pultuszczak




NAUKA. „OGRZEWANIE w pudełku” czyli trochę inne lekcje fizyki

2023-09-22 9:30:18

PGE zaprasza szkoły do udziału w II edycji projektu edukacyjnego „OGRZEWANIE w pudełku”. Celem projektu jest popularyzacja wśród młodzieży szkolnej wiedzy w zakresie ciepła – jego właściwości, sposobów wytwarzania i oszczędzania, ale także poszerzanie zainteresowań młodych ludzi zjawiskami fizycznymi. Przygotowany przez PGE Energia Ciepła i PGE Toruń z Grupy PGE oraz Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy autorski program o cieple skierowany jest do uczniów z całej Polski

Z pierwszej edycji programu skorzystało 30 szkół, kolejna startuje od października i można się jeszcze zapisywać.

Kilka słów o programie

Ogrzewanie w pudełku to wspólny autorski projekt edukacyjny o cieple przygotowany przez PGE z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (CNMW) w Toruniu. Polega na prowadzaniu lekcji fizyki przez edukatorów z CNMW w formie warsztatów z samodzielnym wykonywaniem przez uczniów doświadczeń i eksperymentów. Taka forma zajęć pozwala w ciekawy i bardziej przystępny sposób zapoznać młodzież szkolną z niełatwymi zagadnieniami dotyczącymi ciepła – jego właściwościami fizycznymi, powstawaniem, użytkowaniem i oszczędzaniem.

Formuła programu

Podobnie jak w pierwszej edycji, projekt „OGRZEWANIE w pudełku” polegać będzie na realizacji lekcji fizyki w laboratoriach CNMW dla szkół z regionu kujawsko-pomorskiego oraz realizacji zajęć online (z racji odległości geograficznych) przez szkoły, które zgłoszą się do projektu z całej Polski.

Uczestnicy zajęć online otrzymają zestawy edukacyjne tzw. pudełka (stąd nazwa projektu) do samodzielnego wykonywania doświadczeń. Zestawy będą zawierać niezbędne do przeprowadzenia doświadczeń materiały, kartę pracy dla nauczyciela i uczniów, materiały informacyjne dotyczące oszczędzania ciepła oraz link do materiału wideo z udziałem edukatora CNMW, który poprowadzi warsztaty online.

Uczestnicy projektu

II edycja programu kierowana jest do uczniów starszych, tj. klas VI-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych i została rozszerzona – w stosunku do I edycji o młodsze dzieci czyli klasy I -III szkoły podstawowej. Poza doświadczeniami na temat ciepła, dostosowanymi do wieku młodszych klas, do tych uczniów kierowany jest również autorski program PGE Energia Ciepła „Przygody Kota Ciepłosława”. Wykorzystując animowaną postać Kota w prosty sposób prezentowane jest to jak powstaje ciepło, jak je użytkować i jak oszczędzać.

Ważne terminy

Aby wziąć udział w projekcie należy zapoznać się z zasadami i wypełnić formularz zgłoszeniowy, dostępny na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu.

Zgłoszenia na zajęcia stacjonarne i online są przyjmowane do 30 września 2023 roku (lub do wyczerpania miejsc/zestawów edukacyjnych).

Projekt realizowany będzie od października tego roku do kwietnia 2024 roku.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *