pultuszczak

Facebook

Włamali się na plac budowy nowej komendy

2022-08-16 3:48:13

Pułtuscy policjanci ustalili i zatrzymali mężczyzn podejrzanych o liczne przestępstwa przeciwko mieniu. Sprawcy w ostatnich dniach czerwca dokonali kradzieży z włamaniem do kontenerów znajdujących się na placu budowy nowej Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku. Ukradli sprzęt wartości blisko 40 tys. zł. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności

Karani w przeszłości, 39 i 40-latek, postanowili wrócić na przestępczą drogę dorabiania się. Kradzieży i włamań dopuszczali się już regularnie. Ostatnie popełnili w okresie od 24 do 27 czerwca br. Na swój cel wybrali jedenaście blaszanych kontenerów mieszczących się na placu budowy przy ul. Curie- Skłodowskiej w Pułtusku, gdzie trwają prace przy powstałej Komendzie Powiatowej Policji. W dzień sprawcy obserwowali, jakie zabezpieczenia trzeba pokonać, żeby dostać się do środka, a nocą wypychali siłą okna lub drzwi, wchodząc do środka pomieszczeń socjalnych pracowników i przechowalni sprzętu firmy wykonującej usługi budowlane. Przestępcy ukradli elektronarzędzia, miedziane kable, skaner dowodów osobistych oraz folię do drukarki kart dostępowych. Wszystko łącznej wartości blisko 40 tys. zł. Łup przenieśli do zaparkowanego w pobliżu pojazdu i odjechali.

Po zgłoszeniu włamania i kradzieży sprzętu, policyjny technik skrupulatnie zabezpieczył ślady mogące należeć do sprawcy włamania oraz pozostawione na miejscu narzędzia służące do pokonania zabezpieczeń kontenerów. W dalszej pracy operacyjnej policjanci ustalili właściciela pojazdu, który “odbił się” na kamerach monitoringu w pobliżu placu budowy, w godzinach odpowiadających popełnieniu przestępstwa, a to z kolei doprowadziło funkcjonariuszy do osób, które w trakcie wcześniejszego użytkowania pojazdu dopuszczały się nim przestępstw i wykroczeń. Wnikliwe działania potwierdziły, że za serią włamań mogą stać: 39-letni mieszkaniec powiatu nowodworskiego i 40-latek z terenu powiatu pułtuskiego.

W trakcie prowadzonego dochodzenia policjanci ustalili, gdzie mogą przebywać podejrzani i dokonali ich zatrzymania. Mężczyźni przyznali się do wszystkich przestępstw i złożyli szczegółowe wyjaśnienia. Trwają czynności zmierzające do odzyskania skradzionego mienia.

Zarówno policjanci, którzy zebrali obszerny materiał dowodowy, jak i prokurator oraz sędzia, byli jednomyślni co do konieczności zastosowania izolacyjnego środka zapobiegawczego, wobec zatrzymanego 39-latka. Mężczyzna łącznie usłyszał 11 zarzutów i został aresztowany na okres trzech miesięcy. Drugi ze sprawców, 40-letni mieszkaniec powiatu pułtuskiego, został objęty policyjnym dozorem. Za popełnione przestępstwo grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Autor: kom. Milena Kopczyńska

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…