pultuszczak

Facebook
KOBIETY NA TAPETY – HALINA WITKOWSKA

2022-12-13 12:20:58
Halina Witkowska to kobieta-orkiestra. Kobieta licznych talentów. Uzdolniona manualnie i kulinarnie. Wielozadaniowa. Jednoosobowy wydział promocji Puszczy Białej. Utytułowana licznymi nagrodami za różnorodną działalność na kurpiowskiej niwie. Niezwykle pracowita. Kreatywna. Nie do podrobienia i nie do zastąpienia.Pani na PNIEWSKIEJ KUŹNI KURPIOWSKIEJ; szefowa Stowarzyszenia Puszcza Biała MOJA MAŁA OJCZYZNA. Urodziła się we wsi Sadykierz (sztukę ludową zgłębiała pod okiem mamy), mieszka w Lemanach, pracuje w pniewskiej KUŹNI, bywa na pokojach pułtuskiego zamku. W KUŹNI gości miejscowych, pułtuszczan, grupy z kraju i z zagranicy. Ludzi telewizji i polityki. Wszystkich porywa kurpiowskimi opowieściami, humorem i znawstwem zanarwiańskich sztuk i potraw.

Wszystko umie i jak kobieta z “Czterdziestolatka” żadnej pracy się nie boi. Wykonuje oklejanki (rodzaj pisanek), palmy, papierowe korony z kwiatów na ramy obrazów, bibułkowe kwiaty, pająki, ponadto haftuje, przędzie wełnę i tka. No i jest artystką w kuchni. To ona nauczyła nas, co to są fafernuchy i jak się je robi. Prowadzi warsztaty – w Kuźni, w Pułtusku, a na liczne zaproszeni pań i z daleka od domu. Przy tym jest osobą życzliwą ludziom, pomocną, szczerą, z humorem. Przyjemną.

Gdy się wkurzy, jest mniej przyjemna i potrafi dać do wiwatu. Mimo tej przywary wszyscy ją lubią, nawet kochają, znają. I doceniają jej dorobek dla dziedzictwa białopuszczańskiego.

Umie czarować zbytnio się nie wysilając. To ona jak nikt inny – ze swoimi paniami – wyczarowuje pniewskie WIGILIE w KUŹNI. Ubiera choinkę w pradawne ozdoby, na stół stawia pierogi z różnym nadzieniem, też na słodko z makiem i rodzynkami, kapustę z olejem i grzybkami, rosół prośniankowy do pasztecików z grzybami, kotlety gryczane – grycaki, śledzie w oleju… Po wieczerzy daje sygnał do śpiewania kolęd, no i zaczyna się – “Bóg się rodzi”… Od kominka bije ciepło, za oknem ciemna noc…

KOBIETA OPOKA.

Grażyna M. Dzierżanowska. Zdjęcie: Halina Witkowska (z lewej) i Sylwia Słojkowska – Affelska, działaczka STOWARZYSZENIA

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *