pultuszczak

Facebook

OSZUSTWO “NA ZDALNY PULPIT”

2021-11-30 8:55:08

Pułtuska policja ostrzega przed oszustami działającymi metodą “na zdalny pulpit”. Wykorzystując dane mieszkańca powiatu pułtuskiego, oszust zaciągnął dwie pożyczki. Mężczyzna został zmanipulowany przez przestępcę i zainstalował oprogramowanie do zdalnego łączenia się z komputerami. W ten sposób pokrzywdzony stracił 30 tysięcy złotych

Do Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku zgłosił się 59-letni mężczyzna, który poinformował, że osoba podająca się za pracownika firmy inwestycyjnej, namówiła go do wpłaty 3000 zł oraz po zainstalowaniu aplikacji do zdalnej obsługi komputera dodatkowo zaciągnęła dwie pożyczki na jego dane. Zainstalowana aplikacja dała przestępcy pełen dostęp do jego komputera i konta. Po pewnym czasie mężczyzna zauważył, że to oszust wykorzystując udostępnione dane osobowe, zaciągnął dwie pożyczki na rachunek mieszkańca powiatu pułtuskiego. Szacowane przez pokrzywdzonego straty to 30 tysięcy złotych.

Policja ostrzega – oszuści coraz częściej wykorzystują metodę „na zdalny pulpit”. Kradzież pieniędzy odbywa się dosłownie na oczach pokrzywdzonych. Internetowi przestępcy posługują się różnymi wariantami, chodzi jednak o to, by skłonić ofiarę do zainstalowania programu zdalnej obsługi komputera, a potem polecić jej, by zalogowała się do swojego konta w banku.

Najczęściej wykorzystywanym przez oszustów wariantem jest namawianie ofiary do skorzystania z pewnej usługi umożliwiającej szybkie pomnożenie gotówki. Gdy zainteresowana osoba napotyka problemy techniczne, fałszywy konsultant “wspiera ją” przez zdalny pulpit i dosłownie na oczach ofiary, “czyści” jej konto, bądź zaciąga ekspresowe pożyczki.

Pokrzywdzeni sądzą, że zainwestowali, a na ich koncie za chwilę pojawi się większa kwota. Tak się jednak nie dzieje. Pokrzywdzeni tego rodzaju przestępstwem, to często wcale nie seniorzy, a młode osoby, które powinny być dość dobrze zorientowane w kwestii płatności internetowych. Pomimo tego oszustom udaje się ich okradać.

Policja również rekomenduje jakie działania należy podjąć aby uchronić się przed tego typu incydentami:

  • Należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Obietnica superatrakcyjnej inwestycji to najczęściej metoda działania oszustów.
  • Nigdy nikomu nie wolno udostępniać swojego konta bankowego i danych logowania. Tylko posiadacz konta może się do niego logować i wykonywać transakcje.
  • Jeżeli konsultant proponuje zainstalowanie oprogramowania do zdalnego zarządzania pulpitem to można być pewnym, że jest to oszustwo.
  • W przypadku, gdy osoba  podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania, należy się rozłączyć i zadzwonić do biura obsługi klienta  banku.

sierż. Renata Soból, KPP w Pułtusku

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…