Po co te góry?
2022-04-05 6:00:40
Urząd Miejski odpowiada na wątpliwości mieszkańców dotyczące wyniesionych skrzyżowań powstających przy ulicy Rafała Krajewskiego
Do naszej redakcji również zadzwonił pułtuszczanin mieszkający w tamtej okolicy, poddając w wątpliwość zasadność wykonania takiego skrzyżowania w okolicach popularnej piekarni.
– Rozumiem, że ruch ze względów bezpieczeństwa może być spowalniany na skrzyżowaniu od strony KEN, bo tam rzeczywiście jeździ więcej samochodów, ale tutaj? Dla mnie i innych odwiedzających piekarnię oraz mieszkających w tej okolicy to jest absurd, niepotrzebne wydawanie pieniędzy, które mogły pójść na inne potrzeby drogowe, a tych w mieście nie brakuje.
Podobnych wątpliwości i pytań zapewne było więcej, dlatego Urząd Miejski zamieścił informację na ten temat, w której czytamy:
Trwa przebudowa ulicy Rafała Krajewskiego, przebiegającej w pobliżu Przedszkola Miejskiego Nr 4 oraz Żłobka Miejskiego. Wykonano w pełni pierwsze z zaplanowanych wyniesionych skrzyżowań – przy rozwidleniu z ulicą Łączną.
Z uwagi na częste pytania o cel stosowania i funkcjonalność wyniesionych skrzyżowań, przypominamy, iż tego typu skrzyżowania gwarantują poprawę bezpieczeństwa, co jest ważne ze względu na zlokalizowane przy tej ulicy dwie ww. placówki. Wyniesione skrzyżowania charakteryzują się podwyższeniem tarczy skrzyżowania do poziomu chodników przy jezdni. Celem takiego usytuowania jest wymuszenie maksymalnego spowolnienia ruchu kołowego – ograniczenia prędkości jazdy. Przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniach zostaną jednak wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia, elementy świetlne, pulsacyjne, co ma poprawić lepszą widoczność w ich okolicach. Istotą projektu jest tzw. obszar oddziaływania przejść dla pieszych. Przez obszar oddziaływania przejścia dla pieszych rozumie się sumę urządzeń, w tym: wyspy azylu, strefy oczekiwania, jak również obszary dochodzenia do przejścia i odcinki drogi po obu jego stronach o długości nawet do 100 metrów.