pultuszczak




Rowerzysta trafił do szpitala

2020-11-05 2:34:08

Policja apeluje o ostrożność na drogach

Wczoraj, około godziny 19. w Lemanach, na drodze wojewódzkiej nr 618 doszło do wypadku drogowego kierowcy pojazdu dostawczego i rowerzysty. 34 – letni mieszkaniec Mińska Mazowieckiego, jadąc pojazdem Renault Master w kierunku Wyszkowa, na prostym odcinku drogi, w nieustalonych okolicznościach, potrącił poruszającego się w tym samym kierunku 60 – letniego rowerzystę. Policjanci wykonujący czynności na miejscu ustalili, że mężczyzna poruszał się rowerem bez sprawnego oświetlenia. W wyniku zdarzenia rowerzysta z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala.

W ostatnim czasie na drogach powiatu pułtuskiego odnotowano wzrost ilości zaistniałych zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Dlatego zwracamy się do pieszych i rowerzystów z apelem o przestrzeganie kilku podstawowych zasad:

  • przechodzimy przez jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takich brakuje, szczególnie poza miastem zachowujemy szczególną ostrożność, nigdy też nie wbiegamy raptownie na jezdnię, jak i nie wchodzimy zza przeszkody,
  • warto zaopatrzyć się w elementy odblaskowe, szczególnie po zmierzchu, kiedy widoczność jest gorsza, a ciemne kolory ubrania powodują, że pieszy zauważany jest przez kierowcę dopiero w ostatnim momencie. Osoba piesza wyposażona w element odblaskowy dla kierowcy pojazdu widoczna jest ze znacznie większej odległości co pozwala na wcześniejszą reakcję,
  • by widzieć nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd poza terenem zabudowanym chodzimy tylko lewą stroną drogi,
  • oświetlenie – podstawowy warunek bezpieczeństwa rowerzysty,
  • gdy nie ma drogi dla rowerów, wówczas kierujący rowerem powinien jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni, a w przypadku, gdy jedzie więcej niż jeden rower, powinny one poruszać się jeden za drugim,
  • wyjeżdżając na drogę, rowerzysta musi zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu poruszającym się po drodze.

Nie tylko piesi i rowerzyści powinni przestrzegać drogowych norm. To samo dotyczy kierowców, którzy powinni zachować szczególną ostrożności i stosować się do przepisów ruchu drogowego.

Bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych. Pamiętajmy, że pieszy czy rowerzysta są również pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego – różnica polega na tym, że w starciu z rozpędzonym samochodem nie mają żadnych szans, dlatego pułtuska Policja apeluje o ostrożność i wyobraźnię!

mł. asp. Anna Kowalczyk, KPP Pułtusk

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *