pultuszczak
Teraz już nie ma odwrotu

2023-10-05 10:23:37

Projekt budowlany obwodnicy Pułtuska zatwierdzony. Zezwolenie na jej realizację w ciągu drogi krajowej nr 57 i 61 wydał wojewoda mazowiecki. W konferencji w dniu 25 września udział wzięli: członek Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski, dyrektor Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie Jarosław Wąsowski
Jako pierwszy wypowiedział się wicewojewoda Sylwester Dąbrowski.

– Wiele dekad Pułtusk czekał na tę obwodnicę. Dzięki determinacji pana ministra Henryka Kowalczyka kilka lat temu została podpisana decyzja o rozpoczęciu budowy tej inwestycji. Przygotowania trwały dosyć długo ze względu na trudny teren inwestycyjny – dolina Narwi, aspekt ekologiczny… Trzeba było wybrać jak najlepszą koncepcję, by zadowolić mieszkańców i być w zgodzie z ekologią. Dziś już nie ma odwrotu. Gratulacje z decyzji i posła z tego terenu.

– Powiem szczerze, że historia tej obwodnicy jest dosyć długa i miała różne swoje zawirowania. Mówiłem o niej już w 2005 roku i to, że ta inwestycja to najważniejsze zadanie dla Pułtuska. Finał jest jednak najważniejszy – będzie obwodnica – powiedział premier Henryk Kowalczyk i podziękował mieszkańcom za to, że “protestów wokół obwodnicy było rekordowo mało”.

– Teraz zostaje tylko łopata i koparka, a z końcem 2025 roku będziemy jeździć obwodnicą, o której dzisiaj mówimy.

Dyrektor Jarosław Wąsowski ogłosił gotowość wykonawcy do pracy szybkiej i sprawnej, do `działań nad wykonaniem “drogi przyjaznej dla ludzi i zwierząt”, z szeregiem urządzeń ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

***

DANE ORIENTACYJNE

INWESTOR: Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad; inwestycja warta ponad 440 milionów zł.

LOKALIZACJA: obwodnica w województwie mazowieckim, w powiecie pułtuskim na terenie GMINY POKRZYWNICA oraz GMINY MIEJSKO-WIEJSKIEJ PUŁTUSK.

BUDOWA: dwujezdniowego odcinka krajówki 61 o długości około 16, 8 km wraz z jednojezdniowym odcinkiem drogi krajowej nr 57 około 3 km; czterech węzłów drogowych, obwodu drogowego, chodników, ciągów pieszych i rowerowych, ochrony akustycznej.

CEL INWESTYCJI: odcinek drogi krajowej 61 i nowy przebieg krajówki o numerze 57 (pominięcie miejscowości Kleszewo i Przemiarowo) poprawi bezpieczeństwo użytkowników dróg ciężkiego ruchu tranzytowego przez miasto oraz będzie fragmentem połączenia stolicy z Augustowem.

ODSZKODOWANIA ZA WYWŁASZCZENIA (kilkaset działek):

H. Kowalczyk: – Odszkodowania są odpowiedzialnie robione – nikt nie będzie niemile zaskoczony, wręcz odwrotnie.

Kazimierz Dzierżanowski, tekst i fot.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *