pultuszczak

Facebook
Zapraszamy na Kurpiowski Kiermasz Bożonarodzeniowy do Pułtuska

2022-12-12 11:16:32

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza na „Kurpiowski Kiermasz Bożonarodzeniowy” do Pułtuska, który odbędzie się 18 grudnia (niedziela) w godz. 10.00-15.00 w Sali Maneż Domu Polonii przy ul. Szkolnej 11 w Pułtusku.

Takiego kiermaszu w Pułtusku jeszcze nie było. Najznamienitsi twórcy i twórczynie ludowe z terenów Puszczy Zielonej i Puszczy Białej zjadą do Pułtuska już 18 grudnia. Będą oferowali wyroby unikatowe, których nie znajdziemy w tradycyjnych sklepach. Odbędą się również warsztaty tworzenia tradycyjnych ozdób choinkowych i kulinarne oraz ilustratorskie. Warsztaty poprowadzą najlepsi, wielokrotnie nagradzani twórcy ludowi i artyści w swej dziedzinie, m.in. z Pniewa, Somianki, Magnuszewa, Węgrowa, Zambrowa. Swoją wizytę zapowiedział Święty Mikołaj. Wspólnie ubierzemy etnochoinkę.

Kurpiowski Kiermasz Bożonarodzeniowy w Pułtusku jest ostatnim z cyklu Jarmarków, organizowanych przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w okresie przedświątecznym. Na ten wyjątkowy dzień zaplanowaliśmy degustację i sprzedaż, ciast oraz potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, a wszystko w klimacie motywu przewodniego wydarzenia, czyli zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Dla wszystkich, którzy chcą zgłębić tajniki tworzenia tradycyjnych ozdób choinkowych, przygotowaliśmy warsztaty tematyczne. NIKiDW dba o rolę edukacyjną takich spotkań jak organizowany w Pułtusku Kiermasz Kurpiowski. Dlatego też zaprosiliśmy do udziału twórców, którzy do dziś kultywują te piękne tradycje. Będą oferowali swoje ozdoby na sprzedaż i również pokażą jak je wyrabiają. To bezcenna możliwość uczestnictwa w warsztatach i spotkaniach ze sztuką ludową.

Kiermasz jest okazją do spotkania jednej z ulubionych ilustratorek książek dla dzieci, Jolą Richter-Magnuszewską, autorką ilustracji do książki „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie” wydanej przez NIKiDW. Jola Richter-Magnuszewska poprowadzi warsztaty ilustratorskie dla dzieci. Zapisy na warsztaty: janusz.pawlak@nikidw.edu.pl.

Jak na Kiermasz Bożonarodzeniowy przystało, nie może zabraknąć kolęd! Najpiękniejsze pieśni świąteczne na kurpiowską nutę zagrają i zaśpiewają dla nas: zespół „KURPIANKA” z Kadzidła, „BOSEWIAKI” z Puszczy Białej i kapela „OBEREK” z Wyszkowa.

W programie również wspólne śpiewanie kolęd, ubieranie etno choinki w ozdoby wykonane podczas warsztatów oraz wizyta prawdziwego Świętego Mikołaja!

ZAPRASZAMY.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

Biuro Regionalne w Pułtusku

ul. Szkolna 11, 06-100 Pułtusk

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *