pultuszczak

Facebook
W Pułtusku pracowano nad lekiem na COVID – 19

2023-02-01 5:20:09

Badano wpływ amiodaronu i werapamilu na przebieg choroby

Prof. dr hab.Robert Gajda, dyrektor Szpitala Powiatowego Gajda-Med w Pułtusku i założyciel Grupy Gajda-Med, znalazł się w międzynarodowym gronie naukowców badających wpływ różnych leków na przebieg choroby Covid-19 i autorów artykułu na ten temat.

W szpitalu w Pułtusku w latach 2020-2022 działał jeden z największych na Mazowszu oddziałów covidowych. W ramach współpracy z Uniwersytetem Toruńskim oraz międzynarodowym zespołem badaczy, oceniano tutaj wpływ różnych leków na przebieg Covid-19. Prace koordynował i nadzorował profesor  Jacek Kubica z Uniwersytetu Toruńskiego.

W Pułtusku badano wpływ amiodaronu i werapamilu na przebieg choroby. Ostatecznie, największym osiągnięciem okazało się badanie wpływu PCSK9 na przebieg Covid-19.  Odkrycie to jest jednym z największych doniesień naukowych dotyczących tej choroby na świecie. Oznacza ono, że lek stosowany do tej pory w leczeniu wysokiego poziomu cholesterolu skutecznie zmniejsza śmiertelność pacjentów z ciężkim przebiegiem Covid-19 i zmniejsza częstość ich intubacji.

– Czekałem na tą publikację  jak na najważniejsze wydarzenie w moim życiu – mówi profesor Robert Gajda. – Dopiero teraz kiedy artykuł się ukazał, można o tym oficjalnie głośno mówić. Obyśmy w przyszłości nie musieli korzystać z tego odkrycia. Gdyby jednak coś takiego nastąpiło, to świat zyskał skuteczny lek. Jak na razie, poza szczepieniami jest to jedno z najważniejszych odkryć na świecie w aspekcie terapii choroby wywołanej przez Sars-CoV-2.

– To odkrycie to też efekt zaangażowania wielu pracowników szpitala w Pułtusku. Byliśmy największym ośrodkiem w Polsce w badaniu recovery  – wpływ amiodaronu/werapamilu na przebieg Covid-19 – dodaje Robert Gajda.

Oprócz Roberta Gajdy wśród autorów artykułu są naukowcy ze szpitali – w Toruniu i Bydgoszczy oraz z USA, Włoch i Wielkiej Brytanii.

źródło: gajda med

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *