pultuszczak




Wyśpiewali miłość do Ojczyzny

2022-11-22 12:20:43

Chwile zadumy i wzruszeń dzięki uczestnikom XII Konkursu Pieśni Patriotycznej. Odbył się 18 listopada, w Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Skargi w Pułtusku

Dyrektor SKARGI Anna Majewska:

“Człowiek, który nie ma pamięci o swojej przeszłości, nie ma na czym budować swojej przyszłości”. Dziś żyjemy w wolnej Polsce, zjednoczonej Europie, mamy możliwość decydowania o sobie, ale pamiętajmy o tym, że łatwo wolność stracić. Trzeba więc o nią dbać – wspólnie, solidarnie, pamiętając o słabszych i potrzebujących pomocy. Budujmy wolność razem, nie zapominając tych, którym to wszystko zawdzięczamy. Korzystajmy z doświadczeń poprzednich pokoleń i pamiętajmy, że to my wszyscy mamy wpływ na to, jak wygląda rzeczywistość i w jakiej atmosferze żyjemy. Niech dobro niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej i naszej Małej Ojczyzny będzie dla nas ważnym celem.

Piękną pieśnią składamy hołd wszystkim, którzy przyczynili się do odrodzenia państwa polskiego. Dbajmy o to, żeby wartości przekazywane młodemu pokoleniu, stały na straży godności naszego Narodu, naszej historii, kultury i dziedzictwa naszych ojców.

Słowa, którymi państwa przywitałam są dla Liceum szczególnie wyjątkowe w tym roku, ponieważ przyświecały one również pięćdziesiątemu zjazdowi stowarzyszenia najstarszych szkół w Polsce.Niespełna cztery tygodnie temu Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Pułtusku oficjalnie dołączyło do zaszczytnego grona najstarszych szkół w Polsce, a uroczyste wręczenie certyfikatu nastąpiło 21 października 2022 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku – najstarszej szkole w Polsce.

Uczestnicy konkursu “Pieśń ujdzie cało” śpiewali dla Ojczyzny, w znanych i mniej znanych utworach, przywołując karty naszej historii i pamięć o bohaterach. Każdy z uczestników konkursu wkładał w swój występ całe serce, widać było, że tym młodym ludziom towarzyszą ogromne emocje, że rozumieją i przeżywają to co przekazują publiczności. Jest to wartość najwyższa, niezależna od wyników, tego czy ktoś znalazł się wśród zwycięzców i wyróżnionych. A w konkursie zaprezentowano aż 23 utwory, w trzech kategoriach – szkół podstawowych, ponadpodstawowych i pieśni kresowej.

Młodych  wykonawców oceniało jury w składzie: Wanda Koniecka – Pieńkos wiceprezes Związku Piłsudczyków RP, wieloletni nauczyciel Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi i pomysłodawczyni Konkursu Pieśni Patriotycznej “Pieśń ujdzie cało…”, Aldona Łaszczyk nauczyciel języka polskiego, sybiraczka, przyjaciółka szkoły, Józef Frakstein śpiewak bas-baryton, wykonawca muzyki oratoryjnej i kantatowej, Michał Kisiel dyrektor Domu Polonii, Szymon Fabisiak absolwent liceum, muzyk, wokalista, lider zespołu Carol Markovsky.

Wanda Koniecka-Pieńkos dla Tygodnika Pułtuskiego
Zasiadanie w jury Powiatowego Konkursu Pieśni Patriotycznej “Pieśń ujdzie cało…”jest dla mnie przyjemnością i zaszczytem. Uczestnicy XII edycji zaprezentowali bardzo wysoki, a niektórzy wręcz profesjonalny poziom. Zachwycali publiczność i jurorów muzykalnością, barwą głosu, interpretacją, co składało się na ogólny wyraz artystyczny. W ocenie ważny był dla nas także dobór repertuaru, a był to repertuar niezwykle bogaty i różnorodny. Niektóre piosenki niosły szczególnie ważne treści i przesłania patriotyczne, co także miało wpływ na przyznawane punkty. Każdy z pięciorga jurorów za poszczególne elementy, które ostatecznie złożyły się na “siłę patriotycznego wyrazu”, przyznawał punkty według skali ocen szkolnych, czyli od 1-6 punktów. Ocenialiśmy bardzo różnie poszczególne elementy, bo dla każdego z nas inny element bywał szczególnie ważny. Osiągnięcie konsensusu przy wyrównanym poziomie wydawało się wręcz niemożliwe, dlatego zdecydowaliśmy się na twardą arytmetykę.

