pultuszczak
UWAŻAM TO ZA DUŻY SUKCES

2023-08-23 5:20:38

Wójt Robert Wróblewski złożył publiczne sprawozdanie z inwestycji drogowej w winnickiej gminie. Jak ważne są dobre drogi dla życia wsi, wiedzą nie tylko jej mieszkańcy. – Porządne drogi to krwioobieg każdej wsi – usłyszałem od jednego z rolników
– Dwa lata temu, złożyliśmy projekt na budowę dróg w wysokości 5 milionów zł. Dawało to pokrycie inwestycji w 95%. Niestety, w wyniku wojny na Ukrainie koszty wykonania projektu zwiększyły się do kwoty 7 milionów 100 tys.

I tak wykonaliśmy dwadzieścia pięć i pół km dróg w wielu miejscowościach naszej gminy – powiedział na spotkaniu wójt Wróblewski. Jakie to były drogi? – Różnej długości i różnej szerokości. Wyremontowaliśmy 14 km remontów starych dróg asfaltowych, takich z `92 roku i czterowarstwowych oraz wykonaliśmy 11 km żwirówek. Łącznie ponad 25 km. Co ciekawe, w `22 roku wykonaliśmy również trzy km drogi z Funduszu Dróg Samorządowych. Uważam, że to duży sukces, zasługa wszystkich państwa, bardzo serdecznie dziękuję. Dziękuję radnym, że podjęli trudną decyzję – dopłacić, ale wykonać. Tak było. Gdyby nie ta szybka decyzja, to być może byłoby tak, że nie wykonalibyśmy tych dróg albo tylko połowę.

Słowa podziękowania wójt skierował również do sołtysów, którzy “pilnowali inwestycji w swoim miejscu” i do ministra Henryka Kowalczyka.

– Dziękuję rządowi za to, że wspomaga samorządy. Za 5 milionów na ścieżkę rowerową, która buduje się w tym momencie, za kolejne 5 milionów 800 tys. na drogi Winnica-Górki, Poniaty – Kamionna. Jesteśmy już po przetargu. To bardzo duże inwestycje, poprawiające bezpieczeństwo mieszkańców. I myślę, że przez te ostatnie kilka lat nadrobiliśmy zaległości wielu lat. Jak się inwestuje 12 milionów zł rocznie, to proszę sobie wyobrazić, ile jest pracy – dziękuje więc i pracownikom budów.

Minister Kowalczyk: – Kiedyś o takich dotacjach nie było nawet co marzyć. Pamiętam, w roku `90, nie było ani km asfaltowej drogi gminnej, były tylko żwirówki. Ostatnie lata to bardzo przyśpieszony rozwój dróg, środki finansowe dla samorządów są poważne, one są z niedużym udziałem finansowym gminy i to jest najistotniejsze. Więc cieszę się i gratuluję RADZIE, panu wójtowi, że dobrze ten czas wykorzystują. Nie we wszystkich gminach tak jest. Ten wynik 25 km za poprzedni rok jest wynikiem imponującym. W przyszłym roku też będzie co robić – złożymy wnioski, tak gdzieś do 8 milionów, na kolejne inwestycje w ramach POLSKIEGO ŁADU. Tak, że nie koniec pieniędzy, nie koniec inwestycji. Tylko, że pieniądze trzeba dobrze wydać, a tu inwestycje sprawnie przebiegają. Winnica zawsze się wyróżniała pozytywnie.

Wójt Wróblewski: – Panie ministrze, jeszcze raz bardzo dziękujemy za te środki finansowe. A jeśli o finanse chodzi, to zwrot podatku VAT od inwestycji – pieniądze, które teraz otrzymamy, milion 700 tys. zł – to też ważny zastrzyk dla samorządu.

Kazimierz Dzierżanowski – tekst i fot

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *