pultuszczak

Facebook
Wolontariat wartościowym doświadczeniem edukacyjnym

2022-03-10 8:07:29

Od kilkunastu tygodni wiele instytucji w naszym powiecie z ogromnym zaangażowaniem włącza się w pomoc dla małego Stasia, chorego na rdzeniowy zanik mięśni -SMA. Chłopiec przyszedł na świat w listopadzie i od tej pory nieprzerwanie trwa walka o jego życie, zdrowie i sprawność. Organizowane są różnorodne akcje, które pomagają zebrać środki na terapię genową. Do walki o Stasia włączył się również Zespół Szkół w Golądkowie.

Szkoła, jak wiele innych firm i instytucji, „stanęła na głowie” biorąc udział w challenge #stajemynagłowiedlaStasia. Uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu przeprowadzili wśród szkolnej społeczności zbiórkę pieniędzy. Udało się zebrać kwotę 722,30 zł , która została przekazana na konto fundacji opiekującej się chorym maluszkiem. Tam również wiele osób przekazało swój 1% podatku.

Trwała także zbiórka książek, przyborów szkolnych, elementów dekoracyjnych, zabawek i innych przedmiotów, które zostały przeznaczone do wystawienia podczas loterii, organizowanej 5 marca w Pułtusku.

Uczniowie technikum kształcącego w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych wraz z nauczycielkami, na loterię przekazali pyszne desery. W ich przygotowanie włożyli wiele serca, głęboko wierząc, że każda, nawet najmniejsza pomoc ma znaczenie.

A pomysłów na organizowanie pomocy w Golądkowie nie brakuje. Uczniowie technikum kształcącego w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz branżowej szkoły pierwszego stopnia wraz ze swoimi nauczycielami, przekazali na loterię 5 voucherów na wulkanizację. Usługa wykonywana będzie w warsztatach szkolnych, w ramach działania tzw.: Zielonej Pracowni.

W pomoc dla Stasia szkoła zaangażowała również podmioty, w którymi na współpracuje w ramach kształcenia zawodowego. Uczniowie, podczas zajęć praktycznych z zakresu eksploatacji pojazdów i maszyn rolniczych, wykonali remont ciągnika, który oddał w ich ręce jeden z współpracujących ze szkołą rolników. Środki finansowe za wykonaną usługę właściciel sprzętu przekazał na konto fundacji „Zdążyć z pomocą”, z przeznaczeniem dla Stasia.

Z kolei jeden z kluczowych partnerów szkoły – Hotel Narvil w Serocku na loterię, podczas której zbierane będą pieniądze na walkę z chorobą, przekazał voucher na kolację dla dwóch osób w swojej ekskluzywnej restauracji Aruana.

Pomoc dla Stasia to nie jedyna akcja o charakterze charytatywnym jakiej podjął się Zespół Szkół w Golądkowie. Szkolne Koło Wolontariatu zarówno włącza się zarówno w przedsięwzięcia o zasięgu krajowym (np.: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Góra Grosza, Szlachetna Paczka), jak i lokalnym – zbiórki finansowe dla potrzebujących, zbiórki karmy dla zwierząt, działania na rzecz społeczności – “Świąteczna kartka dla seniora”, “Zaczytane popołudnia”, koncert kolęd itp.

Aktualnie szkoła w Golądkowie włączyła się w pomoc dla uchodźców. Przeznaczono na ten cel miejsca w internacie, a szkolna społeczność gromadzi śpiwory, koce, ubrania, środki czystości, żywność i inne rzeczy niezbędne przybywającym z Ukrainy.

Zapytaliśmy dyrektor Ewą Leszczyńską, czy przypadkiem nie jest tak, że wolontariat odciąga od prawdziwej nauki, bo zajmuje sporo czasu i nie przekłada się na szkolne osiągnięcia…?

– Wręcz przeciwnie. Bycie wolontariuszem czy wolontariuszką zwiększa szanse edukacyjne młodych ludzi, nie tylko dlatego, że podnosi ich poczucie własnej wartości, poprawia ich wizerunek w oczach innych, ale także dlatego, że wolontariat sam w sobie jest wartościowym doświadczeniem edukacyjnym. Uczy skutecznej komunikacji, pracy
w grupie, planowania, zarządzania czasem czy podejmowania decyzji.
Bycie wolontariuszem lepiej niż jakiekolwiek inne działania rozwija kompetencje społeczne i obywatelskie – usłyszeliśmy w odpowiedzi i jest to najlepsze podsumowanie naszego artykułu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *