pultuszczak
Jest tablica!

2020-11-12 9:05:27

Na początku maja bieżącego roku podczas prac związanych z remontem ciągu ulic Starego Miasta w pasie jezdni ulicy Świętojańskiej, na jej odcinku między ulicą Kotlarską i Staszica, odkryto interesujące znalezisko archeologiczne – fragment XVI-wiecznego muru obwodowego

O istnieniu tego obiektu można się również dowiedzieć z mapy szwedzkiej wykonanej najprawdopodobniej w roku 1718, dokumentującej bitwę stoczoną w Pułtusku w 1703 roku przez wojska saskie i szwedzkie w czasie wojny północnej. Obiekt został precyzyjnie na tej mapie oznaczony, a jego odsłonięty fragment wydaje się czymś w rodzaju nowożytnego „barbakanu”, części bramy miejskiej, której bliźniacza połówka znajduje się lub znajdowała pod dzisiejszym Domem Rzemiosła. To z punktu widzenia nauki ważne znalezisko, mające około 500 lat, zostało profesjonalnie zbadane, opisane i odpowiednio zabezpieczone. A ponieważ pamięć o nim powinna zostać uwieczniona dla potomnych, stało się to między innymi na tablicy opisującej genezę zaistnienia odkrytej budowli, zamontowanej właśnie 10 listopada.
Wmurowaniu tablicy w pobliżu znaleziska towarzyszyli zastępca burmistrza Pułtuska Mateusz Miłoszewski, archeologowie Marek Gerlach i Kinga Przepiórkiewicz oraz Daniel Goc właściciel firmy BRUKARSTWO. Na miejscu byli również dziennikarze Telewizji Polskiej i krótki reportaż na ten temat ukazał się w Kurierze Mazowieckim.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *