pultuszczak

Facebook
ILE WAŻY ŚWIĘTY MIKOŁAJ

2022-12-21 9:46:03

Dwa dni, 15 i 16 grudnia, trwał w RUSZKOWSKIM kiermasz charytatywny, zorganizowany w ramach akcji ILE WAŻY ŚWIĘTY MIKOŁAJ

To była impreza i pożyteczna, i towarzyska, skupiająca RUSZKOWIAKÓW, nauczycieli, wychowanków SOSW i wszystkich tych, którzy wspomagając akcję charytatywną, mogli posmakować różnorodnych wypieków. A że Boże Narodzenie tuż tuż, przeto nie zabrakło świątecznych akcentów w ubiorze uczniów i wystroju sali, także MIKOŁAJA i reniferów.Do stołu z ciastami i ciasteczkami zapraszały renifery – dziewczęta: Julia Podlaska i Julia Buryńska. Mówią: – Jesteśmy tu, by wesprzeć zbiórkę pieniędzy, która ma na celu pomoc potrzebującym, głównie dzieciom. Sprzedajemy ciasta i tak zbieramy pieniądze. Dużo mamy kupujących, przychodzą podczas przerw, ale i osoby z zewnątrz, z miasta. A wypieki dostaliśmy od darczyńców i tak mamy możliwość sprzedaży i zarobku. Wystarczy dać 2 zł albo powyżej tej kwoty i zjeść smaczne, wybrane ciastko. No i sprzedajemy też stroiki.

Na stole wśród słodkości stoją bożonarodzeniowe ozdoby, to wytwory zdolnych rąk Martyny Ochtabińskiej, pracowniczki szkoły. – To świąteczne drzewka, stroiki. Tworzę je już od siedmiu lat, a wykorzystuję orzechy włoskie, obsypane sztucznym śniegiem i bombki różnej wielkości. Drzewka osadzam w doniczkach. Tworzę te ozdoby na różne kiermasze charytatywne, np. wspomagające chore dzieci. Jakie ozdoby? Na przykład las w szkle. Wytwarzanie ozdób to moja pasja, a robię je dla znajomych i na rożne akcje.

– Naszą akcję wsparła kawiarnia Pani KAWKA i PTYŚ, karczma WIELKA LIPA, SOSW oraz RR przy ZSZ im. Jana Ruszkowskiego – podaje Dorota A. Sobocińska, która wraz z Anną Świerczewską koordynuje akcję ILE WAŻY ŚWIĘTY MIKOŁAJ. – I tak mamy najróżniejsze i bardzo smaczne wypieki, mnóstwo wspaniałego ciasta. A konkurs? Szkoła bierze udział w konkursie ILE WAŻY ŚWIĘTY MIKOŁAJ, a organizuje go fundacja SZCZĘŚLIWE DZIECIŃSTWO, wspierająca potrzebujące dzieci. Jeśli uda się nam zebrać dużo monet, szkoła otrzyma nagrodę. Zbieranie pieniędzy idzie nam dobrze. I uczniowie, i nauczyciele, też nauczyciele – emeryci, pracownicy szkolni oraz ludzie z miasta wrzucają nam więcej niż dwa złote za ciastko czy porcję wypieku. Wspiera nas też nieodpłatnie fotobudka SANTIAGO Events. To takie urozmaicenie naszego spotkania.

– Kamil Sieńkowski – mówi koordynatorka Anna Świerczewska – przyniósł nam 7 kg monet, przygotowanych specjalnie na tę okazję. Cieszymy się z tak dużego zaangażowania uczniów. Oni sami zgłaszali chęć pomocy – pieczenia ciast i towarzyszenia nam w organizacji dwudniowego kiermaszu.

W kiermaszu, ubrany w bożonarodzeniowy sweter, bierze udział uczeń RUSZKOWSKIEGO, obywatel Ukrainy – Illia Stepanenko. To on szykuje się do udziału w międzynarodowym konkursie na najlepszego ucznia – podejmującego różne inicjatywy w kontekście klasy – pochodzącego z zagranicy.

Sebastian Rzemek, uczeń zaangażowany w kiermasz: – Nasza akcja jest bardzo dobrze zorganizowana, przemyślana. Tu mamy COŚ za COŚ, czyli za drobną opłatą mamy ciastko i do tego wspieramy potrzebujące dzieci. Korzyść jest więc obopólna i jeszcze taki bonus, że czynimy dobro, pomagamy dzieciom. Ja jestem hojnym facetem i nie szkoda mi pieniędzy dla dzieci. Naprawdę superakcja. Duże zainteresowanie, świetny pomysł i zaznanie słodkości w czasie nauki. Ludzie tu wracają, ja jestem co godzinę, inni też.

– Dużo czasu spędzamy w szkole, więc ważne jest, żeby przed świętami poczuć tę atmosferę. Kiermasz charytatywny w naszej szkole również służy tej atmosferze. Już od MIKOŁAJEK akcentujemy nadchodzące święta Bożego Narodzenia; przyozdabiamy też szkołę. A czy ja wiem, ile waży święty MIKOŁAJ? No nie wiem, będziemy go ważyć (śmiech). Ale akcja idzie dobrze. Ostatniego dnia przed świętami mamy w szkole Wigilię, młodzież chętnie na niej bywa. Będą jasełka, będzie kolędowanie i WIGILIE klasowe. Będzie tradycyjnie, z opłatkiem… – mówi dyrektorka ZSZ Im. Jana Ruszkowskiego Anna Kmiołek-Gizara.

Grażyna M. Dzierżanowska


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *