pultuszczak

Facebook
Z KRONIKI SZKOLNEJ SP 1 im. STEFANA STARZYŃSKIEGO

2022-12-30 7:20:05

Kronika szkolna to nie tylko zdjęcia uczniów i nauczycieli. Kronika szkolna to zarazem historia szkoły i miasta równocześnie. Zdarzeń i ludzi…

ROK 1982 i 1983

26 listopada chór szkolny i koło recytatorskie dały koncert w miejscowej Jednostce Wojskowej z okazji Dnia Podchorążego.

*

“Tygodnik Ciechanowski” o pracy wychowawczej w szkole STARZYŃSKIEGO…W “Zielu na bagnie” wypowiada się pedagog szkolna Liliana Waleśkiewicz. Mówi o dzieciach zaniedbanych, niedożywionych, o niewiadomej przyszłości, bitych i wypędzanych z domów. “Są jak ziele na bagnie” – objaśnia pani Liliana. Szkoła stara się im pomagać – w placówce bowiem funkcjonuje ośrodek kuratorski, który skupia 36 osób. Dzieci otrzymują wyżywienie i mają zorganizowany czas wolny. “Ale cóż z tego, kiedy wracają do swoich domów, a tam kolejna libacja i ordynarne burdy. Dzieci z rodzin pijackich źle się uczą, są opóźnione w rozwoju. My sami jako szkoła nie rozwiążemy problemu. Nie zlikwidujemy alkoholizmu. Potrzebne jest stworzenie jednolitego frontu wychowawczego oraz ścisła współpraca szeregu instytucji m.in. rodziny, szkoły, placówek opiekuńczych, sądu, milicji, różnych poradni. Poza tym uważam, że system świadczeń społecznych jest aż nadto rozbudowany. Są rodziny, którym się po prostu nie opłaca pracować, gdyż otrzymują duże zasiłki, że z powodzeniem wystarcza im na życie, to jest na picie” – mówi pedagog.

*

Pod patronatem ZHP została przeprowadzona akcja dofinansowania budowy DARU MŁODZIEŻY, żaglowca szkolnego. Przebieg akcji był następujący: sprzedaż butelek – 8 672 zł; dyskoteka- 2 260 zł; loteria – 6 680 zł. Razem 17 512 zł. Potężna sumka.

*

W przededniu ŚWIĘTA KOBIET chór szkolny i koło recytatorskie dały uroczysty koncert dla zaproszonych przedstawicielek płci pięknej, związanych pośrednio i bezpośrednio ze SP 1 im. S. Starzyńskiego. Koncert przygotowali: p. Aleksandra Gadomska, p. Grażyna Dzierżanowska, p. Tadeusz Mroczkowski.

*

PAMIĘĆ SILNIEJSZA NIŻ ŚMIERĆ

18 kwietnia odbyła się uroczystość poświęcona pamięci bohaterów walczących z okupantem. Przedstawione zostały fragmenty książki `W szponach nadludzi” p. Ireny Kurowskiej. Montaż poetycko-słowny przygotowany został pod kierunkiem p. Grażyny Dzierżanowskiej, p. Haliny Zaleskiej i p. Tadeusza Mroczkowskiego. Po wystąpieniu uczniów odbyło się spotkanie z uczestniczką powstania warszawskiego, p. Jadwigą Mitkowską.

*

28 kwietnia miało miejsce spotkanie z redaktorem Michałem Sumińskim. Pan redaktor napisał w kronice szkolnej: “Na pamiątkę miłego spotkania TV ZWIERZYNIEC”.

*

9 maja młodzież szkolna pod kierunkiem p. Haliny Zaleskiej i Jadwigi Bulkowskiej przeprowadziła konkurs wiedzy o Stefanie Starzyńskim. Najgłębszą znajomością biografii patrona szkoły wykazali się: A. Chrzanowska, A. Świstak, H. Żurawińska, U. Bejma, I. Narloch, G. Kargol. G. Wielgolewski.

Na zdjęciu klasa p. Lidii Romańskiej , zerówka. i p. Marii Jabłońskiej III b.

Podała, za kroniką szkolną, Grażyna M. Dzierżanowska

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *