pultuszczak
Fotowoltaika – czy warto?

2020-04-21 8:36:56
W dobie zagrożenia klimatycznego oraz stale zmniejszających się ilości nieodnawialnych źródeł energii alternatywne sposoby jej pozyskiwania w postaci fotowoltaiki to fantastyczny pomysł na uzyskanie energetycznej niezależności w swoim domu. Energia fotowoltaiczna pochodząca z zamontowanych na dachu specjalistycznych paneli, nie tylko jest w pełni ekologiczna, ale gwarantuje również niesamowite oszczędności, zauważalne już po kilku latach od wszczęcia inwestycji. Czy warto zainwestować w taką instalację i jakie płyną z niej korzyści?

 

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to nic innego jak przetwarzanie energii pochodzącej z promieni słonecznych na praktyczną energię elektryczną. Proces ten odbywa się za pomocą instalowanych na dachu budynku specjalnych paneli, które składają się z wielu połączonych ze sobą krzemowych ogniw. Wśród dostępnych na rynku paneli słonecznych wyróżnia się standardowe polikrystaliczne panele oraz droższe, monokrystaliczne. Zasadniczą różnicą w ich działaniu jest wydajność, którą oblicza się na podstawie procenta energii słonecznej przetworzonej na energię elektryczną. W praktyce oznacza to, że polikrystaliczne modele osiągają wydajność na poziomie 14-16%. Znacznie większą wydajnością, między 16-20%, charakteryzują się panele monokrystaliczne. Dane te oczywiście mogą różnić się w zależności od producenta. Dobór odpowiedniego rodzaju paneli warto pozostawić profesjonaliście, który pod uwagę weźmie kilka ważnych kwestii takich jak nachylenie dachu, jego całkowitą powierzchnię, ewentualne zacienienie oraz ułożenie budynku względem słońca. Obliczy on również roczne zapotrzebowanie na energię słoneczną dla całej rodziny, po to by całość instalacji była w stanie wyprodukować jej dostateczną ilość. Czy warto inwestować w tego typu rozwiązania?

Korzyści płynące z zastosowania fotowoltaiki

Pomimo że instalacja paneli słonecznych wiąże się ze sporymi kosztami, jest to w pełni opłacalna inwestycja, która bardzo często zwraca się już po kilku latach użytkowania. Po tym czasie liczyć można na czyste zyski i niesamowite oszczędności na rachunkach. System fotowoltaiczny gwarantuje energetyczną niezależność, ponieważ nie ma tutaj strachu związanego ze stałymi podwyżkami cen prądu, które za 10 lat sięgnąć mogą aż 100%. Montowane instalacje są w pełni bezpieczne oraz samowystarczalne, co oznacza, że nie ma potrzeby ich dodatkowej obsługi. Panele fotowoltaiczne gwarantują długi czas użytkowania, średnio od 25 do 30 lat, nie generując przy tym żadnych dodatkowych kosztów w związku z ich eksploatacją. To również idealne rozwiązanie dla fanów odnawialnych źródeł energii, ponieważ promienie słoneczne gwarantują obecnie najlepszej jakości energię, nie generując przy tym odpadów, pozostawiając powietrze czyste i świeże.

Dotacje i dofinansowania

Fotowoltaika to bez wątpienia opłacalne i przyszłościowe rozwiązanie w dziedzinie alternatywnych sposobów pozyskiwania energii. Sam montaż paneli jest jednak dość kosztowny, co w przypadku jednorazowej zapłaty może być dość obciążającym domowy budżet wydatkiem. Warto złożyć wniosek w celu otrzymania rządowego bądź pozarządowego wsparcia w postaci dotacji, który sprawi, że fotowoltaiczna instalacja stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Oto dwa z najbardziej znanych programów dofinansowujących takie przedsięwzięcia.

Mój prąd

Program Mój prąd zakłada wypłatę jednorazowych dotacji w wysokości 5 000 zł dla każdej rodziny decydującej się na montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu swojego domu. Środki te są bezzwrotne, dostępne tylko dla osób fizycznych. Budżet tego programu opiewa na kwotę 1 miliarda zł, co oznacza, że środków wystarczy na dofinansowanie średnio 200 000 tysięcy rodzin. Dodatkowe informacje dotyczące warunków przystąpienia do programu oraz potrzebne wnioski dostępne są na oficjalnej stronie internetowej rządu.

Prosument 2

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska oraz Ochrony Wodnej wspiera wszelkie formy wykorzystania odnawialnych źródeł energii. W tym celu powstał program Prosument 2, który dofinansowuje zakup części materiałów oraz instalację systemu fotowoltaicznego w jednorodzinnych, bądź wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. Budżet wynosi 800 mln zł. Chcąc skorzystać z takiego dofinansowania, można wziąć kredyt na powyższą inwestycję, który częściowo pokryty zostanie dotacją z tego programu. Maksymalny czas kredytowania wynosi 15 lat, przy 1% oprocentowaniu, maksymalna dotacja sięgać może 30% całej kwoty instalacji. Warto wnioskować tutaj o dofinansowanie odpowiednio wcześniej, ponieważ liczba dostępnych wniosków jest ograniczona.

Kompleksowa obsługa w zakresie fotowoltaiki – Ener Solar OZE

Artykuł partnera

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *