pultuszczak

Facebook
Ludzie wciąż dają się nabierać

2022-12-13 2:20:39

Kolejne oszustwa “na policjanta” w okolicy. Bądźmy czujni, uświadamiajmy seniorów!

Jak informuje Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce, do dwóch kolejnych oszustw “na policjanta” doszło w Ostrołęce oraz w Wyszkowie. W obu przypadkach właściwe jednostki prokuratury prowadzą już postępowania przygotowawcze o przestępstwa z art. 286 §1 k.k.

Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce ustaliła, że w dniu 23 listopada 2022 r. z Czesławą L. [69 l.] telefonicznie skontaktował się mężczyzna podający się funkcjonariusza CBŚP. Poinformował pokrzywdzoną, że w okolicy krążą przestępcy, którzy chcą ją okraść. Poinstruował ją, jak zabezpieczyć pieniądze przed złodziejami. Polecił, by zapakowała pieniądze w reklamówkę i wyrzuciła przez okno. Tam gotówkę mieli przejąć funkcjonariusze policji i zabezpieczyć przed złodziejami. Czesława L. postąpiła zgodnie z zaleceniem rzekomego policjanta: spakowała 10.000 zł w reklamówkę i wyrzuciła przez okno. Torbę z pieniędzmi zabrał mężczyzna ubrany na czarno, z nałożonym na głowę kapturem i oddalił się w nieznanym kierunku.

Okoliczności oszustwa z dnia 18 listopada 2022r. wyjaśnia Prokuratura Rejonowa w Wyszkowie. Ustalono, że do pokrzywdzonej Stanisławy J. [81 l.] zadzwoniła kobieta podająca się za policjantkę. Oznajmiła, że prowadzi akcję związaną z fałszywymi banknotami, które listonosze wypłacają emerytom i rencistom. Po uzyskaniu informacji od pokrzywdzonej o posiadaniu gotówki w domu, oszustka powiedziała, że pieniądze mogą być fałszywe i należy je sprawdzić. Dzwoniąca kobieta poleciła, aby pieniądze spakować i powiesić w reklamówce na furtce ogrodzeniowej. Pieniądze do przeprowadzenia badań na ich autentyczność miał zabrać policjant. Pokrzywdzona wykonała polecenie rozmówczyni, do reklamówki spakowała 40.000 zł i powiesiła na płocie. Około godziny 16.00 zauważyła młodego mężczyznę, który zabrał reklamówkę z pieniędzmi.

Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce oraz w Wyszkowie we współpracy z policją podejmują intensywne czynności procesowe mające na celu ustalenie sprawców oszustw oraz pociągnięcie ich do odpowiedzialności karnej.

Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce po raz kolejny zwraca się z apelem do mieszkańców miasta Ostrołęki oraz okolic o zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku nawiązania kontaktów telefonicznych przez osoby podające się za osoby najbliższe: córkę, wnuczka, wnuczkę, innych kuzynów, czy funkcjonariuszy policji lub innych służb, którzy proszą o przekazanie pieniędzy lub informują o prowadzonych akcjach policyjnych.

Przypominamy, że żaden prawdziwy policjant czy funkcjonariusz innych służb nie ma prawa żądać od nas wydania pieniędzy. Członkom rodzin seniorów przypominamy, by uczulić dziadka czy babcię na tego typu sytuacje oraz informować ich o zagrożeniach płynących ze strony oszustów.

Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *