CHWILA ZATRZYMANIA
2025-05-14 2:40:23
PSTRYKX3 to nowa wystawa fotograficzna w GALERII MCKiS, na której swoje prace wystawiło troje fotografików – ANETA KŁOS, ADAM SIELSKI, MAGDA ZAJDA.
GALERIA MCKiS to znane miejsce na mapie kulturalnej Pułtuska. Odwiedzają ją miłośnicy wszelkich sztuk podczas cyklicznych wernisaży, również uczniowie biorący udział w warsztatach plastycznych związanych z wystawami.
Od 7 maja możemy w niej oglądać fotografie pań Anety, Magdy i pana Adama. To oni – poproszeni przez dyrektorkę Ewelinę Wielechowską – “oprowadzili” uczestników po wystawie, jednocześnie zapoznając ich z prezentowanymi obrazami oraz warsztatem artystycznym, też tematyką prac.
Jako pierwsza przedstawiła się Aneta Kłos, która przygodę z fotografią rozpoczęła przed dziesięciu laty. Najczęściej fotografuje przyrodę, interesuje się również fotografią portretową, która – jak powiedziała artystka – wyzwala w niej wiele emocji i wspomnień. Zaprezentowane przez nią zdjęcia wykonane zostały na terenie Pułtuska i powiatu. Wiele jej zdjęć zostało nagrodzonych w różnych konkursach. Obecnie zajęta jest wyborem fotografii do albumu autorskiego, ukazującego Pułtusk i okolice.
Magda Zajda – punktem przełomowym w jej twórczości artystycznej był wyjazd w Bieszczady, sześć lat temu. Tam, wśród uzdolnionych fotografików, utwierdziła się w przekonaniu, że potrafi fotografować i że fotografowanie to jej artystyczna droga. Od tego momentu nie rozstaje się z aparatem, najczęściej fotografując przyrodę. Wiele jej prac dotyczy podróżowania, do Gdańska czy w ukochane góry, ale również Pułtuska. Lubi skupiać się na ukazywaniu szczegółów, pokazywaniu fragmentów na tle świata zewnętrznego, z przyjemnością fotografuje zachody słońca. Ma za sobą tzw. twórczość białą, która była dla artystki i nauką, i wielkim wyzwaniem. Lubi też ciemne edycje swoich zdjęć, mroczne.
Adam Sielski zajmuje się fotografią od 9 lat. Od 2019 roku zawodowo fotografią ślubną. W związku z tym otworzył wraz z bratem studio fotograficzne. W marcu wydał swój pierwszy e-book, poradnik fotograficzny dla początkujących, bowiem jego celem jest “zachęcenie innych do odkrywania w sobie pasji do fotografowania oraz spojrzenia na świat z nowej, bardziej wrażliwej perspektywy” (cytat z przewodnika po wystawie). Jego zdjęcie czapli białej zostało wyróżnione przez National Geographic, a wykonane w ubiegłym roku na Narwi w okolicach Kacic. Przyroda w artystycznej twórczości pana Adama zajmuje ważne miejsce, stąd odkrywanie okiem aparatu piękna flory i fauny.
Warto się zatrzymać w życiowym biegu, by przyjrzeć się dokładnie pracom fotograficznym pułtuskich artystów, rozkoszować się ich urodą, zarazem tematyką.
GMD