistrza kwestii powinno zostać wyjaśnionych.
Pisze Pan o konsultacjach z osobami odpowiedzialnymi ze strony miasta za organizację poprzednich festiwali. Chcemy przypomnieć, że w skład Komitetu Organizacyjnego Festiwali wchodzili członkowie reprezentujący: miasto Pułtusk, Miejskie Centrum Kultury i Sztuki, Stowarzyszenie Wspólnota Polska, Dom Polonii w Pułtusku, Stowarzyszenie Polski Rock-and-Roll im. Krzysztofa Klenczona, Fundację im. Krzysztofa Klenczona, Polsko-Amerykańską Izbę Gospodarczą. Nikt z nas, członków Komitetu, nie został na konsultacje zaproszony, ani nie został o nich powiadomiony. Nie zostali także powiadomieni patronowie festiwalu: pani Alicja Klenczon, oraz pan Minister Henryk Kowalczyk.
Nikt nie zapytał nas o zgodę zmiany formuły imprezy. Nikt też nie zapytał Alicji Klenczon lub Fundacji im. K. Klenczona o zgodę na użycie nazwiska Klenczona w Waszym szkolnym konkursie, szumnie przez Pana nazwanym nową wersją czy formułą festiwalu. Przypominamy, że Alicja Klenczon co roku taką zgodę na użycie nazwiska Krzysztofa Klenczona miastu Pułtusk udzielała. Tym razem nikt się o taką zgodę nie zwrócił. Przypominamy także, że nazwisko Krzysztof Klenczon jest prawnie chronionym w urzędzie patentowym. Czuwają nad tym nasi prawnicy.
Poruszył Pan sprawę Szczytna. Zmiany tam nastąpiły po dojściu do władzy nowej opcji politycznej i rezultat był bardzo podobny do Pańskiej decyzji. Notabene była to decyzja Pańskiej koleżanki partyjnej. Jednak nie będziemy dalej tego tematu poruszać. Mieliśmy już kilka ponownych zaproszeń do organizacji imprez w Szczytnie, ale będąc “po słowie” z Pułtuskiem, odmawialiśmy.
Jeśli chodzi o niezwykłe uhonorowanie Klenczona przez miasto Pułtusk, uważamy, że korzyść jest obopólna. Musimy jednak przypomnieć Panu, że w życiorysach sławnych ludzi zawsze mówi się o miejscu urodzenia i nie jest to zależne od okresu ich w tym miejscu zamieszkania.
Nie mamy już zamiaru odnosić się do Pana komentarza odnośnie “manewrów politycznych”. Nasze stanowisko otrzymał Pan w naszym poprzednim liście.
Szkolny konkurs piosenek w żadnym wypadku nie może i nie jest w stanie zastąpić w żadnej postaci Festiwalu. Przypomnimy tylko, że w konkursie festiwalowym brali udział wykonawcy z całej Polski, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Białorusi, USA, Kanady i Australii. To tylko gwoli przypomnienia.
Z poważaniem, w imieniu Zarządu i Rady Fundacji Maciej J. Cybulski Prezes Warszawa, 25 luty 2019r.