Poradnia logopedyczna w Szpitalu Gajda med
2022-03-31 8:10:32
Jak czytamy na stronie Gajda med, nowo powstała poradnia nieodpłatnie pomaga każdego dnia swoim pacjentom. Profesjonaliści, panie Marlena Uchrońska, Pani Izabela Domeradzka, Pani Beata Borczyńska przeprowadzają diagnozę, pracują z pacjentem nad zlikwidowaniem barier, które mogą ograniczać rozwój intelektualny i społeczny
Wczesne wykrycie wad wymowy, pozwala na szybsze ich skorygowanie i chroni przed utrwaleniem. Rozwój mowy jest nierozerwalnie związany z rozwojem całej świadomości dziecka i jego osobowości. Bardzo ważne jest, abyśmy z uwagą przysłuchiwali się mowie naszych pociech i w porę reagowali na wszelkie nieprawidłowości. Terapia logopedyczna ma na celu usprawnienie funkcji komunikacyjnej oraz wczesną profilaktykę zaburzeń mowy. Oddziaływanie korekcyjne obejmuje zaburzone części mowy. Terapia poprzedzona jest wywiadem, obserwacją oraz przeprowadzeniem specjalistycznych testów. Zajęcia logopedyczne skierowane są do dzieci z zaburzeniami mowy, które utrudniają im codzienną komunikację oraz naukę. Forma i treść zajęć logopedycznych są dostosowane do indywidualnych potrzeb oraz możliwości dziecka. Terapia jest skierowana na wyeliminowanie wykrytych w mowie nieprawidłowości. Głównym celem terapii jest usprawnianie funkcji aparatu mowy, w tym oddechu, fonacji oraz artykulacji i kształtowanie umiejętności poprawnej artykulacji wszystkich głosek.
Do logopedy należy przyjść, gdy dziecko: nie gaworzy, nie reaguje na swoje imię, nie reaguje na polecenia, ma trudności z gryzieniem, żuciem, połykaniem, około 12 miesiąca życia nie posługuje się nawet najprostszymi słowami (np. mama, tata, am), około 24 miesiąca życia nie łączy dwóch prostych elementów (np. mama daj), po ukończeniu 36 miesiąca życia jego mowa jest niezrozumiała dla otoczenia, w wieku 3 lat nie mówi głoski (p, h, m, f, w, k, g, h, t, d, n, l, ś, ź, ć, dź, ń), w wieku 4 lat nie mówi głoski (s, z, c, dz), w wieku 5 lat nie mówi głoski (sz, ź, cz, dź), w wieku 6 lat nie mówi głoski(r), nie utrzymuje kontaktu wzrokowego, wsuwa język między zęby, oddycha ustami, ma trudności w czytaniu i pisaniu, w każdym momencie, gdy mamy wątpliwości, co do prawidłowości rozwoju mowy i komunikacji.
Zajęcia odbywają się w nowo odnowionych gabinetach Przychodni Szpitala Powiatowego Gajda – Med w Pułtusku przy ulicy 3 Maja 5. Zapisy w recepcji. Pacjenci muszą posiadać skierowanie od lekarza pediatry lub lekarza laryngologa.