W kategorii szkół podstawowych trudność stanowiło porównywanie dzieci z klas młodszych z najstarszymi, dlatego wydaje się konieczne wydzielenie jeszcze jednej kategorii, np. poziomu klas 1-5. Przypominam, że do niedawna był to konkurs dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Mam nadzieję, że kolejna edycja konkursu “Pieśń ujdzie cało” pozwoli właściwie docenić najmłodszych uczestników, bo moje “patriotyczne serce” rozdarte było na pół, gdy o zwycięstwie decydowały dziesiętne punktu. Dla mnie wszyscy, którzy 18 listopada w uroczystej atmosferze odświętnie przygotowanej sali LO im. Piotra Skargi w Pułtusku wyśpiewali swoją miłość do Ojczyzny, są ZWYCIĘZCAMI!

Michał Kisiel dla Tygodnika Pułtuskiego

Konkurs Pieśni Patriotycznej ” Pieśń ujdzie cało… ” zapisał się na stałe w kalendarzu imprez naszego Miasta i jest bardzo cenną i potrzebną inicjatywą, każdy z uczestników tego konkursu poprzez swój występ okazuje postawę patriotyczną wobec wydarzenia jakim było odzyskanie niepodległości ponad 100 lat temu. Poziom uczestników konkursu jest jak co roku różny, są występy, które przynoszą wzruszenie, zachwyt wśród widowni, są też występy z mniejszym potencjałem artystycznym, ale równie bardzo potrzebne w kształtowaniu postaw obywatelskich wobec swojej ojczyzny. Reasumując, każdy z tych występów jest bardzo potrzebny i Polsce i tym młodym ludziom, a dla słuchających jest bardzo pozytywnym przeżyciem, często wzruszającym uniesieniem. Należy pogratulować Pani Annie Majewskiej Dyrektor Liceum im. Piotra Skargi oraz jej zespołowi pedagogicznemu, Związkowi Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej – Oddział w Pułtusku za perfekcyjną organizację tego konkursu a uczestnikom i ich opiekunom życzyć wyławiania kolejnych talentów artystycznych z terenów Ziemi Pułtuskiej.

ED, zdjęcia laureatów ze strony powiatu pułtuskiego, a nasza obszerna fotogaleria na pultuszczak.pl i fb Tygodnika pułtuskiego

Wyniki XII Konkursu Pieśni Patriotycznej:

KATEGORIA I – SZKOŁY PODSTAWOWE
I miejsce – Alicja Paradowska, Szkoła Podstawowa w Skaszewie Włościańskim.
II miejsce – Natalia Łączkowska, Szkoła Podstawowa im. Witolda Machnowskiego w Nowym Niestępowie.
III miejsce – Magdalena Górska, Gabriela Ćwik, Olga Kalinowska, Amelia Trojgo – zespół KLASTER, Szkoła Podstawowa Nr 4 z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku.
WYRÓŻNIENIE – Brajan Grochowski, Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. mjra Henryka Sucharskiego w Pułtusku.

KATEGORIA II – SZKOŁY PONADPODSTAWOWE
I miejsce – Karolina Fabisiak, Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Pułtusku.
II miejsce – Aleksandra Janas, Zespół Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku.
III miejsce – Anna Krupińska, Zespół Szkół im. Bolesława Prusa w Pułtusku.
WYRÓŻNIENIE – Anna Skura, akompaniament: Oliwia Dłutowska, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie.

KATEGORIA III – PIEŚŃ KRESOWA
I miejsce – Anna Jaworska, Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Pułtusku.
II miejsce – Zuzanna Czarnecka, Szkoła Podstawowa Nr 4 z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku.
III miejsce – Kamil Taperek, Szkoła Podstawowa im. ks. kan. Jana Sieka w Błędostowie.

NAGRODA SPECJALNA w kategorii pieśń kresowa – trzydniowy pobyt w Wilnie ufundowana przez Krzysztofa Łachmańskiego prezesa Fundacji Dobroczynności i Pomocy Domu Kultury Polskiej w Wilnie: Anna Jaworska, Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Pułtusku.

NAGRODA DODATKOWA ufundowana przez anonimowego miłośnika konkursu pieśni patriotycznej:
Kacper Chodkowski, Szkoła Podstawowa w Świerczach.

Zdjęcia laureatów ze strony powiatu pułtuskiego, a nasza obszerna fotogaleria na pultuszczak.pl i fb Tygodnika Pułtuskiego.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *