pultuszczak

Facebook
Podsumowanie działań „Bezpieczne przejście”

2022-10-25 7:20:00

24 października, na drogach powiatu pułtuskiego funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego prowadzili działania “Bezpieczne przejście”. Akcja ta na stałe wpisała się w harmonogram policyjnych działań, bo niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, jakimi są piesi, mają najmniejsze szanse w konfrontacji z pojazdami

Akcja ma na celu zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych oraz uświadomienie uczestników ruchu drogowego o zagrożeniach, jakie mogą ich spotkać, jeżeli nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego.Podczas działań, policjanci reagowali głównie na następujące wykroczenia – nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu oraz wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi.

Funkcjonariusze zwracali również szczególną uwagę na pieszych, czy stosują się do nowych przepisów związanych z zakazem używania telefonów komórkowych lub innych urządzeń elektronicznych podczas przechodzenie przez jezdnię i przechodzenia przez przejście dla pieszych.

Mundurowi ujawnili 10 wykroczeń popełnionych przez kierujących, 1 przez rowerzystę i 1 wykroczenie z udziałem pieszego.

Policja przypomina:
Pieszy, wchodząc na przejście dla pieszych, musi obserwować otoczenie i reagować na potencjalne zagrożenia ze strony kierujących pojazdami. Według wprowadzonego od początku roku nowego taryfikatora, mandat za korzystanie z telefonu komórkowego lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych, wynosi 300 złotych.

Szanujmy życie nasze i innych uczestników ruchu drogowego i przestrzegajmy przepisy ruchu drogowego bez względu na to, czy jesteśmy pieszymi, czy kierowcami.

Autor: kom. Milena Kopczyńska

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *