pultuszczak

Facebook
TU STARAMY SIĘ BUDOWAĆ NASZĄ OJCZYZNĘ

2022-12-30 4:19:03
Niedawno odbyło się spotkanie prasowe z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Henrykiem Kowalczykiem, któremu towarzyszył pełnomocnik okręgowy OKRĘGU 46 OSTROŁĘKA Marcin Grabowski. W skład okręgu wchodzą powiaty: makowski, ostrołęcki, pułtuski, wyszkowski, ostrowski oraz miasto Ostrołęka. Pierwszy z omawianych tematów dotyczył nowych zasad programu CZYSTE POWIETRZE
– Od 3 stycznia rusza nowa edycja programu CZYSTE POWIETRZE. Program był wdrożony w 2018 roku, w tej chwili jest bardzo intensywnie realizowany i co roku następują w nim pewne modyfikacje. Na następny rok również są przewidziane modyfikacje – rozpoczął swoją wypowiedź wicepremier Henryk Kowalczyk, który zachęcał do tego, aby “przy tej zimie i przy tej cenie węgla szczególnie pomyśleć o tym, żeby dokonać termomodernizacji, odejść od węgla i przejść na znacznie tańsze źródło ciepła”.

Modernizacji/korekt w programie jest wiele. Dużo w nich liczb/kwot, dlatego zainteresowanych odsyłamy na strony internetowe Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, gdzie podano szczegółowe informacje.

Pełnomocnik okręgowy Marcin Grabowski: – To ważny program dla rodzin, mieszkańców, dla nas Polaków. Panu premierowi i polskiemu rządowi dziękuję i gratuluję. Dziękuję państwu za tak dużą obecność, bo to ważne, że państwo jesteście i ten przekaz może pójść na cały region. Szczególnie na ten nasz region, na te kilka ważnych powiatów, gdzie żyjemy, gdzie mieszkamy, gdzie staramy się budować NASZĄ OJCZYZNĘ – powiedział M. Grabowski i oddał głos premierowi.

– Po konwencji POLSKIEJ WSI w Przysusze, kiedy to był przedstawiony program rolny i zamierzenia, pojawiły się wiadomości na różnych forach internetowych, niestety, kłamliwe. Rozpowszechniało je Polskie Stronnictwo Ludowe, a ja nie lubię, jak ktoś przekręca liczby i oszukuje – zaczął premier Kowalczyk i przeszedł do szczegółowych informacji. A chodziło o “niższe dopłaty – spadek kwoty dopłat bezpośrednich do 118 euro”. A było inaczej, podał mówca, bowiem “w r. 2015 dopłaty do jednego ha wynosiły 241 euro, a w 2023 wyniosą 270 euro do ha”.

Drugi zarzut: “Polska za mało wydała, jeśli chodzi o program rozwoju obszarów wiejskich 2014 – 2020”. H. Kowalczyk: – A do końca realizacji tego programu mamy jeszcze 3 lata, dużo czasu. 65 % pieniędzy wypłacono z tego programu i mamy już umowy na 79% pieniędzy, będą jeszcze uruchomiane nabory i gwarantuję, że ani jedno euro nie zostanie zwrócone do Brukseli.

Trzeci zarzut: za rządów PiS zlikwidowano 130 tys. gospodarstw. – Nie wiem, skąd się ta liczba wzięła? – powiedział H. Kowalczyk i odniósł się do kolejnych tzw. ataków PSL, czyli do rekordowych cen nawozów; przywozu zboża z Ukrainy; sprzedaży cudzoziemcom w 2021 r. 1500 ha gruntów.

tekst i foto Kazimierz Dzierżanowski

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *