Jakie są koszty franczyzy?
2023-02-22 4:43:30
Koszty franczyzy to podstawowy parametr, na który zwracają uwagę angażujący się w nią przedsiębiorcy. Mogą się one znacząco różnić w zależności od sieci sklepów. Decydują w głównej mierze o tym, jaką franczyzę warto otworzyć.
Franczyza – czym jest?
Na czym polega franczyza? To system sprzedaży towarów i usług opierający się o ścisłą współpracę między dwoma niezależnymi przedsiębiorstwami – franczyzodawcą i franczyzobiorcą. Ten pierwszy udziela prawa do działania pod szyldem swojej sieci, przekazując swoje know-how i pomysł na biznes. Franczyzobiorca z kolei zobowiązuje się do prowadzenia działalności we własnym imieniu i na własny rachunek, na warunkach określonych przez franczyzodawcę, pod jego szyldem. Konstrukcja tego typu działalności jest zatem zrozumiała i już zatem wiadomo, na czym polega franczyza.
Pakiet startowy franczyzy
Na początku działalności gospodarczej każdy franczyzobiorca musi ponieść koszty zakupu pakietu startowego. Obejmuje on np. opłatę początkową, na którą składa się przekazywana przez franczyzodawcę wiedza i materiały promocyjne. Jego ważną składową są także niezbędne zezwolenia, w tym koncesje (np. na sprzedaż alkoholu), koszty zakupu niektórych elementów wyposażenia oraz częściowego zatowarowania sklepu. Łączna opłata na start franczyzy waha się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jaka franczyza ma najniższe koszty początkowe? Szczególnie wyróżnia się sieć Żabka. Wystarczy zaledwie ok. 5 tysięcy złotych, by uruchomić jej sklep.
Prowizja od obrotów franczyzy
Każdy franczyzobiorca jest zobowiązany do odprowadzania franczyzodawcy prowizji od bieżących obrotów. Jest ona zwykle uzależniona od branży prowadzonej działalności gospodarczej, choć istotne jest także to, co uda się wynegocjować indywidualnie z franczyzodawcą. Prowizja od obrotów wynosi od kilku do nawet kilkudziesięciu procent. Przed podpisaniem umowy franczyzowej warto zwrócić na nią uwagę i dokonać odpowiednich kalkulacji, by przekonać się, czy opłacalność franczyzy jest wysoka.
Bieżące koszty prowadzenia firmy
Bieżące koszty prowadzenia firmy to szeroka kategoria, która obejmuje m.in. opłaty za wynajem lokalu czy media (może je pokryć franczyzodawca) czy też wypłatę wynagrodzenia dla swoich pracowników. Trzeba je wszystkie uwzględniać w comiesięcznej kalkulacji opłacalności franczyzy. Łącząc ze sobą opłatę na start, prowizję i bieżące koszty prowadzenia sklepu i porównując z uzyskiwanymi przychodami, można łatwo sprawdzić, czy dana franczyza będzie opłacalna.