pultuszczak

Facebook
Prokuratorskie postępowanie przedłużone

2023-04-28 1:20:57

Co dalej z odbudową przedszkola w Przemiarowie?

Pożar nowego, oddanego do użytku w zeszłym roku, przedszkola w podpułtuskim Przemiarowie wybuchł w nocy z 13 na 14 lutego. Jego dogaszanie trwało jeszcze 14 lutego, w godzinach rannych. Zniszczenia budynku, szczególnie dachu, były znaczne, zniszczeniu i zalaniu uległa elewacja, udało się natomiast uratować większość sprzętu, wyposażenia edukacyjnego, jak również wyposażenia kuchni.

Przedszkolaki z Przemiarowa tymczasowo przeniesiono do specjalnie zaadaptowanych sal w szkole, ale zarówno dzieciaki, ich rodzice, jak i wszyscy mieszkańcy w utęsknieniem wyczekują odbudowy obiektu po tragicznym pożarze. O szczegóły pytał ostatnio na sesji Rady Miejskiej radny Cezary Kordowski. Jak informowali zastępca burmistrza Mateusz Miłoszewski i kierownik wydziału inwestycji Andrzej Grąbczewski, urząd powołał eksperta z dziedziny budownictwa, który ocenił, że konstrukcja budynku przedszkola i strop wytrzymały pożar i są nienaruszone. Do wymiany jest pokrycie dachowe i elementy wentylacyjne. Istnieją również uszkodzenia kanałów technologicznych i elewacji, budynek wymaga osuszenia.

Ekspertyza budowlana będzie podstawą do przygotowania projektu odbudowy i kosztorysu. Przejrzenia wymaga instalacja elektryczna, by ocenić uszkodzenia. Naprawa może kosztować od 100 do 150 tys. – w przypadku konieczności odtworzenia w całej instalacji.

Ubezpieczyciel czeka na ustalenia śledztwa w sprawie przyczyn pożaru. Oględziny na miejscu już robił, otrzymał też wszystkie wymagane dokumenty od gminy. W miniony poniedziałek, z Prokuratury Rejonowej w Pułtusku otrzymaliśmy informacje, że śledztwo w sprawie pożaru przedszkola w Przemiarowie zostało przedłużone na wniosek prokuratora, ze względu na konieczność zlecenia dodatkowych ekspertyz i przesłuchań. Dopóki nieznane są wyniki dochodzenia, gmina nie otrzyma wypłaty ubezpieczenia, co jest warunkiem do rozpoczęcia prac.

Radny Kordowski zasugerował też, by przy odbudowie pomyśleć o ekonomicznej stronie funkcjonowania przedszkola i zaplanować instalację fotowoltaiczną. Z kolei radny Michał Górecki pytał, czy po tych tragicznych wydarzeniach, gmina planuje podłączenie instytucji, przynajmniej szkół i przedszkoli do alarmowego systemu przeciwpożarowego. Zastępca burmistrza Mateusz Miłoszewski odpowiedział, że ustawowo nie jest to wymagane. W przedszkolu były czujki, a podłączenie takich budynków do systemu musi być ustalone z Państwową Strażą Pożarną, by przeanalizować czy takie rozwiązanie się sprawdzi i z jakimi kosztami by się to wiązało.

ED

Wszyscy mieszkańcy Przemiarowa, a szczególnie maluchy i ich rodzice czekają na rychły powrót do odbudowanego przedszkola

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *