pultuszczak

Facebook
Zabili dla majątku

2022-04-23 12:10:55

Mroczna zbrodnia po sąsiedzku

Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce w lipcu 2020r. oskarżyła Adriana C., Piotra Ż. oraz Szymona N. o popełnienie szeregu przestępstw, w tym zabójstwa Błażeja C., utrudnianie prowadzenia postępowania przygotowawczego, fałszowania dokumentów
Adrian C. i Piotr Ż. zostali oskarżeni o popełnienie zbrodni zabójstwa Błażeja C., której dokonali poprzez celowe uderzenie samochodem poruszającym się z nadmierną prędkością w ofiarę poruszającą się rowerem. Akt oskarżenia przeciwko mężczyznom został skierowany do Sądu Okręgowego w Ostrołęce II Wydział Karny. Oskarżenie zostało oparte na materiale dowodowym zgromadzonym w toku śledztwa, z którego wynika, że sprawcy bardzo szczegółowo zaplanowali zabójstwo Błażeja C.W dniu 24 lipca 2019 r. ok. godz. 9.30 policja w Makowie Mazowieckim została powiadomiona o wypadku drogowym, w którym nieznany wówczas sprawca potrącił Błażeja C. i zbiegł z miejsca zdarzenia. Pokrzywdzony zmarł w dniu 3 sierpnia 2019r. na skutek odniesionych obrażeń.W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że w lipcu 2019r. Adrian C. i Piotr Ż. postanowili pozbawić życia Błażeja C., który był kuzynem Adriana C. i ustanowił go jedynym spadkobiercą swego pokaźnego majątku. Sprawcy potrzebowali środków finansowych na prowadzenie działalności gospodarczej, zaś Adrian C. na pokrycie długów. Początkowo Piotr Ż. nakłaniał kolegę Szymona N., by ten pomógł mu w zabójstwie Błażeja C. Szymon N. odmówił. Wtedy Adrian C. i Piotr Ż. uznali, że sami zabiją Błażeja C. Postanowili, że zakupią samochód, którym spowodują wypadek drogowy, tj. “przejadą” Błażeja C., a samochód porzucą w lesie. Samochód marki Audi kupili w Różanie na fałszywe dane osobowe “Jana Kowalskiego”, a podpis na umowie zakupu sfałszował Piotr Ż. Sprawcy ustalili, że Piotr Ż. będzie kierować samochodem i to on potrąci Błażeja C. W dniu 24 lipca 2019r. w godzinach porannych Piotr Ż. pojechał do miejsca zamieszkania pokrzywdzonego i obserwował go. Błażej C. wsiadł na rower i wyjechał z posesji. Kiedy mężczyzna jechał drogą asfaltową, Piotr Ż. ruszył za nim. W pewnej chwili przyspieszył i uderzył Błażeja C. prawą stroną pojazdu w tył roweru. Na skutek zderzenia Błażej C. uderzył w przydrożne drzewo, a następnie wpadł do rowu. Kierowca zbiegł z miejsca zdarzenia, a w lesie porzucił samochód. Adriana C. przyjechał po niego i odjechali w kierunku Ostrołęki. Udali się do Szymona N. Przekazali mu informacje o całym zdarzeniu. Szymon N. pomógł sprawcom zabójstwa, udał się w miejsce porzucenia Audi, które wskazał mu Piotr Ż. Sam nie odnalazł auta. Piotr Ż. razem z Szymonem N. pojechali razem, odnaleźli auto. Próby przetransportowania auta okazały się bezskuteczne. Mężczyźni zacierali ślady zabójstwa: uszkodzili karoserię samochodu, wybili szyby oraz zabrali tablicę rejestracyjną, kołpaki i koło dojazdowe.

Sąd Okręgowy w Ostrołęce po przeprowadzeniu postępowania jurysdykcyjnego uznał oskarżonych za winnych popełnienia zarzucanych im czynów i wymierzył im kary: Adrianowi C. – 15 lat pozbawienia wolności, Piotrowi Ż. – 12 lat pozbawienia wolności, Szymonowi N. karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres 3 lat oraz karę grzywny.

Apelacje od wyroku złożyli prokurator oraz obrońca oskarżonego Adriana C. Prokurator domagał się wymierzenia Adrianowi C. i Piotrowi Ż. kar po 25 lat pozbawienia wolności oraz uznania, że do zabójstwa Błażeja C. doszło z motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Obrońca domagał się uniewinnienia Adriana C.

W dniu 7 kwietnia 2022r. Sąd Apelacyjny w Białymstoku rozpoznał złożone apelacje i wydał wyrok w sprawie Adriana C. i Piotra Z. Sąd podzielił w całości stanowisko prokuratora zawarte w apelacji uznając, że sprawcy dopuścili się zabójstwa Błażeja C. z motywacji zasługującej na szczególne potępienie i wymierzył każdemu z nich karę 25 lat pozbawienia wolności. Jednocześnie zastrzegł, że Adrian C. będzie mógł skorzystać z warunkowego przedterminowego zwolnienia dopiero po odbyciu 20 lat kary. Sąd Apelacyjny w Białymstoku nie przychylił się do apelacji złożonej przez obrońcę.

Orzeczenie jest prawomocne.

źródło: Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *