pultuszczak




TO SIĘ PANI NIE NAPRACUJE

2023-07-12 11:20:32

Koniec roku szkolnego za nami – czas na podsumowania. Dziś zaglądamy do placówki oświatowej, jaką jest BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA w Pułtusku. O pracy BP w roku szkolnym 2022/’23 opowiada TYGODNIKOWI Dorota Karkowska, wieloletnia bibliotekarka.

Ale najpierw usłyszymy od pani Doroty: – Niedługo kończę aktywność zawodową. W moim życiu dużo zmian. Będę miała nowego proboszcza, mam nową panią kierownik Joannę Sobocińską i w tym roku jeszcze prawdopodobnie nasza placówka przeniesie się do budynku po POLICJI. A DOM NAUCZYCIELA to dla mnie szczególne miejsce . W tym budynku przepracowałam tyle lat (nie zdradzę ile). Tu odbywały się piękne uroczystości z udziałem naszych emerytowanych nauczycieli, przyjaciół biblioteki, tu z okna podziwiałam wierzby i kanałek, a zimą na spotkanie wychodził mi bóbr.

Pożegnania, choćby krótkie, wakacyjne, są smutne, więc proszę o coś wesołego, a związanego z pracą bibliotekarską. Dorota mówi: – Koleżanka bibliotekarka poszła do lekarza. Ten wystawiając jej zwolnienie spytał, gdzie pracuje. Ona, że w bibliotece. Na co lekarz: – To się pani nie napracuje.

***

Czyżby?

Biblioteka Pedagogiczna oferuje zajęcia edukacyjne, lekcje biblioteczne, warsztaty dla nauczycieli, a także dla rodziców. Nauczyciele chętnie współpracują ze sobą w sieci współpracy i samokształcenia, tak doskonaląc swoją pracę, w szczególności poprzez wymianę doświadczeń.

– W roku szkolnym 2022/’23 dużo się działo, pracowałyśmy na wysokich obrotach – podaje D. Karkowska. – Brałyśmy udział w ogólnopolskich akcjach czytelniczych, np. w NARODOWE CZYTANIE, jak każdego roku, nauczyciele i miłośnicy literatury spotkali się w czytelni, by czytać ballady wieszcza – „Romantyczność” i „Rybkę”.  W Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania czytałyśmy przedszkolakom w CZWÓRCE i PIĄTCE. W XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek – przebiegał w tym roku pod hasłem Moja, Twoja, Nasza Biblioteka! – zaproponowaliśmy naszym czytelnikom standardowo lekcje biblioteczne m.in. dotyczące wartości, konkurs literacki Roma Caput Mundi, spotkanie z poetką lokalną Ewą Mikołaszek i warsztaty plastyczne dla nauczycieli.

A Noc Bibliotek?

– W Noc Bibliotek bawiliśmy się pod hasłem „To się musi powieść jak w tajemniczym ogrodzie”. Wzorem lat ubiegłych byłam pomysłodawczynią szeregu działań. Stworzyłam prezentację w programie genially i  wspólnie z placówkami oświatowymi (SOSW im. Anny Karłowicz, PSP nr 3, ZPO w Obrytem, PSP w Przewodowie Poduchownym) uczyniłam ten dzień niezwykle ciekawym i atrakcyjnym. Zaprosiłam na wirtualny spacer po tajemniczych ogrodach.

Warsztaty?

– Owszem, odbyły się warsztaty edukacyjno-czytelnicze, we współpracy z naszą placówką w SOSW. Hasło? „Podróż do krainy książek”. Były zabawy sprawnościowe – rzucanie kulami papieru do wybranego rysunku z dziurą, bieg z książką na głowie. Dużą niespodziankę sprawia wróżka z zagadkami tematycznymi, dotyczącymi bohaterów różnych bajek, też opowieści ruchowe z inscenizacją „Zwierzęta na wiejskim podwórku”.

Dorota Karkowska jest autorką projektów edukacyjnych i ich koordynatorką.

Projekty?

– To Sztambuch rodzinny, Podróże z legendą , Tworzymy rodzinną książeczkę. Polegały na szeregu działań twórczych, jak również współpracy ucznia – nauczyciela, a także rodzica i to na wielu płaszczyznach edukacyjnych – objaśnia bibliotekarka, która jest również koordynatorką sieci współpracy. Mówi: – Na tegorocznych spotkaniach sieciowcy poznali tajniki programu Canva, które poprowadziłam z pracującą u nas od dwóch lat Patrycją Siemek, nauczycielem kontraktowym. Byłam jej opiekunem stażu. Program ten służy do tworzenia materiałów graficznych.

Spotkania biblioteczne?

– Jak najbardziej. Odbyło się spotkanie na temat Kto może zostać dawcą krwi?, skierowane do młodzieży szkół ponadpodstawowych powiatu. Na zaproszenie odpowiedziały dwie szkoły: ZS im. Bolesława Prusa oraz ZS CKR im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie. Goście – wieloletni członkowie Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK „Kropla Życia” w Pułtusku, w składzie: Renata Nobis, Waldemar Nobis, Bogdan Żuchowski przedstawili młodzieży misję i wizję klubu, opowiedzieli o swojej działalności na co dzień, a przede wszystkim zapoznali uczniów z główną ideą swojej działalności – oddawaniem i pozyskiwaniem krwi i jej składników na potrzeby ratowania ludzkiego życia.

W siedzibie Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości odbyło się spotkanie w ramach preorientacji zawodowej. – Spotkanie dedykowane było uczniom klas VIII szkół podstawowych naszego powiatu, którzy w najbliższym czasie planują podjąć naukę w Branżowej Szkole I stopnia. Przebiegało pod hasłem: Jak dobrze wybrać szkołę ponadpodstawową – jak dobrze wybrać zawód? Taki tytuł nosiła też prezentacja przygotowana i wygłoszona przez dyrektora CRRiP w Pułtusku, Janusza Borzyńskiego, prowadzącego spotkanie, a zarazem eksperta w dziedzinie szkolnictwa branżowego – podaje nasza rozmówczyni – i dodaje, że ciekawe też były warsztaty artystyczne dla nauczycieli, którzy chcieli poznać tajniki tworzenia  oryginalnych wiszących aranżacji, ogrodów. Poprowadziła je Żaneta Tkaczyk z SOSW w Pułtusku.

Konkursy?

Oto konkurs literacki Roma Caput Mundi, w którym I miejsce zdobyła Zuzanna Kowalczyk – uczennica kl. VII b  PSP nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. majora Henryka Sucharskiego („Paweł z Tarsu – osoba, która miała wpływ na losy starożytnego Rzymu”, opiekunka Renata Markiewicz). Oto konkurs fotograficzny” Wtopieni w książkę” – I miejsce Wiktoria Baleńska, kl. VIII, Społeczna Szkoła Podstawowa w Gzach, opiekunka Bogumiła Morawska-Koc. Oto konkurs regionalny na prezentację multimedialną „Polskie malarstwo – dziedzictwem narodowym”. Laureatką została uczennica klasy IV Izabela Karkowska z ZS CKR im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie, za pracę pt. Józef Chełmoński i jego natura.

***

Na koniec powróćmy do humoru bibliotecznego. Dorota Karkowska: – Przychodzi do nas czytelniczka i prosi o „Historię wychowania”. Pytam ją: – Czy Kota? A ona: – Kota nie, nie o zwierzę mi chodzi tylko o książkę, muszę przygotować się do egzaminu.

(Stanisław Kot – „Historia wychowania”)

GMD

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *