pultuszczak




NO TO MAMY PUŁTUSK W KOMIKSIE, CUDO

2023-09-29 7:20:06

“Pułtusk w kadrach komiksu” to dzieło jeszcze cieplutkie, wydane niedawno. Najnowsza pozycja z cyklu Ślad naszych czasów.
To publikacja zbiorowa autorstwa uczestniczek zajęć z RYSUNKU i KOMIKSU w MCKiS, debiutantek komiksowych: Aleksandry Kłos, Marii Komsty, Mai Maryniak i Elżbiety Wieczorek, głównej osoby odpowiedzialnej za zaprojektowanie wizerunku postaci komiksowych. Wszystkie to uczennice ZS im. Bolesława Prusa. A projekt? Projekt to dzieło Grażyny Wardy-Ptak, specjalistki do spraw multimediów w pułtuskim MCKiS.

O czym mówi pierwszy pułtuski komiks? Ano opowiada “o grupie turystów, których pewien przewodnik oprowadza po małym miasteczku z bogatą historią – Pułtusku”. Pierwsza jego część to PRZYWITANIE, po którym następuje pięć rozdziałów. Koniec publikacji to POŻEGNANIE.

Izabela Sosnowicz-Ptak podczas otwarcia wystawy w dniu 21 września: – Dzisiejsza wystawa jest absolutnie szczególna, mamy możliwość zaprezentowania wystawy uczestniczek zajęć w PRACOWNI RYSUNKU I KOMIKSU zatytułowanej PUŁTUSK W KADRACH KOMIKSU. O całym przedsięwzięciu najlepiej opowie pani Grażyna, która pracowała wspólnie z dziewczętami nad tą niezwykłą wystawą.

Grażyna Warda-Ptak: – Witam na otwarciu wystawy, a przede wszystkim promocji wspaniałej rzeczy – stworzonej przez nas ilustrowanej opowieści poświęconej naszemu miastu. “Pułtusk w kadrach komiksu” to ponad 100-stronicowa opowieść poświęcona historii Pułtuska, malowniczego miasta położonego nad rzeką Narew. Bohaterem tej historii jest grupa turystów – starsza pani Maria, mama Kasia z synem Piotrkiem, fanatyk historii Franciszek oraz metalowiec Maciek. Ich przewodnikiem jest pan Adam, entuzjasta historii i miłośnik Pułtuska. Tu jest dobre miejsce na podziękowanie za możliwość stworzenia tak pięknej rzeczy pani dyrektor MCKiS Izabeli Sosnowicz-Ptak, która to czuwała nad częścią merytoryczno-historyczną komiksu, a także nad organizującą całego przedsięwzięcia.

– Cieszę się, że część naszej bogatej historii, którą z dumą prezentujemy, została zapisana na kartach komiksu. Myślę, że naszą uwagę zwrócą realistyczne rysunki, łatwo jest dzięki nim rozpoznać miejsca i osoby związane z naszym miastem. “Pułtusk w kadrach komiksu” niesie również wartość edukacyjną, chociaż młode pokolenie zna historię miasta i wie, że to my byliśmy pierwsi, a nie Tusk. Gratuluje paniom, pani dyrektor, wspaniała rzecz, która, myślę, na stałe wpisze się w historię naszego miasta, będzie służyła turystom i gościom odwiedzającym Pułtusk i rozsławiała go – powiedział burmistrz Wojciech Gregorczyk.

Coś jeszcze? Ano zazdrośćcie mi – ja, pułtuszczanka, mam ten świetny pułtuski komiks w ręce. Publikację zawierającą legendy, informacje o rozwoju gospodarczo-ekonomicznym i edukacyjnym miasta, przedstawiającą Wiktora Gomulickiego, Napoleona Bonaparte i Krzysztofa Klenczona.

GRAŻYNA MARIA DZIERŻANOWSKA

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *