pultuszczak

Facebook
Urząd Miejski w sprawie fontanny

2021-07-02 11:41:47

Mając na uwadze liczne sygnały niezadowolenia z nieczynnej fontanny na pułtuskim Rynku, chcielibyśmy zwrócić uwagę naszych Czytelników na złożoność tego problemu

Mając na uwadze liczne sygnały niezadowolenia z nieczynnej fontanny na pułtuskim Rynku, chcielibyśmy zwrócić uwagę naszych Czytelników na złożoność tego problemu
Wiadomo przecież, że jeżeli takie czy inne urządzenie, które ma być udostępnione do użytku publicznego, jest niesprawne i mogłoby stanowić zagrożenie dla zdrowia czy nawet życia ludzkiego, wówczas żaden podmiot opiniujący, ani też organ rozstrzygający o jego udostępnieniu, nie podejmie tak ryzykownej decyzji. Nie można kusić losu, wiedząc m.in. o możliwości porażenia prądem, prawdopodobieństwie wystąpienia zatruć organicznych lub rozprzestrzenienia się zarazków. Pamiętajmy też o tym, że nadal obowiązują obostrzenia epidemiczne. Nie zostały zniesione.

Wracając do tematu pułtuskiej fontanny, należy zaznaczyć, że okazało się, iż próby doraźnego jej naprawienia w ubiegłym roku zakończyły się niepowodzeniem. Przygotowano więc nowy projekt. W tym przypadku było to jedyne rozsądne rozwiązanie. Aczkolwiek uzgodnienie warunków przebudowy fontanny należało w szczegółach domówić z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, wszak fontanna znajduje się na obszarze zabytkowym, co wcale nie było łatwym zadaniem i trwało bardzo długo. Wreszcie 12 kwietnia 2021 r. dotarła do urzędu decyzja ze zgodą Konserwatora Zabytków na przebudowę fontanny. Natychmiast rozpoczęła się procedura uzgadniania dokumentacji z nadzorem budowlanym w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Aktualnie czekamy na tę decyzję, lecz to niestety również musi potrwać.

Co ważne kształt fontanny nie ulegnie zmianie. Nowym elementem będzie pełna uroku animacja woda-światło-dźwięk. W tym celu zostaną zamontowane dysze wielostrumieniowe. Efekt uzyskiwany będzie również dzięki zastosowaniu zintegrowanego stabilizatora obrazu wodnego. Obraz ten zostanie zsynchronizowany z podkładem muzycznym. Nastąpi wymiana zasilania na zasilanie bezpieczne 24 V. Będzie zamontowany nowy system uzdatniania wody.

Pułtuska fontanna stanie się w pełni bezpieczna, ale przyspieszenie jej wykonania zgodnie z nowym projektem nie leży wyłącznie po stronie Gminy Pułtusk, ponieważ musi być zgodne z rozlicznymi przepisami i długotrwałymi procedurami.

 

źródło: UM Pułtusk

Zdjęcie: Nowa fontanna w dzień i w nocy. Wizualizację można obejrzeć na stronie Urzędu Miejskiego

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *