pultuszczak

Facebook
OCZYŚĆ SAMOCHÓD ZE ŚNIEGU I LODU

2022-01-12 9:51:40

Funkcjonariusze z pułtuskiej drogówki przypominają wszystkim kierowcom o niebezpieczeństwie wynikającym ze spadających brył lodu z dachów pojazdów. Chłodne noce sprawiają, że na dachach samochodów, szczególnie ciężarówek powstaje warstwa lodu, która jeśli nie zostaje zdjęta przed wyjazdem powoduje ogromne niebezpieczeństwo dla użytkowników dróg. Aby zminimalizować tego typu zagrożenia policjanci podczas kontroli sprawdzają nie tylko dokumenty i stan trzeźwości kierujących ale również dachy pojazdów i naczep

Towarzysząca nam w ostatnich dniach aura sprawiła, że pojazdy zaparkowane pod przysłowiową chmurką wymagają rankiem przygotowania do jazdy. Zanim wyjedziemy swym autem na drogę musimy dokładnie oczyścić je ze śniegu i lodu. Jest to warunek niezbędny do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego podczas kontroli pojazdów, a szczególnie pojazdów ciężarowych sprawdzają w jakim stopniu kierowcy utrzymują swoje auta, by móc bezpiecznie poruszać się nimi po drogach.

Jak pokazuje praktyka olbrzymim zagrożeniem dla uczestników ruchu drogowego jest lód zalegający na dachach aut ciężarowych oraz plandekach ich naczep. Zagrożenie wzrasta, gdy kierowca porusza się z nadmierną prędkością lub gwałtownie hamuje. Wtedy śnieg i lód odrywają się spadając na pojazd jadący za ciężarówką.

Skutki bywają bardzo poważne, bo kierowca auta na które spada tafla lodu najczęściej traci panowanie nad pojazdem, co może przełożyć się na spowodowanie wypadku bądź kolizji. W tych okolicznościach samo uszkodzenie pojazdu – choć bardzo istotne – jest najmniejszą dolegliwością, w grę wchodzi bowiem zagrożenie zdrowia i życia uczestników zdarzenia.

Policja przypomina, iż art. 66 Prawa o ruchu drogowym nakłada na kierującego obowiązek utrzymania pojazdu w takim stanie, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu oraz nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Kierowcy nie stosujący się do tego przepisu muszą liczyć się z sankcją w postaci mandatu karnego.

sierż. Renata Soból, KPP w Pułtusku

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *