pultuszczak

Facebook
Z nimi jesteś bezpieczny

2023-02-01 8:28:24

Pułtuscy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego przypominają o używaniu odblasków. Zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy dzień jest krótszy i warunki atmosferyczne są zmienne. Wszystko to sprawia, że piesi na drodze są słabo widoczni

Okres zimowy, to bez wątpienia trudny czas dla użytkowników dróg. Szybciej zapadający zmrok, występujące opady deszczu, śniegu powodują, że warunki na drogach są niesprzyjające i tym samym wzrasta ryzyko zaistnienia wypadków drogowych, zwłaszcza z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Pamiętajmy, że na poprawę naszego bezpieczeństwa na drodze bardzo duży wpływ ma widoczność.

Zarówno kierowcy samochodów, rowerzyści, osoby korzystające z hulajnóg czy wreszcie piesi muszą dobrze widzieć innych,  jak i sami być dobrze widoczni. Dlatego rekomendujemy wszelkiego rodzaju elementy odblaskowe. Zachęcamy do  korzystania z nich  zawsze, gdy zrobi się szaro i pochmurno.

Co przemawia za noszeniem elementów odblaskowych?

Osoby, które mają na sobie ubranie w ciemnych  kolorach i nie posiadają na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, dostrzegane są przez kierowcę z dużym opóźnieniem. Stosowanie odblasków w sposób  widoczny dla kierujących, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. To samo dotyczy rowerzystów, którzy wyjeżdżają na drogi bez oświetlenia, a tym samym stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Kierowca widzi bowiem nieoświetlonego rowerzystę lub pieszego dopiero, kiedy jego sylwetka pojawia się w zasięgu świateł samochodu, czyli zaledwie 20-30 metrów. Natomiast elementy odblaskowe powodują, że taką osobę widać z odległości 130 – 150 metrów, a więc nawet 5 razy szybciej !

Przypominany, że zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są zobowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że poruszają się po drodze dla pieszych, drodze dla pieszych i rowerów lub drodze dla rowerów. Kierujący rowerami z kolei muszą używać świateł z przodu i z tyłu jednośladu od zmierzchu do świtu. Obowiązek ten dotyczy zarówno obszarów zabudowanych i niezabudowanych. Tutaj również odblask jest ważnym elementem naszego bezpieczeństwa.

Autor: sierż. Renata Soból

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *