WSZYSTKO PRZEMIJA, POZOSTAJE WYSTAWA
2019-10-05 3:39:09
Ta wystawa na pewno przejdzie do historii GALERII i miasta – Pułtusk i jego mieszkańcy do 1939 roku. Zorganizowana została przez MCKiS w ramach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej
Dyrektor Izabela Sosnowicz – Ptak: – Nasza wystawa jest bogatsza dzięki osobom prywatnym, które udostępniły zdjęcia z domowego archiwum. Chcę więc podziękować państwu: Joannie Gregorczyk, Łukaszowi Piotrowskiemu, Ewelinie Prusińskiej, Karolinie Sosnowicz. Dziękuję też państwu: Bożennie Kucharczyk, Kazimierzowi Karpińskiemu, Andrzejowi Popowiczowi, Bożenie Potyraj, Piotrowi Mroziewiczowi.
Wśród uczestników wernisażu Ewelina Prusińska. TYGODNIK rozmawia z nią przez chwilę: – Tak, przekazałam fotografie na wystawę – rodziców, zdjęcia ślubne, Jana i Marii Krystyny Duszczyk, rodzinę taty z Dobrzykowa wraz z rodzeństwem oraz zdjęcia ślubne mojej mamy, a ślub odbył się w województwie kutnowskim. Mama pochodziła z Radzymina, tata z kutnowskiego, ale dziadek po kądzieli, Antoni Świerzyński, miał piekarnię na 3 Maja, spoczął na cmentarzu w Pułtusku. Przekazałam też fotografie kolegów tatusia z 13pp. Mama była pierwszymi skrzypcami w naszym Teatrze Miejskim, tata też grał z panem Cicharskim, Sklepkowskim … Tata miał 85 lat, jak umarł, jak się urodziłam, miał 52 lata. Dusza nie człowiek. Pracował w MRP, był kierownikiem referatu ogólnoadministracyjnego, a mama w RATUSZU była główną księgową. Chciałabym, żeby rodzice zerknęli na mnie teraz z góry. I na tę wystawę… Oczywiście, miałam więcej zdjęć, ale czasu było mało na ich szukanie.
Czas na zwiedzenie tej niezwykle ciekawej, nostalgicznej wystawy. – Za chwilę zabiorę państwa w podróż po Pułtusku II RP – zwraca się do zebranych dyrektor Sosnowicz – Ptak. Gromadzimy się więc przy pierwszej z plansz.
(Przed czytającymi jedynie skrótowe informacje związane z treścią poszczególnych plansz, dla zorientowania, co ich czeka w GALERII).
* Zaczynamy od powiatu pułtuskiego, oto informacja jak on wyglądał, ile liczył gmin, ile miast, jaką miał strukturę narodowościową, jakich starostów. *Oto Pułtusk. Ukazani kolejni burmistrzowie. Informacja o nadaniu Stanisławowi Zabokrzyckiemu, ostatniemu burmistrzowi przed wojną, tytułu Honorowego Obywatelstwa Pułtuska (1934 r.) i o tym, że miasto w międzywojniu nie było spokojnym miejscem, działało wiele ugrupowań partyjnych, które mocno ze sobą rywalizowały. *Tu informacje o życiu religijnym miasta – wiadomości o działalności Akcji Katolickiej, katolickich stowarzyszeniach młodzieży polskiej żeńskiej i męskiej, które to swoją prężność zaznaczały również wystawianiem sztuk teatralnych, tak pozyskując środki na różnorakie potrzeby. O I Kongresie Eucharystycznym. O gminie wyznaniowej żydowskiej i parafii ewangelicko-augsburskiej. *Oto JEDNODNIÓWKA wydana w 15. rocznicę 13pp. Istotne informacje na temat 13pp do`33 roku. *Tu 13 pp – odznaka pamiątkowa PUŁKU oraz sztandar 13 pp, replika. * Teraz pułtuszczanie w fotografii – Jan i Maria K. Duszczykowie. * Pułtuszczanie w fotografii – Stanisław Żołnierzak, żołnierz 13pp. Manewry pułkowe na Popławach. *Pułtuszczanie w fotografii – Ireneusz Piotrowski, dyrektor BANKU. Też panowie związani z 13pp. Trzynastak na koniu. Trzynastacy na manewrach w Zakopanem i inne fotografie. * Pułtuszczanie w fotografii – ojciec Kazimierza Karpińskiego, TRZYNASTAKA i wuj Wacław (w mundurze policjanta). *Pułtuszczanie w fotografii (2 plansze) – rodzina Ciecierskich i Wiernickich. Fotografie ślubne, dzieci, scenki rodzajowe ze szkoły, ochronki, spektaklu teatralnego. Zdjęcie dwu koleżanek. * Antoni Sikorski – zasłużony dla pułtuskiego teatru.* Oto Sekcja Dramatyczna Urzędników – działała do roku `33, do chwili opuszczenia Pułtuska przez A. Sikorskiego. Informacja o Edwardzie Cicharskim, związanym z życiem teatralnym miasta. * Organizacje w Pułtusku – Pułtuskie Towarzystwo Wioślarskie, Towarzystwo Gimnastyczne SOKÓŁ, Związek Strzelecki, ZHP, inne. *Ciekawostki. Fascynacje mieszkańców Pułtuska – walki francuskie, notki z ówczesnej prasy. Pułtuskie Biegi Kolarskie. * Czym żyło miasto – niezwykle ciekawe newsy z „Expressu Mazowieckiego” („Murzyn na ulicach”, „Rozbiegane konie na Ś-to Jańskiej”) . * Mieszkańcy Pułtuska w pierwszych miesiącach II wojny światowej: 7 września `39 r. Niemcy wkraczają do miasta, pierwsi rozstrzelani, 11 i 22 września masowe wysiedlenia ludności żydowskiej, 6 kwietnia 1940 – masowe aresztowania inteligencji…
Izabela Sosnowicz – Ptak kończy przegląd plansz wyimkiem z gazety z 16 kwietnia `39 roku. „Silni, zwarci, gotowi”. Samoloty, statki, motocykle, działa, piechota…
I ciekawostka gazetowa z 1932 roku, wieszcząca II wojnę światową. Wypowiada się minister spraw wojskowych Belgii. „Chwila obecnie przeżywana przez Europę jest groźniejsza niż w roku 1914. Niebezpieczeństwo wojny jest bardzo bliskie, szczególnie w Europie Wschodniej. Wojna rozpocznie się nagłym atakiem niemieckim na Polskę. Sowiety będą współdziałały z Niemcami”.
Burmistrz Wojciech Gregorczyk dziękuje dyrektor Sosnowicz – Ptak za zorganizowanie wystawy. – Jest wspaniała – mówi. – Świat ukazany na fotografiach odszedł w przeszłość, to jednak żal, że ten Pułtusk już minął, że ten czas ziemian, wspaniałych strojów minął. Takie jest życie, że wszystko przemija, przychodzą następcy i nasze czasy za kilkadziesiąt lat może też będą wspominane.
Grażyna M. Dzierżanowska