pultuszczak

Facebook
Suplementy diety – czy warto je stosować?

2022-01-28 2:10:52

Suplementy diety to nic innego, jak środek spożywczy, którego zadaniem jest dostarczenie witamin i minerałów, aby uzupełnić codzienną dietę. Tak naprawdę suplementy diety zawierają nie tylko witaminy i minerały, ale także makro- i mikroelementy, tłuszcze, enzymy, a nawet różne ekstrakty roślinne. Ogólnie są to zatem wszelkie substancje, które uzupełniają codzienną dietę. Najczęściej mają one formę tabletek lub różnych herbat, syropów. Nie są to jednak leki, ponieważ nie są to w żaden sposób produkty medyczne. Suplementy diety w żaden sposób nie mogą zastąpić codziennej diety, zatem nie mogą być one przyjmowane zamiast zbilansowanej diety. Ich celem jest jedynie uzupełnienie braków, które mogą wystąpić na przykład przy niezbyt zróżnicowanej diecie lub wynikają z innych czynników.

Kiedy warto sięgnąć po suplementy diety?

Suplementy diety stosuje się w zależności od indywidualnych potrzeb człowieka. Warto zatem sięgać po nie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem internistą lub dietetykiem. Osoby, które mają problem z przyswajaniem niektórych składników, częściej będą sięgać po suplementy diety, które są łatwiej przyswajalne, niż takie, które pochodzą z produktów spożywczych. Również osoby, które mają restrykcyjną dietę i nie są w stanie zaspokoić dziennego zapotrzebowania na witaminy i minerały, również przez okres trwania takiej diety będą korzystać z ich pomocy. Osoby, które wykluczyły mięso z codziennego jadłospisu, powinny zatem sięgać po witaminę B12. Kobiety w ciąży z kolei korzystają z kwasu foliowego. Są suplementy diety, po które powinien sięgnąć każdy, tak jest w przypadku witaminy D3. W naszej szerokości geograficznej jest ona wskazana, szczególnie w okresie zimowym. To właśnie zima jest porą roku, gdzie zazwyczaj zwiększa się zapotrzebowania na witaminy, głównie witaminę C, cynk czy magnez.

Jakie suplementy diety wybierać?

Obecnie na rynku jest mnóstwo firm, które oferują najróżniejsze suplementy diety. Najważniejsze, aby zawsze sprawdzać, czy dany produkt ma certyfikat, który potwierdza ich właściwości. Zawsze należy również sprawdzać skład takich środków. Wybierając na przykład tabletki na szybkie odchudzanie, sprawdźmy, czy zawiera on w swoim składzie naturalne, sprawdzone składniki, które faktycznie wspomagają proces chudnięcia. Zawsze czytajmy skład i etykiety. Koniecznie kupujmy takie suplementy diety w aptekach lub sprawdzonych stronach internetowych. Z pewnością nie należy kupować ich od osób trzecich lub w naruszonym stanie, a już na pewno nigdy nie wybierajmy takich, które nie zawierają żadnego składu.

Plusy i minusy suplementacji?

Suplementy diety stosowane z głową i według swoich indywidualnych potrzeb przynoszą wiele korzyści. Mogą poprawić ogólną kondycję zdrowia, która mogła zostać osłabiona w wyniku niedoborów pewnych składników. Często znajdują się specjalne grupy suplementów, na poszczególne partie ciała lub pod konkretną grupę docelową. Kupując tabletki na piękne włosy, skórę i paznokcie może pomóc nam w osiągnięciu danego celu. Suplementy w połączeniu ze zdrowym trybem życia to doskonałe połączenie.

Niestety, jak wszystko, również zażywanie suplementów w nadmiarze szkodzi zdrowiu. Często sięgamy opinii nie u sprawdzonych osób i decydujemy się kupić takie produkty, nie sprawdzając, czy faktycznie są one nam potrzebne. Najważniejsze kwestie to zdrowy rozsądek i czytanie wszelkich informacji, zanim zdecydujemy się na zażywanie określonych witamin, minerałów lub innych składników.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *