pultuszczak

Facebook

Rodzaje pomp ciepła. Poradnik

2021-09-29 2:24:42
Budowanie domu obecnie to ogromne wyzwanie. Wielość rozwiązań konstrukcyjnych oraz technologicznych może mocno zaskoczyć przyszłego właściciela wymarzonego budynku. Jeśli jednak chcemy cieszyć się wysokim komfortem życia przez lata oraz zapewnić bezpieczeństwo naszej rodzinie, warto przemyśleć dokładnie wszystkie wybierane przez nas rozwiązania oraz instalacje. Bardzo ważnym aspektem budowy domu jest ogrzewanie zarówno pomieszczeń, jak i wody. Aktualne rozwiązania są nie tylko ekologiczne, ale również przyjazne dla naszej kieszeni. Właśnie dlatego warto przyjrzeć się bliżej rodzajom dostępnych pomp ciepła.

Jak działa pompa ciepła?

Pompy ciepła pobierają energię zakumulowaną w powietrzu, po czym zmieniają ją w ciepło, które jest przekazywane wodzie grzewczej w instalacji centralnego ogrzewania. Do najpopularniejszych rodzajów pomp ciepła można zaliczyć: powietrzne pompy ciepła monoblokowe oraz split. Czerpią one oraz przekształcają energię z powietrza atmosferycznego w ciepło, nawet przy niskich temperaturach. Obie pompy pracują praktycznie w ten sam sposób. Bez względu na to, jaką pompę wybierzemy, jest to bardzo efektywne rozwiązanie, które cechuje wysoka wydajność, a także niskie koszty eksploatacji.

Rodzaje pomp ciepła

Zarówno pompa ciepła typu monoblok, jak i split składają się z tych samych komponentów. Zasadnicza różnica polega na ich rozmieszczeniu. W pompach split wymiennik ciepła montowany jest w jednostce wewnętrznej, zaś pozostałe elementy takie jak: sprężarka, parownik, zawór rozprężny umieszczony jest w jednostce zewnętrznej.

W pompach monoblokowych układ chłodniczy znajduje się w jednej jednostce. Jest on wykonywany fabrycznie w całości. Podobnie jak split mogą składać się z dwóch jednostek. W takiej sytuacji na zewnątrz umieszczony zostaje układ chłodniczy, natomiast wewnątrz podgrzewacz, pompa obiegowa oraz regulator. Ogromną zaletą pompy monoblokowej jest to, że ze względu na brak ingerencji w układ chłodniczy, osoba montująca ją nie musi posiadać dodatkowych uprawnień, co oznacza niższy koszt dla inwestora.

Nie tylko ogrzewanie. Podgrzewanie wody w ekologiczny sposób

Poza ogrzewaniem, nie da się funkcjonować również bez bieżącej, ciepłej wody. W tym celu warto poznać pompy ciepła PCWU. Są to pompy modułowe, które charakteryzują się integralnym podgrzewaczem ciepłej wody. Do ich głównych zalet należy:

  • wysoka klasa energetyczna A lub A+;
  • prostota budowy i dzięki temu wysoka niezawodność;
  • bardzo łatwy montaż;
  • cicha praca;
  • możliwość wykorzystania zimnego powietrza z pompy ciepła do darmowego chłodzenia pomieszczeń

Od czego zależy głównie wybór odpowiedniej pompy do podgrzewania wody w domu? Przede wszystkim od tego, ile osób jest w naszej rodzinie. Aby prawidłowo dobrać instalacje i parametry, warto wybrać zaufaną firmę, w której specjaliści doradzą nam pompę dopasowaną do potrzeb naszej całej rodziny.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…