pultuszczak

Facebook

Z ZIELKAMI, KULASIKAMI I BABECZKAMI W TLE

2021-05-27 1:21:34

W Muzeum Regionalnym nowa wystawa, pierwsza od wielu lat etnograficzna – bajecznie kolorowa, bogata w prezentowane na planszach treści oraz eksponaty, wszystko bliskie sercu pułtuszczan, bo nasze, zanarwiańskie, z Puszczy Białej.

Budzi zainteresowanie, w ostatnim tygodniu obejrzało ją już ponad 200 osób. Jak podaje dyrektor MR Andrzej Popowicz , „wśród zwiedzających byli mieszkańcy Pułtuska i turyści, ale również grupa młodzieży z ZSZ im. J. Ruszkowskiego, a także uczestnicy spotkań w Dziennym Domu „Senior-Wigor” oraz kilkunastu mieszkańców pułtuskiego DPS. Można więc stwierdzić, że odwiedzający nas reprezentują pełen przekrój wiekowy i różne zainteresowania”

Kopalnią wiedzy o ekspozycji HAFT PUSZCZY BIAŁEJ jest dyrektor Popowicz. Oto co mówi i o niej, i o wystawowych kulisach: – Organizatorami wystawy Haft Puszczy Białej są: Stowarzyszenie „Puszcza Biała – Moja Mała Ojczyzna” z siedzibą w Pniewie, Muzeum Regionalne w Pułtusku oraz Zespół Szkół im. Bolesława Prusa w Pułtusku. Ze zbiorów naszego Muzeum pochodzi większość prezentowanych eksponatów, czyli m.in. stroje kobiece, nakrycia, serwetki. Uczniowie z Prusa wykonali znakomite zdjęcia wykorzystane na planszach oraz w informatorach. Jednak całe przedsięwzięcie zawdzięczamy osobie, która nie tylko je wymyśliła i pozyskała na nie dofinansowanie, ale także opracowała merytorycznie i zaprojektowała graficznie – czyli oczywiście kuratorowi wystawy, etnografowi z pasji i wykształcenia, Sylwii Słojkowskiej-Affelskiej ze Stowarzyszenia „Puszcza Biała…”. Jak pani redaktor wie, a myślę, że pamięta to też wielu czytelników „TP”, z Sylwią miałem okazję oraz zaszczyt w ciągu kilkunastu lat pracy zawodowej zorganizować bardzo wiele wydarzeń kulturalnych. Teraz cieszę się z kolejnej współpracy, za którą serdecznie dziękuję.

– A Kuźnia Kurpiowska? Z nią Muzeum współpracuje – można rzec – „od zawsze”. Tylko w ciągu ostatniego roku nagraliśmy wspólnie jeden z odcinków cyklu filmowego „Pułtusk przez wieki” zatytułowany „Kurpie Białe – strój i haft” oraz – dzięki pani prezes Halinie Witkowskiej – filmowe warsztaty wielkanocne dla dzieci. Wspólną wystawę etnograficzną planowaliśmy już jesienią ubiegłego roku, jednak z powodu zamknięcia muzeów dla zwiedzających jej termin stale przesuwaliśmy. W maju sytuacja epidemiczna zaczęła się poprawiać, galerie i muzea otworzyły się dla zwiedzających. Dzięki wcześniej wykonanej pracy i środkom finansowym zapewnionym przez Fundację PZU wystawa była gotowa do zaprezentowania, a Noc Muzeów wydawała nam się najlepszą okazją do zainaugurowania nowej czasowej ekspozycji.

Wystawa czynna będzie do 19 września. Warto ją obejrzyjcie, nasycić oczy kolorami – szczególnie czerwienią i zielenią (buronki); zapamiętać na długo te zielka i koła, i półkola, te kulasiki, piły, scyciki, babeczki i pajączki; sięgnąć pamięcią wstecz (kołowrotek do przędzenia lnu i wełny), warto też sięgnąć po ekspozycyjny przewodnik autorstwa kurator wystawy S. Słojkowskiej – Affelskiej. Poczytać o regionie Puszczy Białej, stroju, tkaninach i tytułowym bohaterze ekspozycji – hafcie.

Grażyna M. Dzierżanowska

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…