pultuszczak

Facebook

Pamięci Jana Pawła II

2021-05-27 1:26:51

W setną rocznicę urodzin Jana Pawła II – Patrona Roku 2020 – Pułtuska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela zorganizowała wystawę biograficzną “Karol Wojtyła. Narodziny” na podstawie projektu Centrum Myśli Jana Pawła II. Jej celem jest przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii, więc korzeni JP II, bogactwa jego życia, osobowości i myśli

W ubiegłym roku ekspozycja prezentowana była przed budynkiem BIBLIOTEKI w Filii nr 1, w bazylice oraz w kościele pw. św. Piotra i Pawła. Obejrzało ją wówczas około 2000 osób. W tym roku LELEWEL przypomina ją w rocznicę urodzin papieża.Ciekawie mówi o niej dyrektor BIBLIOTEKI Bożena Potyraj:

– Papieska wystawa zabiera w podróż po przełomowych momentach życia Jana Pawła II. Tak uczestniczymy w narodzinach młodego Lolka, poznajemy dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji czy pracy fizycznej w zakładach Solvay. Pokazane jest kapłaństwo, biskupstwo Wojtyły, ale również wyprawy kajakowe z młodzieżą. Kolejne segmenty wystawy ukazują działalność w czasie pontyfikatu, podróże, w końcu chorobę i ostatnie chwile życia. Tak ekspozycja prezentuje najważniejsze momenty z życia Karola Wojtyły, jego kolejne “narodziny” do pełnienia coraz to nowych ról życiowych i społecznych: studenta, robotnika, kapłana, duszpasterza, naukowca, a w końcu papieża.

Prezentacja wystawowa składa się z 10 plansz, na których wykorzystano, jak podaje Bożena Potyraj, fotografie pochodzące zarówno od osób prywatnych i instytucji, jak i ze zbiorów Centrum Myśli Jana Pawła II, a najbardziej rozczulający jest obraz zatytułowany LOLEK, na którym widnieje mały chłopiec w objęciach mamy. Wystawa skierowana jest “do szerokiej publiczności – tych, którzy pamiętają Jana Pawła II, jak i tych, którzy urodzili się już po jego śmierci”.

Dodajmy, że pułtuska KSIĄŻNICA ma w swoich zasobach bogate zbiory książkowe poświęcone drodze kapłańskiej i nauczaniu wielkiego Polaka, teologa i filozofa: publikacje na temat życia, nauczania i działalności Jana Pawła II; książki autorstwa Karola Wojtyły/Jana Pawła II wydane w większości już w czasie pontyfikatu; twórczość Karola Wojtyły/Jana Pawła II. Także albumy? Niezwykle ciekawy jest ten ze zdjęciami Adama Bujaka, dotyczący przedostatniej pielgrzymki (pod hasłem Bóg jest miłością) Ojca Świętego do Kraju.

Dyrektor Potyraj:

– Biblioteka posiada również przepiękną kolekcję “Dzieł zebranych Jana Pawła II” – to 16 tomów nauczania papieża poprzedzone wstępami, w pięknej szacie graficznej. Sposób wydania tej edycji nawiązuje do jej wyjątkowego charakteru. Twarda skóropodobna oprawa, ozdobny grzbiet, wstążka, pozłacane stronice.

A wystawa? Będzie czynna do końca czerwca.

– Gorąco polecam, by sięgnąć po pozycje traktujące o Janie Pawle II – biografie, życiorysy czy po dzieła, których sam papież był autorem – zachęca dyrektor Bożena Potyraj. –

No i serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy.

Zdjęcia PBP Grażyna M. Dzierżanowska

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…