pultuszczak
Jak poradzić sobie z koniecznością pracy w domu

2020-04-16 1:58:44
Ostatnie wydarzenia sprawiły, że musisz pracować zdalnie? Przestawienie się na pracę w domu sprawia Ci spore trudności? Głowa do góry! Przyzwyczajenie się do nowej rzeczywistości potrafi zająć trochę czasu. Jednak postaraj się też zauważyć pozytywne aspekty swojej sytuacji. Praca w domu to przede wszystkim świetna okazja, aby zredukować poziom stresu i zastanowić się nad swoją zawodową przyszłością!

 

Jak produktywnie wykorzystać okres pracy w domu

Spójrzmy prawdzie w oczy – większość osób wcale nie chce pracować zdalnie. Gdy w przeszłości myślałeś o swojej karierze, przed oczami wyobraźni pojawiała się elegancka sala konferencyjna, wypełniona osobami w drogich garniturach, a nie zwykła kanapa w salonie i domowy laptop, który do tej pory wykorzystywałeś głównie do oglądania Netflixa.

Mało tego – konieczność pracy w domu może stanowić prawdziwy szok, jeśli się jej kompletnie nie spodziewałeś. Tak samo jak nikt nie spodziewał się pandemii Covid-19 i konsekwencji, które wywołała na rynku pracy.

Jednak zanim popadniesz w rozpacz nad dymiącymi zgliszczami swoich marzeń – postaraj się poszukać pozytywnych aspektów tej sytuacji. Uwierz mi, że błyskawicznie dostrzeżesz ich całe mnóstwo.

Musisz wiedzieć, że funkcjonują dwa popularne obozy, reprezentujące diametralnie różne podejścia do zagadnienia pracy zdalnej. Członkowie pierwszego z nich dowodzą, że praca w domu to kompletne marnotrawstwo czasu („w takich warunkach nie da się przecież zrobić nic konstruktywnego”). Przedstawiciele drugiego obozu zakładają, że pracownicy zdalni są zawsze dużo bardziej szczęśliwi i produktywni, niż ich koledzy z biura. Na wojnie pomiędzy tymi dwoma obozami pierwszą ofiarą jest oczywiście prawda.

A prawda to właśnie to, czego potrzebujesz, żeby zacząć czerpać prawdziwą radość ze swojej aktywności zawodowej. Bez różnicy, gdzie będziesz ją wykonywał.

Jeżeli faktycznie Twoja kariera rozwija się zgodnie z planem, wystarczy że przeczekasz sztorm, po czym spokojnie wrócisz do swojej sali konferencyjnej i współpracowników w drogich garniturach. Jeżeli zaś rzeczywistość i tak nie pokrywała się z Twoimi marzeniami – praca w domu to szansa, aby zredukować stres, zdobyć nowe doświadczenia oraz dystans, niezbędny do podjęcia prawidłowych decyzji zawodowych.

Kiedy praca w domu może stać się satysfakcjonująca

Większość osób rozpoczynających pracę zdalną obawia się, że będą tęsknić za codziennymi interakcjami ze współpracownikami. Jeżeli tak samo jest w Twoim wypadku – gratuluję. Oznacza to, że pracujesz w całkiem zdrowym środowisku, do którego być może warto wrócić.

Co jednak, gdy pracując on-line zauważysz, że pozbawiony bezmyślnych plotek, suchych żartów oraz płonnych dyskusji politycznych, swoje obowiązki jesteś w stanie zrealizować kilkadziesiąt procent szybciej?

Nie wierzysz?

Zgodnie z amerykańskimi badaniami „Wasting Time At Work”, 56% pracowników przyznaje się do marnowania co najmniej jednej godziny dziennie na aktywności całkowicie niezwiązane z pracą. Wystarczy szybki rachunek sumienia, by przekonać się, czy dorównujesz swojemu odpowiednikowi zza Wielkiej Wody.

Jednak poprawa produktywności to jeszcze nie najlepsza wiadomość. Otóż w domu nie musisz już nikomu ściemniać, że pracujesz. Jeżeli osiągniesz satysfakcjonujące efekty w 4 godziny… cóż, Netflix wciąż jest tylko o kilka kliknięć stąd.

Zmiana formy pracy na home office pozwoli Ci zaoszczędzić czas na mnóstwo różnych sposobów. Zgodnie z danymi portalu finansowego CNBC każdy pracownik poświęca średnio 26,1 minuty na podróż do pracy (w jedną stronę!). Ciebie już to nie dotyczy. Nie musisz dwa razy dziennie stać w korkach. Zaoszczędzony czas możesz wykorzystać na drobne przyjemności (np. dłuższy sen lub poranną kawę… bo w końcu ile można oglądać seriale).

Masz też niesamowitą swobodę organizacji swojego miejsca pracy. Dysponujesz gabinetem? Super. Chcesz pracować w ogrodzie? Droga wolna!

Jeżeli charakter Twojego zawodu na to pozwala – możesz pracować od wczesnych godzin porannych lub przeciwnie – w środku nocy. Pogodzenie obowiązków zawodowych z życiem prywatnym jeszcze nigdy nie było tak łatwe. Być może z uwagi na ograniczenia epidemiologiczne ten argument jeszcze Cię nie przekonuje – tym niemniej brak obowiązku pojawienia się w określonym miejscu o odpowiednim czasie zapewnia niesamowity spokój umysłu. Jeżeli tylko możesz, warto to przetestować.

Praca zdalna jako szansa na rozwój kariery

Zmiana formy pracy, po pewnym czasie, może Ci zapewnić ogromną satysfakcję. Szczególnie, że poziom zarobków w zawodach wykonywanych zdalnie nie odbiega znacząco od klasycznych form zatrudnienia. Czasami bywa nawet wyższy (z uwagi na brak pośredników).

Oczywiście byłbyś bardzo naiwny, gdybyś pomyślał, że zdalne zatrudnienie eliminuje wszystkie problemy. Niestety – to raczej niemożliwe. Każda praca generuje pewny poziom stresu. Każdą zaletę pracy w domu masz też szansę zniweczyć (np. poprzez nadmiernie korzystanie z „zaoszczędzonego” czasu). Nie zmienia to jednak faktu, że praca zdalna zapewnia Ci wystarczającą przestrzeń i wolność, aby przemyśleć swoją przyszłość. Czy naprawdę chciałbyś wrócić do biura?

Analizując plusy i minusy zdalnego zarabiania pieniędzy, szybko dojdziesz do wniosku, że praca w domu to bardziej styl życia, niż tylko forma wykonywania zawodu. Ciekawa alternatywa dla wszystkich, którzy pragną wyrwać się z korporacyjnego wyścigu szczurów. Dlatego wykorzystaj ten czas, by określić, czy Twoja nieplanowana przygoda z pracą zdalną nie jest przypadkiem tym, o czym zawsze marzyłeś.

Mnóstwo ciekawych artykułów o pracy w domu znajdziesz też na portalu http://zarabiajnapisaniu.com/.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *