pultuszczak

Facebook
Potrącenie na Daszyńskiego

2021-08-18 12:08:25

W poniedziałek, w Pułtusku, na ulicy Daszyńskiego doszło do potrącenia pieszej na pasach. 66 – latka trafiła do szpitala. Potrącił ją 19 -letni kierujący samochodem osobowym marki Fiat

Przejście dla pieszych powinno gwarantować możliwość bezpiecznego przekroczenia jezdni, ale wszyscy wiemy, że nadal tak nie jest i w takich miejscach dochodzi do wielu, często tragicznych wypadków. Potrącenia pieszych, których przyczyną jest niedostosowanie prędkości, okazują się najtragiczniejsze w skutkach. W czerwcu tego roku weszły w życie regulacje prawne, które mają poprawić bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych.

Przypomnijmy je pokrótce:

1. Kierowca ma przede wszystkim obowiązek udzielić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych, a od1 czerwca – również pieszemu wchodzącemu na to przejście.

2. Zbliżając się do przejścia dla pieszych, kierujący pojazdem musi zachować szczególną ostrożność, a więc m.in. każdorazowo zredukować prędkość, tak aby móc swobodnie się zatrzymać, nie narażając na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego.

3. Trzeba bacznie obserwować nie tylko samo przejście dla pieszych, lecz także jego okolicę, aby umożliwić bezpieczne skorzystanie z przejścia tym, którzy właśnie na nie wchodzą.

4. Nie należy omijać bądź wymijać samochodu kierowcy ustępującego pierwszeństwa pieszemu. Nie wolno wtedy próbować zdążyć przed pieszym.

5. W takiej sytuacji złym pomysłem jest też rozpoczynanie manewru wyprzedzania.

6. Kierowca powinien pamiętać o kierowaniu się zasadą ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruchu, zwłaszcza widząc dziwne zachowanie pieszego czy innych kierujących w okolicach przejścia.

7. Nie wolno parkować w pobliżu przejść dla pieszych. To znacznie ogranicza widoczność i naraża pieszego, ponieważ uniemożliwia bezpieczne skorzystanie z przejścia.

informacje na podst. strony motofakty.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *